02/02/2012

Szkoła branżowa I stopnia /ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA

 Szkoła branżowa I stopnia

Zgodnie z informacjami MEN od 1 września 2017 roku dotychczasowa 3-letnia zasadnicza szkoła zawodowa przekształci się w 3-letnią branżową szkołę I stopnia. Tym samym na rok szkolny 2017/2018 nie będzie prowadzona już rekrutacja do pierwszych klas dotychczasowych 3-letnich zasadniczych szkół zawodowych. Szkoły te docelowo zastąpione zostaną branżowymi szkołami I i II stopnia.

SB I będzie trwać trzy lata, podczas których uczeń będzie kształcił się zarówno w szkole, jak i u pracodawcy.

Kształcenie ogólne jest organizowane w szkole (matematyka, język polski oraz inne przedmioty).

Kształcenie zawodowe teoretyczne organizuje szkoła w Centrach Kształcenia Praktycznego (Oleśnica, Świdnica, Głubczyce). Polega ono na tym, że uczeń raz w roku, przez cztery tygodnie, nie uczęszcza ani do szkoły, ani na praktyki, lecz do wskazanego CKP. Otrzymuje tam oceny z przedmiotów zawodowych i z zachowania.

Kształcenie zawodowe praktyczne odbywa się u pracodawcy. Uczeń wybiera sobie zawód, następnie szuka pracodawcy, który zapewni mu kształcenie i przygotowanie do egzaminu. Najlepiej skorzystać w tej sprawie z pomocy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Oławie (ul. 1 Maja, tel. 71 313 29 16). Cech dysponuje lista zawodów, pracodawców oraz pomaga w organizacji praktyki.

Nasi uczniowie odbywają praktyczną naukę zawodu u wielu pracodawców.

Fryzjerzy
Salon Fryzjerski EFECT, Salon Fryzjerski Beata Jończyk, Salon Fryzjerski Sabell, Zakład fryzjerski Joanna Ciecierska – Żygadło

Kucharze
Restauracja TROPIC Oława, Mini – Bar Maria Kłak,


Mechanicy pojazdów samochodowych, elektromechanicy samochodowi, lakiernicy i blacharze

MBM mechanika pojazdowa Oława, Auto -Valdi Oława, AUTO- NAWROT, Cichy Cars, Auto Części Zdzisław Tetke, Auto – Naprawa Mazurkiewicz, BUMA Mechanika Pojazdowa, MORCHEM, Auto – Kuriata Oława, PKS Oława, Firma Matunin, Blacharstwo Paweł Radomiński

Ślusarze i operatorzy obrabiarek skrawających

Chrzanowski Bolesław Zakład ślusarski, „Rolmet” Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Jan Rolka, Firma Jurczak CNC, Stelweld, SED-MET, MetalErg, FormoPLast, SCA

Sprzedawcy

Piekarze

Cukiernicy

Elektromechanicy

Murarze – tynkarze

r14151122978a2a77add5b3ff541ad7908798c647d5_800x600

________________________________________________________________________________________________

Obecnie na lokalnym rynku pracy najbardziej poszukiwani są operatorzy obrabiarek, ślusarze, spawacze i piekarze. Pracę znajdą technicy mechanicy z umiejętnościami obsługi maszyn i programów CAD/CAM.

Kursy zawodowe

Uczniowie naszej zawodówki najczęściej jeżdżą na kursy zawodowe do Oleśnicy i Świdnicy. W przyszłości takie kursy będą się także odbywać w naszym Centrum. Kurs zawodowy trwa 4 tygodnie i trzeba go odbyć w każdej klasie. Uczycie się na nim tylko przedmiotów zawodowych, związanych z kwalifikacją (zawodem), którą wybraliście.

Szkoła dla rynku pracy to cykl filmów na temat szkolnictwa zawodowego. Zapraszamy do obejrzenia!

https://www.youtube.com/watch?v=jkVZ_bHAL6o

https://www.youtube.com/watch?v=MLmsiQdPg4M

 Biuletyn Informacji Publicznej