14/11/2014

Praktyki zawodowe

Zmienia się model szkolnictwa zawodowego, zmienia się także nasza szkoła, wprowadza nowe kierunki kształcenia. Wiąże się to z nowymi kontaktami w zakresie organizacji praktyk zawodowych w klasach technikum. Nasi uczniowie korzystają z pomocy szkoły przy wyborze miejsca praktyk lub sami szukają interesujących ich miejsc. 

3 czerwca 2016 roku odbyło się spotkanie z pracodawcami. Uczestnicy otrzymali od nas dwie publikacje, które udostępniamy także Państwu.

przewodnik_dla_pracodawców – to ulotka informująca o podstawowych zasadach przyjmowania uczniów na praktyki zawodowe i praktyczną naukę zawodu.

poradnik  – to kilkustronicowa publikacja obszernie wyjaśniająca zasady funkcjonowania systemu kształcenia zawodowego, w odniesieniu do naszej szkoły.

_________________________________________________________________________________________________________

Tu odbywamy praktyki!

_______________________________________________________________________________________________________

Promem po zawód

Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie odbywają praktyki zawodowe m.in. na promach: Unity Line, Skania i Polonia kursujących z Polski do Szwecji. W październiku 7 uczniów w wymiarze 160 godzin zdobywało umiejętności zawodowe w taki właśnie sposób.

10735912_710890955667868_655736750_n

W tym roku czterotygodniowe praktyki realizują uczniowie z technikum hotelarstwa, obsługi turystycznej oraz żywienia i usług gastronomicznych. Uczniowie mogą je odbywać w hotelach,
restauracjach, firmach cateringowych, biurach informacji turystycznej, w biurach podróży
a także na lotniskach i promach. – Uczniowie CKZiU są bardzo mile widzianymi praktykantami, otrzymują wysokie rekomendacje z miejsc praktyk z powodu umiejętności zawodowych, chęci do pracy, jak i kultury osobistej – mówi Agnieszka Kuczmowska, wicedyrektor Centrum do spraw kształcenia zawodowego. – Jestem z nich bardzo dumna.

DSC00881

Od maja 2014 roku szkołą oferuje uczniom klas trzecich możliwość odbywania praktyki na promie.
– Jest to duże przedsięwzięcie, ponieważ młodzi ludzie wyjeżdżają z domów na cały miesiąc, przebywają 24 godziny na dobę na promie i muszą ściśle stosować się do zasad określonych przez firmę. Uważam jednak, że jest to atrakcyjny sposób nauki zawodu. Musieliśmy ustalić kryteria naboru, ponieważ zainteresowanie jest bardzo duże. Uczestnicy po zakończeniu pomagają w szkoleniu następnych grup. Taka wymiana doświadczeń sprzyja integracji młodzieży – dodaje Kuczmowska.

DSC00753

Uczniowie wyjeżdżają z Wrocławia do Świnoujścia, tam wsiadają na prom, który kursuje m.in. do Ystad. Do zadań praktykanta należy praca w restauracji oraz kafeterii, obsługa gości oraz porządkowanie pokoi. Każdy powinien poznać jak najwięcej stanowisk pracy, aby dowiedzieć się, na czym polega praca na promie. Nie oznacza to jednak, że młodzież nie pracuje przepisowo, po pracy jest czas wolny, można zejść na ląd, zwiedzić szwedzkie miasto, odpocząć.

– Było super! – mówią pierwsze uczestniczki: Marta Czekajło i Żaneta Skwarek z 4G.

– Było super! – mówi Ewelina Gorazdowska. – Chętnie pojechałabym jeszcze raz.

więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.891083834250089.1073741853.153169951374818&type=1 

SAM_5602

Biuletyn Informacji Publicznej