14/06/2014

2013/2014

Hotele naszych praktyk

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-hotelarstwa/wydarzenia/

Biznesowe sukcesy naszych uczennic

Ewa Trawka z klasy 1T zajęła I miejsce w powiatowym konkursie „Pomysł na własny biznes” a Karolina Matemisz z klasy 1G zdobyła pierwszą nagrodę za najlepszy fotoreportaż z Dnia Przedsiębiorczości. W tym samym konkursie wyróżniono Małgorzatę Rączkę z klasy 1T.

Ewa Trawka i Teresa Jerzykowska – Słupska, nauczycielka przedsiębiorczości.

W konkursie na pomysł na własny biznes jury oceniało oryginalność, sposób rozwiązania problemów ekonomicznych, znajomość omawianych zagadnień, kreatywność i sposób prezentacji.

Prezentacja projektu.

Fotoreportaż z Dnia Przedsiębiorczości powinien zawierać od 5 do 10 zdjęć z krótkim opisem.

Laureaci konkursów z zakresu przedsiębiorczości.

Jest to kolejny sukces naszych uczniów w tych konkursach, w ubiegłych latach także zajmowali wysokie miejsca.

Edukacja obywatelska- Krzyżowa i projekt ” Mam wybór- uczestniczę”

24 i 25 kwietnia grupa uczniów, głównie z klas II D i III G, pod opieką Agnieszki Czyżewskiej- Smeli i Edyty Dębickiej, odwiedziła niezwykłe miejsce – siedzibę Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.

Pałac w Krzyżowej, tu mieliśmy zajęcia.


Wieś Krzyżowa obchodziła w 2000 roku 750- lecie swojego istnienia! Leży ona na południe od Świdnicy, w niezwykle malowniczym pagórkowato- lesistym otoczeniu. To tam, w pięknie odrestaurowanym dawnym majątku niemieckiej rodziny von Moltke, od 25 lat funkcjonuje fundacja. Dzięki jej współpracy z Komisją Europejską mogliśmy przez dwa niezapomniane dni uczestniczyć w warsztatach związanych z wymienionym w tytule tego tekstu projekcie. Warto przypomnieć, że to na terenie tego właśnie obiektu odbyła się jesienią 1989 roku słynna msza pojednania, w której uczestniczyli: ówczesny polski premier, Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Niemiec, Helmut Kohl.

Po przyjeździe na miejsce, obiedzie i zakwaterowaniu, przyszedł czas na połączoną z dobrą zabawą naukę. W sali majowej, w dawnym pałacu rodziny von Moltke, prowadzący zajęcia, pan Bartek, zaczął od ćwiczeń służących integracji i koncentracji oraz zapytał o oczekiwania, jakie mamy wobec niego i czekających nas zajęć. Pierwsza część warsztatów dotyczyła dróg ku wspólnej Europie- dowiedzieliśmy się wiele zarówno o integracji europejskiej, jaki i historii miejsca, w którym przebywaliśmy. Żeby się dotlenić i poczuć jeszcze lepiej jego atmosferę, poszliśmy do Domu na Wzgórzu, w którym w czasie II wojny światowej spotykali się członkowie tajnego antyfaszystowskiego stowarzyszenia- tzw. ” Kręgu z Krzyżowej”. To oni stali za zamachem na Hitlera w Wilczym Szańcu. Hitler, niestety, został tylko ranny, a wielu członków ” Kręgu” zostało zamordowanych na jego rozkaz…

Nie ma to, jak dobre hasło wyborcze – 1 dzień warsztatów.

Potem, wykonując zlecone przez pana Bartka zadania, przekonaliśmy się, ile można zrobić dla najbliższego otoczenia, jeśli jest ono dla nas ważne i chcemy działać razem. Zwieńczeniem dnia była kolacja, a po niej- rekreacja ;) Połowa z nas grała na sali sportowej w siatkówkę, a inni- oglądali w klubo-piwnicy pałacowej horror- w którymś momencie zrobiło się naprawdę strasznie ( duży ciemny budynek, echo naszych kroków, wyobraźnia pracuje :)

Drugiego dnia, po solidnym śniadaniu, zmęczeni wrażeniami poprzedniego dzionka i wieczora, musieliśmy ostro wziąć się do pracy. Podzieleni na grupy, utworzyliśmy partie i ich programy, po czym liderzy ugrupowań wzięli udział w debacie. Grupa dziennikarska stworzyła i wydrukowała świetną gazetkę wyborczą!

Drugi dzień warsztatów.

Okleiliśmy ściany plakatami wyborczymi, a obiecywaliśmy, jak na rasowych polityków przystało, przysłowiowe gruszki na wierzbie. Po dość dynamicznej debacie przeprowadziliśmy wybory ( komisja wyborcza sama przygotowała urnę i karty do głosowania). Miażdżącą przewagą głosów zwycięstwo wyborcze odniósł lider partii konserwatywnej. Podsumowanie zajęć pokazało, że nasze oczekiwania, wyrażone dzień wcześniej, zostały spełnione, czyli udało się połączyć naukę z dobrą zabawą :)

Niestety, wkrótce przyszedł czas na wyjazd… Żegnaj Krzyżowo, żegnaj przygodo- obyśmy się jeszcze spotkali! A w Oławie- będziemy głosować- już 25 maja w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Już wiemy, że w demokracji każdy głos się liczy…

Historyczny Dom na Wzgórzu.

Edyta Dębicka

Projektem Europa świętowaliśmy 10 lat Polski w Unii Europejskiej

30 kwietnia, w przeddzień 10 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, spotkaliśmy się w kilkudziesięcioosobowym gronie, by poprzez naukę połączoną z zabawą, świętować to ważne wydarzenie.

Uczestnicy projektu.


Wystartowaliśmy punktualnie o 10.00, kiedy to prowadzące uroczystość, Daria Ressmer i Magda Wojciechowska, powitały: panią wicestarostę, Joannę Kruk- Gręziak, panią dyrektor, Marię Domaradzką, przedstawicieli oławskich mediów i reprezentantów społeczności uczniowskiej.

Kamila Jadach prezentuje 10 największych inwestycji w Polsce finansowanych z funduszy europejskich.

Jako pierwsi pałeczkę przejęli autorzy prezentacji multimedialnych, poświęconych Polsce w UE i wybranym krajom unijnym. Przedstawili oni swoje dzieła, po czym wszyscy obecni wzięli udział w głosowaniu na najlepszą prezentację. By policzyć oddane w konkursie głosy, prowadzące ogłosiły przerwę.

Przy mikrofonie Edyta Dębicka, organizatorka imprezy, przy stole jury. Od lewej: Karolina Budzik, uczennica 2D, Joanna Kurk – Gręziak, wicestarosta i Maria Domaradzka, dyrektor ZSP 1.

W jej trakcie można było oddać się przyjemnej degustacji przygotowanych przez uczniów klas II i III G europejskich specjałów, np. francuskich serów, tortu szwarcwaldzkiego, pizzy oraz domowych wypieków wyczarowanych przez chętne uczennice i mamy uczniów klasy I A.

Stół z potrawami z krajów UE.

Druga część imprezy rozpoczęła się od ogłoszenia zwycięzców konkursu na prezentację- bezapelacyjnie wygrał Mateusz Sucharski, który przedstawił niezwykłe hotele krajów unijnych. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się, że w Linzu, w Austrii, od wiosny do jesieni można nocować w… betonowych rurach! Kolejne miejsca zajęli Damian Półtorak i Wioletta Wiater. Gratulujemy nie tylko nagrodzonym, ale i autorom pozostałych prezentacji: Kamili Jadach, Sarze Laskowskiej i Damaris Kwietniewskiej.

Drużyny  z klas 1C i 1D.

Wreszcie przyszedł czas na finał ” Projektu Europa”, czyli quiz europejski. Wzięły w nim udział 3- osobowe drużyny, reprezentujące klasy: 1 A, 1 C, 1 D, 1 G oraz 2 D. Najpierw, w trzech rundach pytań, zespoły przepytywane były przez panią Edytę Dębicką, a oceniane przez jury w składzie: pani Joanna Kruk- Gręziak, pani Agnieszka Kuczmowska oraz Karolina Budzik. Temperaturę podniosło szybkie tempo quizu- na odpowiedzi drużyny miały po 30 sekund, a rozwiązać krzyżówkę  i wypełnić mapkę musiały w 3 minuty- w rolę „stoperki” wcieliła się Daria Ressmer ( sama sportsmenka).

Hiszpańska scenka uczniów z klasy 1C.

Gwoździem programu okazały się przygotowane przez drużyny scenki, które tematycznie wiązały się z wylosowanymi wcześniej przez nie krajami UE. Panowie z 1 A odegrali scenę pubowo- meczową, w której na rozrywkowo- sportowy sposób, braterstwo międzynarodowe okazywali sobie Polak i dwaj Węgrzy. Grupa z klasy I C pokazała to, co kojarzone jest z Austrią: tyrolskie stroje, kawę po wiedeńsku i… walca wiedeńskiego! Reprezentacja klasy 1 D po przezabawnym dialogu dziennikarza ze szwedzkim królem, odtańczyła przebój grupy ABBA. Drużyna z 1 G wprowadziła nas w klimaty francuskie- byliśmy świadkami oświadczyn pod wieżą Eiffella, a zespół z II D przypomniał, że Mikołaj ma siedzibę w fińskim Rovaniemi.

Po zliczeniu punktów za wszystkie zadania okazało się, że najlepiej wypadła drużyna z klasy 1 C, na drugim miejscu uplasowała się 1 A, a na trzecim- 1 D. Członkinie jury wręczyły nagrody, a żeby koniec zwieńczył dzieło- odśpiewaliśmy uroczyście hymny polski i europejski.

Nie byłoby tak udanego wydarzenia, gdyby nie zaangażowanie wielu osób: organizatorek Edyty Dębickiej i Anny Dylewskiej, klas II G z panią Marią Rataj- Bachul oraz II T z panem Arturem Marszałkiem, które stworzyły wystrój sali. Organizatorki gorąco dziękują także uczniom z klas gastronomicznych za przygotowanie europejskich delicji, mamom z klasy 1 A za ciasta, prowadzącym i uczestnikom ” Projektu Europa”.

Edyta Dębicka

Będą studiować technologię żywienia?

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-organizacji-uslug-gastronomicznych/wydarzenia/

Policjanci i dziennikarze w Warszawie

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/nowosc-klasa-policyjna/wydarzenia/

XII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/konkursy-i-sukcesy/

Technicy mechanicy na II miejscu

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-mechaniczne/wydarzenia/

Powiatowy Konkurs Poezji Niemieckiej

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/konkursy-i-sukcesy/

Sukces zawodowy

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-mechaniczne/wydarzenia/

Przeszli do II etapu Olimpiady Medialnej

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/klasa-dziennikarska-liceum-ogolnoksztalcace/aktualnosci/

Kasia i Dominika na II miejscu w  konkursie „Zeige dein Talent”

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/konkursy-i-sukcesy/

Czy będą najlepsi w zawodzie?

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-organizacji-uslug-gastronomicznych/wydarzenia/

Szkolny Konkurs Czytelniczy w języku angielskim

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/konkursy-i-sukcesy/

III Oławski Polonez Maturzystów

22 stycznia o godzinie 12.00, na rynku w Oławie, rozpoczął się  III Oławski Polonez maturzystów.


Fot. Natalia Żmijowska

Wydarzenie to jest już tradycją naszego miasta. Tegoroczną uroczystość organizowali dyrekcja i maturzyści ZSP 1 w Oławie. Patronem imprezy był Starosta Powiatu Oławskiego.

Przed rozpoczęciem tańca uczniowie ZSP 1- Katarzyna Drzewińska z klasy 4T i Rafał Stanasiuk z klasy 3D, powitali uczestników. Następnie głos zabrał starosta oławski – Zdzisław Brezdeń, który powiedział: „Ten taniec podobno przynosi szczęście na maturze, więc wierzę, że zdacie ją bardzo dobrze” swoją mowę zakończył okrzykiem „ Poloneza czas zacząć!”.

Prawie 500 maturzystów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu oławskiego w rytm słynnej staropolskiej melodii okrążyło oławski Ratusz. Tańczącym maturzystom nie przeszkadzała niesprzyjająca pogoda, kroczyli z wielkim uśmiechem na twarzy i tanecznym krokiem.

Wydarzenie to przyciągnęło do rynku sporo osób. Przyszli rodzice, nauczyciele oraz znajomi abiturientów. Układ kroków oraz oprawę muzyczną przygotowały Monika Grzybowska i Anna Bielicka, nauczycieli WF.

Tekst: Kamila Jadach

Fot. Natalia Żmijowska

więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=722082391150235&set=pb.153169951374818.-2207520000.1391349250.&type=3&theater

Trzecie miejsce w Polsce!

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-obslugi-turystycznej/wydarzenia/

Czas na Berlin!

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/imprezy-jezykowe/

Mija pierwszy semestr roku szkolnego 2013 / 2014, czas na podsumowania.

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/projekty-unijne/modernizacja-ksztalcenia-zawodowego-na-dolnym-slasku/aktualnosci-dla-uczniow/

Umowa z Instytutem Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego już podpisana!

19 grudnia 2013r. odwiedziliśmy gościnne progi wrocławskiego Instytutu Politologii. Najpierw gospodarz spotkania, pan dr Andrzej Ferens zaprosił nas do nowoczesnej sali audytorialnej, gdzie nasza pani dyrektor, Maria Domaradzka oraz dyrektor Instytutu Politologii, pan profesor Jacek Sroka, dokonali uroczystego podpisania umowy o stałej współpracy między naszą szkołą a Instytutem.

Uroczyste podpisanie umowy

Jesteśmy pierwszą szkołą na Dolnym Śląsku, która ma taką umowę! Na jej mocy uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez wykładowców Instytutu Politologii, a pracownicy naukowi Instytutu będą brać udział w przedsięwzięciach odbywających się z naszej inicjatywy (przypominamy, że ta współpraca zapoczątkowana została już w październiku 2013, kiedy w hotelu Marta odbyła się konferencja „Samorządy a edukacja, kultura i turystyka”).
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie instytutu – pan Ferens pokazał nam stworzoną przez studentów salę tzw. ” Magdalenkę” – zainspirowaną miejscem, w którym w 1989 roku narodziła się idea ” Okrągłego Stołu”. W pomieszczeniu oklejonym plakatami i wyposażonym w przedmioty z epoki, naprawdę czuć ducha czasu przemian – to wtedy Polska z kraju komunistycznego zaczęła się przeradzać w państwo demokratyczne…

Ściana z plakatami w "Magdalence"

Ciekawym przeżyciem była krótka wizyta w sali „z podsłuchem”… W jednym pomieszczeniu, za lustrem weneckim, znajdowała się aparatura podsłuchowa, a za ścianą stół z krzesłami – do prowadzenia przesłuchań. Atmosfera, jaka tam panowała, przypominała nieco filmy mistrza grozy, Alfreda Hitchcocka – my ich nie widzimy, ale oni, ci zza szyby, nie tylko nas widzą, ale i słyszą… Co można zrobić w takiej sali? Np. symulację obrad samorządu uczniowskiego… A wtedy robi się wesoło…

Wesoła kompania w sali przesłuchań – widać nas w lustrze weneckim

Aby królowej Dydaktyce stało się zadość, wzięliśmy (my, czyli klasa I D pod wodzą wychowawczyni, Adrianny Skrętkowicz) udział w zajęciach warsztatowych, prowadzonych przez pana Ferensa. Najpierw w grupach, a potem wszyscy wspólnie tworzyliśmy… strategię wypasu bydła na pastwisku. Ta dydaktyczna gra służyła temu, byśmy zrozumieli, że dla dobra wspólnego, które jest trwałą wartością i z którego wszyscy mogą czerpać, warto poświęcić korzyści grupy.

W trakcie zajęć warsztatowych

Po kilku godzinach spędzonych w nowoczesnych i przyjaznych murach Instytutu Politologii – a nie byłoby nas tam, gdyby nie inicjatywa pani Edyty Dębickiej i wielkie zaangażowanie pana Andrzeja Ferensa – postanowiliśmy się ukulturalnić… Obejrzeliśmy nagrodzony na festiwalu w Gdyni film „Ida” – polecamy, bo to niezwykły obraz, który prowokuje do przemyśleń na temat życia…
By postawić „kropkę nad i” uchylimy rąbka tajemnicy – na wiosnę w ramach naszej współpracy planowane są tzw.”gry uliczne” – będzie się działo!!!
Tekst Edyta Dębicka
Zdjęcia Natalia Żmijowska

Złote Żubry 2013

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/klasa-dziennikarska-liceum-ogolnoksztalcace/aktualnosci/

Powiatowy Konkurs „Magia Świąt”

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-organizacji-uslug-gastronomicznych/wydarzenia/

Grudniowe imprezy – pasowanie policjantów, dziennikarzy i grafików!

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/klasa-dziennikarska-liceum-ogolnoksztalcace/aktualnosci/

„Diament” ponownie zwyciężył!

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/konkursy-i-sukcesy/

Nagrodzone przez premiera

Karolina Budzik z klasy 2D i Gabriela Groń z 2T odebrały nagrody Prezesa Rady Ministrów w rąk Beaty Pawłowicz, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

Nasze uczennice odbierają listy gratulacyjne z rąk Beaty Pawałowicz.

Gala wręczenia stypendiów odbyła się 26 listopada 2013 w Auli Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Nagrody przyznawane są uczniom, którzy w poprzednim roku szkolnym uzyskali najwyższą średnią ocen w swoim typie szkoły. Co roku dwie osoby z naszej szkoły odbierają takie wyróżnienie – jedna z LO i jedna z technikum.

Sukces ortograficzny

Agnieszka Słabiniak z klasy 4H zajęła II miejsce w Finale Powiatowego Konkursu Ortograficznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych o tytuł „Mistrza ortografii”,  który odbył się 25 listopada 2013 r. w Oławie. Wyróżnienie otrzymała Anna Kędra z kasy III G.

Agnieszka Słabiniak (po prawej) i Anna Kędra

fot. MM

Tydzień Edukacji Globalnej

W dniach 18-22 listopada trwał w naszej szkole akcja zorganizowana w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej przez klasę 1T pod czujnym okiem wychowawczyni Pani Aleksandry Główczyńskiej oraz Pani Kamili Rosińskiej.

Tegoroczna 15 edycja Tygodnia Edukacji Globalnej przebiegała pod hasłem „Wybierz zrównoważony styl życia”.
Zaprosiliśmy do trenera z Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej Pana Piotra Gawła, aby podzielił się z nami wiedzą nam temat globalnego Południa.Uświadomił nam, że „Trzeci Świat” nie powinien się kojarzyć z biednymi wychudzonymi dziećmi, głodem, cierpieniem, ubóstwem. Przedstawił nam inną perspektywę krajów rozwijających się (Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji) wynikającą z jego własnych doświadczeń.
Wykonaliśmy kilka ćwiczeń z zakresu gospodarki, edukacji, Sprawiedliwego Handlu, pomocy charytatywnej. Pomogły nam one przygotować się do działania w naszej szkole.
19 i 21 listopada klasa 1T zorganizowała warsztaty dla kilku klas, w trakcie których przybliżyła temat edukacji globalnej. Uczniowie chętnie wypełniali karty pracy, wcielili się w proces sprzedaży bananów, zadawali pytania. Poznali najpopularniejsze odmiany kawy oraz cel Sprawiedliwego Handlu.
KR
Akcję można było zauważyć poprzez rozwieszone plakaty w holu na piętrze, w SCI oraz koszulki organizatorów! Przez cały tydzień, na każdej przerwie na parterze przy wejściu do szkoły, prezentowaliśmy ciekawe filmy dotyczące pomocy niesionej przez różne instytucje charytatywne.
INKUBATOR EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH DOLNEGO ŚLĄSKA.
Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r.

W dniach 18-22 listopada trwał w naszej szkole akcja zorganizowana w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej przez klasę 1T pod czujnym okiem wychowawczyni Pani Aleksandry Główczyńskiej oraz Pani Kamili Rosińskiej.Tegoroczna 15 edycja Tygodnia Edukacji Globalnej przebiegała pod hasłem „Wybierz zrównoważony styl życia”.Zaprosiliśmy do trenera z Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej Pana Piotra Gawła, aby podzielił się z nami wiedzą nam temat globalnego Południa.Uświadomił nam, że „Trzeci Świat” nie powinien się kojarzyć z biednymi wychudzonymi dziećmi, głodem, cierpieniem, ubóstwem. Przedstawił nam inną perspektywę krajów rozwijających się (Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji) wynikającą z jego własnych doświadczeń.Wykonaliśmy kilka ćwiczeń z zakresu gospodarki, edukacji, Sprawiedliwego Handlu, pomocy charytatywnej. Pomogły nam one przygotować się do działania w naszej szkole.19 i 21 listopada klasa 1T zorganizowała warsztaty dla kilku klas, w trakcie których przybliżyła temat edukacji globalnej. Uczniowie chętnie wypełniali karty pracy, wcielili się w proces sprzedaży bananów, zadawali pytania. Poznali najpopularniejsze odmiany kawy oraz cel Sprawiedliwego Handlu.KRAkcję można było zauważyć poprzez rozwieszone plakaty w holu na piętrze, w SCI oraz koszulki organizatorów! Przez cały tydzień, na każdej przerwie na parterze przy wejściu do szkoły, prezentowaliśmy ciekawe filmy dotyczące pomocy niesionej przez różne instytucje charytatywne.INKUBATOR EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH DOLNEGO ŚLĄSKA.Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r.

Consomme z kurczaka, deska serów i nie tylko, czyli sukces Agnieszki Słabiniak

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-hotelarstwa/wydarzenia/

Byliśmy… zobaczyliśmy… jeszcze tam wrócimy…

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/projekty-unijne/modernizacja-ksztalcenia-zawodowego-na-dolnym-slasku/aktualnosci-dla-uczniow/

V Noc Językowa

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/imprezy-jezykowe/

Uczniowie w Gołębiewskim

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/projekty-unijne/modernizacja-ksztalcenia-zawodowego-na-dolnym-slasku/aktualnosci-dla-uczniow/

VI Olimpiada Wiedzy Hotelarskiej – rywalizacja na etapie szkolnym.

Hotelarze w Regionalnej Szkole Turystycznej w Polanicy Zdrój

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-hotelarstwa/wydarzenia/

Aneta Pikulska Technikiem Roku 2013

Aneta Pikulska, tegoroczna absolwentka Technikum Hotelarstwa, otrzymała tytuł Technika Roku Powiatu Oławskiego.

Aneta Pikulska odbiera nagrodę w towarzystwie rodziców. Fot. Jarosław Kilnar

Tytuł ten otrzymuje absolwent, który miał najlepsze wyniki w nauce, szczególne osiągnięcia oraz pracował na rzecz szkoły. Oprócz dyplomu Aneta dostała nagrodę pieniężną w wysokości 2000 zł.

Nie jest to pierwszy sukces Anety, od trzech lat otrzymywała Stypendium Prezesa Rady Ministrów, stypendium Starosty Oławskiego a w ubiegłym roku była finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Hotelarskiej, co zagwarantowało jej 100% wynik z praktycznej części egzaminu zawodowego.

Sukces Anity był wspierany przez Barbarę Müller,  nauczycielkę przedmiotów hotelarskich.

m

Konferencja „Samorządy a edukacja, kultura i turystyka”

Konferencja dla młodzieży „Samorządy a edukacja, kultura i turystyka” odbyła się 18 października 2013 r. w Hotelu Marta w Oławie. Na spotkanie przybyli uczniowie szkól ponadgimnazjalnych i przedstawiciele samorządów lokalnych.

Młodzież podczas prezentacji. Fot. K. Lizak

DZIAŁO SIĘ! POCZĄTEK WSPÓŁPRACY Z INSTYTUTEM POLITOLOGII UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO, CZYLI GARŚĆ REFLEKSJI O KONFERENCJI- SAMORZĄDY A EDUKACJA, KULTURA I TURYSTYKA.

W piątek, 18 października, miało miejsce wydarzenie, które nie mieści się w formule typowej konferencji… Gościny udzielił nam hotel „ Marta”, którego właściciele udostępnili nam nie tylko salę konferencyjną, ale także serwis kawowy. Wystartowaliśmy o godzinie 10.30, kiedy to pani wicedyrektor, Agnieszka Kuczmowska, powitała przedstawicieli samorządu, gości z Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu oławskiego z opiekunami.

Aleksandra Główczyńska mówiła na temat produktu turystycznego.

W pierwszej kolejności głos zabrał przedstawiciel Starostwa Powiatowego, pan Piotr Łuciw, który pokrótce przedstawił walory turystyczne ziemi oławskiej. Po nim ciekawą prezentację wygłosiła doktoryzująca się pani Aleksandra Główczyńska- na konkretnych przykładach dowodziła, jaki wpływ na produkt turystyczny danego regionu mają działania samorządów.

Wreszcie przyszedł czas na dyskusję- młodzież zadawała pytania skierowane do przedstawicieli samorządu lokalnego- powiat reprezentowała pani wicestarosta Joanna Kruk- Gręziak, a miasto- wiceburmistrz Witold Niemirowski. Uczniowie pytali o to, co ich dotyczy, oraz interesuje, np. o pomysły samorządowców na aktywizację młodych, planowane przedsięwzięcia umożliwiające młodzieży ciekawe spędzanie wolnego czasu, czy też wreszcie- możliwość odbywania, w ramach wychowania fizycznego, zajęć na basenie.

Joanna Kruk – Gręziak i Witold Niemirowski odpowiadali na pytania młodzieży.

Kiedy wyczerpał się arsenał pytań, rozpoczęła się ” słodka” przerwa- kawę lub herbatę można było zakąsić domowymi wypiekami przygotowanymi przez mamy uczniów z klasy I A. Wszyscy uczestnicy spotkania, a szczególnie młodzi, bardzo chwalili jakość tych słodkości, a niezbitym dowodem na ich boski smak był fakt, że… prawie wszystkie zniknęły ze stołu!

Jak mawiali starożytni- ” koniec wieńczy dzieło”- a tym niezwykłym podsumowaniem spotkania były zadania, jakie dla uczniów przygotował pan dr Andrzej Ferens, wykładowca  Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. W czasie około 30 minut kilkuosobowe grupy uczniów, z naszej i pozostałych szkół powiatu, przygotowywały krótkie prezentacje poświęcone m.in. atrakcjom turystycznym,  kulturze oraz folklorowi Oławy i okolic.Okazało się, że młodzież sporo wie o swojej „małej ojczyźnie” i ma niezłe pomysły na wykorzystanie jej walorów. Panu Andrzejowi dziękujemy za to, że poświęcił nam czas i z uwagą słuchał wszystkiego, co mieliśmy do powiedzenia! Mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę!

Praca w grupach zintegrowała młodzież z różnych szkół.

Dziękujemy także za „zielone światło”, jakie dla inicjatywy tej konferencji i dalszej współpracy z  Instytutem Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego dała nasza pani dyrektor, Maria Domaradzka.

Organizatorka przedsięwzięcia Edyta Dębicka

Święto nauczycieli

11 października 2013 roku, o godz. 14  w pokoju nauczycielskim odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Nauczyciele ZSP Nr 1 zasiedli przy pięknie przystrojonych stołach, przygotowanych przez uczniów.

Uczniowie klasy 2G wraz z Samorządem Uczniowskim przygotowali część oficjalną oraz poczęstunek dla grona pedagogicznego. W realizacji pomogły im Maria Rataj – Bachul, wychowawczyni klasy oraz Marta Brudnik, opiekunka samorządu.

Oficjalną część otworzyło przedstawienie, które było utrzymane w konwencji konkursu. Nauczyciele musieli wykazać się znajomością profesji, które przedstawiali uczniowie. Pod koniec uroczystości pedagodzy otrzymali kwiaty od swoich wychowanków.

Marta Olek, 1D

Fot. Natalia Żmijowska, 1D

Europejski Dzień Języków

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/konkursy-i-sukcesy/

15 stypendystów

15 uczniów z naszej szkoły otrzymało stypendia od Zarządu Powiatu Oławskiego w ramach wspierania uzdolnionych uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu oławskiego. Od września 2013 roku do czerwca 2014 roku będą otrzymywali stypendia co miesiąc.

Na liście nagrodzonych za wyniki w nauce są: Karolina Budzik, Gabriela Groń, Anna Kasielska, Anna Kędra, Paulina Mańka, Joanna Mielczarek, Angelika Pawlak, Ewa Sendziuk, Agnieszka Słabiniak, Klaudia Szubertowicz i Ewelina Węglowska.

Stypendia za szczególne osiągnięcia w nauce, sporcie i działalności artystycznej otrzymali: Katarzyna Lubawa, Dominika Łuczak, Natalia Ozga i Rafał Stanasiuk.

Grape znaczy grono…

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-hotelarstwa/wydarzenia/

Pasowanie ho-ga-tur 2013

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-hotelarstwa/wydarzenia/

Hotelarze bliżej Francji!

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/projekty-unijne/modernizacja-ksztalcenia-zawodowego-na-dolnym-slasku/aktualnosci-dla-uczniow/

Jesteśmy lubiani!!!

Portalmaturzysty.pl prowadzi ranking popularności liceów na Facebok’u. Taki ranking jest aktualizowany co miesiąc. Od kilku miesięcy utrzymywaliśmy wysoką 6 lub 7 pozycję, ostatnie notowania pokazały jednak, że jesteśmy w piątce najbardziej popularnych stron w województwie. 11 września lubi nas 889 osób! Nasze posty czyta średnio około 700 osób. Będziemy starali się być jeszcze lepsi!

15 lat powiatu!

Marchewkowe plamy, kwiaty z serwetek i żółty mercedes promowały naszą szkołę podczas obchodów 15- lecia istnienia powiatu oławskiego. Wszystko to z okazji 15 lat istnienia powiatu. Przygotowaliśmy stoisko, na którym prezentowaliśmy mieszkańcom nasze profile kształcenia i działalność szkoły. Impreza odbyła się 7 września na „miasteczku” w Oławie.

Na szkolnym stoisku można było podziwiać sztukę dekorowania stołów serwetkami, wycinanie w warzywach
i owocach oraz zapoznać się ze szkolna gazetką i praca w recepcji.

Uczennice klasy dziennikarskiej i policyjnej rozdawały ulotki i odpowiadały na pytania gości. Atrakcja były pojazdy uczniów klas technikum mechanicznego.

Stoisko przygotowały: Barbara Müller, Monika Grzybowska, Maria Bednarczyk i Magdalena Maziarz.

Biuletyn Informacji Publicznej