29/04/2013

Wydarzenia TM

Uczniowie technikum mechanicznego w oławskiej fabryce Electrolux

19.04.2018 uczniowie Technikum Mechanicznego z klas 2A i 3A odwiedzili firmę Electrolux.

IMG_20180419_133645 (800x450)

Pracownicy bardzo serdecznie nas przyjęli, opowiadali o firmie i możliwościach zatrudnienia. Następnie oprowadzili nas po hali produkcyjnej i pokazali cały proces technologiczny, omawiając każdy dział. Uczniowie otrzymali również poczęstunek oraz drobne upominki.

————————————————————————————————————————————————————————

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy w Brzegu

07.04.2018 roku odbyły się MISTRZOSTWA PIERWSZEJ POMOCY O PUCHAR DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ MEDYCZNYCH W BRZEGU. Naszą szkołę reprezentowali Zuzana Ziomek, Paweł Jaskot, Jakub Świętanowski i Paweł Chwiałek. Zostali świetnie przygotowani przez Akademię Bezpieczeństwa i Powiatową Grupę Wsparcia Ratowniczego. Wśród 14 drużyn, również ze szkół medycznych, zajęli wysokie 5 miejsce.

IMG_20180407_140125 (800x450)

————————————————————————————————————————————————————————-

Systemy ratownicze, bezpieczeństwo, warsztaty

Nasi uczniowie na konferencji WSOWL

20 i 21 kwietnia 2017r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia Generała Tadeusza Kościuszki odbyła się organizowana cyklicznie już po raz trzeci przez Wydział Nauk o Bezpieczeństwie konferencja pt. „Systemy ratownicze w Polsce, a bezpieczeństwo cywilne i wojskowe”. W pierwszym dniu naszą szkołę reprezentowali: Rafał Jacek  z 2AR, Paweł Chwiałek z 2 AR, i Paweł Jaskot z 1AR. Drugiego dnia, w warsztatach, wzięło udział 12 uczniów z klas mundurowych.

DSC_0026

Głównymi celami konferencji było omówienie postępów w dziedzinie medycyny cywilno-wojskowej, wymiana doświadczeń z zakresu ratownictwa w podmiotach współpracujących z państwowym systemem ratownictwa medycznego, analiza współczesnych zagrożeń i zasad działania podmiotów systemu państwowego ratownictwa medycznego oraz doskonalenie umiejętności z zakresu ratownictwa cywilnego i wojskowego w oparciu o warsztaty.

DSC_0052

Uczniowie brali udział w składaniu i rozkładaniu broni, bawili się noktowizorem, jeździli rosomakiem i mogli oglądać pokaz mobilny w wykonaniu studentów WSOWL z odbicia zakładników.

Zwieńczeniem dnia warsztatowego było ćwiczenie zadaniowe pt. „Kooperacja służb ratowniczych podczas zdarzenia hybrydowego”, gdzie zarówno uczestnicy warsztatów oraz wszystkie grupy ratownicze miały za zadanie udzielić pomocy poszkodowanym. Ćwiczenie miało na celu przede wszystkim sprawdzenie wiedzy oraz umiejętności w zakresie koordynacji działań i współpracy ratowników oraz grup i służb ratowniczych.

konferencja_2017_2_36

Opiekunami uczniów były: Dorota Olender i Aleksandra Dereń – Specht.

3A w firmie Stelweld

25 kwietnia uczniowie klasy 3A wraz z opiekunami, T. Domaradzką i K. Walaszczykiem, zwiedzili specjalistyczne przedsiębiorstwo „Stelweld” w Jelczu-Laskowicach.

IMG_2367 (800x600)

Głównym profilem działalności firmy jest spawanie i obróbka elementów metalowych dla światowych marek w branż: samochodowej, kolejowej, rolniczej oraz usługowej. Pracownicy zakładu objaśnili cały cykl produkcyjny. Uczniowie mogli obejrzeć wszystkie procesy technologiczne w parku maszyn: obróbkę mechaniczną, cięcie blach CNC, laserowe cięcie rur i profili, obróbkę plastyczną, spawanie i  malowanie.

————————————————————————————————————————————————————————

Najlepsza grupa ratownicza

12 kwietnia odbył się VIII Powiatowy Turniej Pierwszej Pomocy. Nasza drużyna w składzie: Paweł Jaskot 1A, Paweł Chwiałek i Rafał Jacek 2A zajęła I miejsce i otrzymała Przechodni Puchar Starosty Oławskiego oraz dyplomy i nagrody.

17522852_1631046553587143_507835973344564333_n

Zawodnicy musieli udzielić pomocy człowiekowi, który leży na ulicy i nie daje oznak życia, dziewczynie potrąconej przez samochód, która doznała m.in. otwartego złamania nogi, dziecku, które zachłysnęło się podczas jedzenia, i mężczyźnie, który stracił przytomność w łazience, upadł i doznał ran ciętych od potłuczonego szkła. Wszystkie zadania obserwowali ratownicy medyczni.

Drużynę przygotowały: Dorota Olender i Powiatowa Grupa Wsparcia Ratowniczego oraz Magdalena Dorociak.

————————————————————————————————————————————————————————

 

Udany start w II Mistrzostwach Pierwszej Pomocy

Maciej Nowak i Paweł Jaskot i Paweł Chwiałek i Rafał Jacek, z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie wzięli udział w  II Mistrzostwach Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora ZSM w Brzegu , które odbyły się 25 marca 2017r. Nasza drużyna zajęła 5 miejsce na 12 startujących grup.

pp1

To zdjęcie pokazuje minuty „grozy”, gdy pani dentystka straciła przytomność. Ale Maciek i Rafał zachowali zimna krew i dzielnie stawili czoła pogorszeniu stanu zdrowia.

Do Mistrzostw przygotowywała ich  Powiatowa Grupa Wsparcia Ratowniczego z koordynatorem  Dorotą Olender, oraz ratownicy medyczni z firmy  „Akademia Bezpieczeństwa” z Oławy , z którymi PGWR współpracuje . Zawody poprzedziły dwa tygodnie przygotowań.  KOnkurencja była dużą,  szkoły stricte medyczne, grupy ratownicze , poszukiwawcze, licea o profilu medycznym.

Uczniowie zmierzyli się z testem wiedzy teoretycznej a następnie z szeregiem zadań praktycznych.

pp2

Nasi uczniowie mieli do czynienia z dwoma paniami pod wpływem alkoholu i dzieckiem, które leżało w wanience, najprawdopodobniej zachłyśnięte woda. Panie były nachalne, przejawiały agresję i panikę.

pp3

Drugie zadanie było już troszkę trudniejsze. Rzecz działa się w gabinecie dentystycznym! Drużyna weszła na scenkę, gdy na fotelu dentystycznym siedziała dziewczyna z widoczną krwią na wargach ( jak po wyrwaniu zęba), włożonym w usta ssakiem, pod oknem siedziała dentystka trzymająca się za serce i za nią spanikowana pielęgniarka.

pp4

Następna scenka to zatrucie tlenkiem węgla. Ewakuowali jednego pracownika laboratorium, a jak sam pan ewakuowany powiedział, że była to jedyna drużyna, która w sposób profesjonalny ułożyła pana w pozycji bezpiecznej ze stabilizacją głowy. Druga poszkodowana, leżała na podłodze, drużyna ułożyła ją w pozycji bocznej, oraz otworzyli okno. Powinni wyjść – bo wg. Wytycznych, bezpieczeństwo ratownika jest najważniejsze.

Czwarta stacja to RKO ( masaż serca i oddechy ratunkowe), na fantomie, który był podłączony do miernika elektronicznego.

pp5

Piąta stacja: wyglądało dość przerażająco, jedna osoba na linie, a druga leżąca pod drzewem. Chłopcy szybko podzielili zadania i zajęli się najpierw oceną sytuacji, wsparciem kobiety, której kolega spadł z drzewa, zrobili wywiad, jeden z drużyny stabilizował głowę, następnie zrobili badanie urazowe, które wykazało przedmiot wbity w klatkę piersiową, i ranę prawego podudzia. Po zaopatrzeniu ran okryli poszkodowanego folią „życia” i zgłosili „wykonanie zadania”.

pp6

Ostatnia stacja. Zderzenie samochodu i motoru. Kierowca z raną głowy a motocyklista nieprzytomny, oddychający w kasku leżący na brzuchu.

 

DSC_0465

Sposób stabilizowania głowy poszkodowanego wypadku samochodowym. Maciej Nowak stabilizuje głowę, a Paweł Chwiałek dokonuje badania urazowego, by sprawdzić czy poszkodowany, ma jakieś uszkodzenia ciała.

pp8

Od lewej : Paweł Jaskot, Rafał Jacek, Maciek Nowak i Paweł Chwałek

Galeria z przygotowań i dyplom

____________________________________________________________

Klasy mundurowe w OSP Wiązów

16 marca, mimo powrotu zimy, uczniowie pierwszych klas technikum mechanicznego i liceum ogólnokształcącego, realizujący innowacje mundurowe, wybrali się do OSP Wiązów. Dzięki Pani Dorocie Olender, strażacy z Wiązowa po raz drugi zorganizowali młodzieży ćwiczenia w straży.

29342790_1253442681354621_5773572759742233057_n (798x598)

Uczniowie mieli do przejścia cztery stacje. Pierwszą było wejście do zadymionego pomieszczenia przy wykorzystaniu aparatu powietrznego (maska i butla z powietrzem) i pełnego umundurowania strażackiego (nomeksy). Na kolejnej stacji uczniowie zapoznali się ze sprzętem hydraulicznym, który jest wykorzystywany do uwalniania ludzi z samochodów. Mieli również możliwość wypróbowania tych narzędzi. W następnej kolejności poznali sposoby gaszenia pożarów, m.in. za pomocą koca gaśniczego. Dowiedzieli się czym jest i jak powstaje samozapłon. Nie mogło oczywiście zabraknąć Pana Maćka Pawlarczyka, który ćwiczył z młodzieżą pierwszą pomoc. Na zakończenie strażacy rozpalili grilla i dzięki wsparciu Urzędu Gminy Wiązów, poczęstowali nas przepysznymi kiełbaskami z grilla. Mimo zimna, emocje rozpalały młodzież, bo atrakcji było mnóstwo.

————————————————————————————————————————————————————————-

Obóz Taktyczno – Wojskowy dla klas mundurowych Międzygórze 2017

W dniach 3-7 maja uczniowie klas 1A, 2A, 1D i 2D brali udział w Szkoleniowym Obozie Taktyczno – Wojskowym dla klas mundurowych w Międzygórzu. Podczas obozu kadeci poznali taktykę pojedynczego żołnierza, zasady pola walki, posługiwanie się bronią, BLOS.

DSC_0040

Poznane umiejętności wykorzystali podczas ćwiczeń praktycznych z markerami Paintball oraz nocnych szkoleniach z zakresu taktyki kryzysowej.

Młodzież zapoznała się ze sprzętem alpinistycznym zdobywając umiejętności z zakresu technik linowych poziomych i pionowych, asekuracji „z ręki”, budowy stanowisk asekuracyjnych.

Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę i umiejętności o zagadnienia taktyczne z zakresu ewakuacji medycznej wspólnej dla wojska i policji. Poznali zasady udzielania pomocy ofiarom wypadków i zdarzeń nagłych.

Organizacją obozu zajęła się Anna Bielicka, opiekę sprawowała również Aleksandra Dereń-Specht. Wszystkich chętnych zapraszamy za rok!

————————————————————————————————————————————————————————-

Wizyta w OSP Wiązów

17.01.2017 klasy 1A i 2A, oraz przedstawiciele klas 1D, 2D i 3A, odwiedzili siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiązowie. Strażacy poświęcili swój wolny czas, by zapoznać nas z pracą w Straży Pożarnej.

IMG_20170117_095733 (800x450)

Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy. Każda z nich uczestniczyła w wykładzie o „cichym zabójcy”, czyli tlenku węgla, odbyła ćwiczenia z ratownictwa medycznego, poznała sprzęt i wyposażenie straży pożarnej oraz weszła do zadymionej komory w aparatach powietrznych.

Na zakończenie wizyty zostaliśmy poczęstowani kiełbasą i herbatą.

Wyjazd zorganizowały panie Dorota Olender, Magdalena Dorociak i Aleksandra Dereń – Specht.

——————————————————————————————————————————————————————-

Pasowanie i kadeci roku 2016

15 listopada 2016 roku w sali obrad Starostwa Powiatowego w Oławie odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych mundurowych w CKZiU w Oławie. Podczas uroczystości po raz pierwszy przyznano tytuły: Kadet Roku w klasie policyjnej i w klasie mundurowej. Tytuł trafił do Joanny Pasek z klasy 3D i Bartłomieja Chwiałka z 4A.

dsc_0353

 

 

dsc_0351
Joanna Pasek – kadet roku w klasie policyjnej i Bartłomiej Chwiałek – kadet roku w klasie mundurowej

dsc_0303

Tytuł Kadet Roku otrzymały osoby, które swoją postawą, zaangażowaniem oraz działaniami wyróżniały się przez wszystkie lata nauki w klasach mundurowych. Brały udział w zawodach i turniejach oraz uczestniczyły w imprezach okolicznościowych.

dsc_0298

Przed samym pasowaniem uczniowie uczcili 98. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Szkolny zespół wykonał trzy utwory nawiązujące do tematyki wolnościowej.

dsc_0358

Uczniowie klasy 1D/p odpowiadali na pytania dotyczące funkcjonowania Policji a uczniowie klasy 1A musieli wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy. Zadania ocenili fachowcy.

dsc_0333

 

Uroczystego pasowania policyjnym lizakiem dokonały Maria Domaradzka, dyrektor CKZiU i podinspektor Alicja Jędo.

dsc_0382

Uczniów klasy 1A buzdyganem pasowali: Maria Domaradzka i Krzysztof Matuszak.

Głos zabrał także Zdzisław Brezdeń, Starosta Oławski.

15181448_1420530537972080_7229888674069760269_n

Statuetki Kadet Roku

Imprezę przygotowali uczniowie klas 2D/p i 2A z Anną Dylewską i Magdaleną Dorociak. Zespół muzyczny przygotowała Marta Brudnik a za obsługę gastronomiczą odpowiadali uczniowie 2G i Ewa Górnicka.

Fot. Oliwia Leszczyńska

—————————————————————————————————————

III Centralny Zlot Klas Mundurowych

W dniach 3-8 października 2016 r. w Ośrodku Szkolenia Poligonowego „Karliki” w Żaganiu odbył się III Centralny Zlot Klas Mundurowych, w którym udział wzięło blisko tysiąc uczniów z 23 klas mundurowych z całej Polski oraz kadeci Liceum Wojskowego z Ukrainy.

img_20161004_082159

Organizacja Zlotu odbyła się pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, a zorganizowana została przez Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 KS Commando oraz 11 Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej. Całość imprezy uświetnił generał dywizji Wojska Polskiego Jarosław Mika – dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej – „Czarnej Dywizji”, a także Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON – Sławomir Z. Frątczak.

img_20161004_075949

Celem Zlotu było kształtowanie wśród młodzieży szkolnej postaw patriotycznych, propagowanie historii narodowej, tradycji i dziejów oręża polskiego, współczesnego wizerunku, roli i zadań Wojska Polskiego oraz popularyzowanie służby wojskowej wśród młodzieży z klas mundurowych współpracujących z instytucjami i jednostkami Sił Zbrojnych.

Uczestnicy Zlotu zostali podzieleni na trzy zespoły i rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach.  Jedną z nich był marszobieg na dystansie 8 km, podczas którego piętnastoosobowe drużyny musiały przenieść trzy skrzynki z amunicją o wadze 25 kg na odległość 30 m, rzucić granatem na odległość, strzelić z broni pneumatycznej oraz przepchnąć samochód terenowo – osobowy. Do ogólnej klasyfikacji wliczały się także wyniki ze strzelania z broni pneumatycznej długiej, krótkiej, rzutu granatem ćwiczebnym RG-42 oraz sztafety pływackiej 6 x 50 m. Ostatnim zadaniem była część kulturalno – oświatowa, podczas której młodzież musiała zaprezentować musztrę z piosenką marszową oraz dokonać autoprezentacji szkoły.

Poza rywalizacją sportowo – wojskową młodzież miała okazję zapoznać się z różnego rodzaju sprzętem strzeleckim: replikami broni ASG, karabinkami do strzelania z markerów paintball, symulatorami broni strzeleckiej. Podczas tych zajęć nauczyli się przyjmować właściwą postawę strzelecką stojącą, klęczącą i leżącą. Młodzież uczestniczyła także w pokazie działania patrolu saperskiego. Specjalnie dla nich przygotowano teren do rozminowania, na którym znajdowały się niewybuchy i miny. Wykorzystując wykrywacze min i macki saperskie kadeci mieli za zadanie rozminować odcinek terenu. Pobyt na terenie poligonu urozmaicały pokazy specjalistycznego wyposażenia Żandarmerii Wojskowej z Żagania oraz ratownicy medyczni. Ponadto młodzież mogła poznać historię i współczesność Wojsk Pancernych  oraz cel i zadania misji wojskowych.

Szczególnym zainteresowaniem wśród uczestników cieszył się ciężki sprzęt bojowy, będący na wyposażeniu żołnierzy „Czarnej Dywizji”: Leopard 2A4 i 2A5, KTO Rosomak, czy wyrzutnia „Langusta” i armatohaubica AH-152 „Dana”. Każdy uczeń mógł wejść do wozów, sprawdzić wyposażenie oraz zapoznać się z ich działaniem. Szczególną uwagę przyciągał legendarny czołg T-34 „Rudy” 102.

Mimo trudnej, zimnej i wietrznej pogody oraz surowych warunków bytowych, młodzież była bardzo zadowolona z wyjazdu.

Na zakończenie III Centralnego Zlotu Klas Mundurowych „Żagań 2016″, Dowódca „Czarnej Dywizji” gen. Jarosław Mika złożył podziękowania nauczycielom i wychowawcom, organizatorom Zlotu i rozdał nagrody Zwycięzcom. Dyrektorzy szkół otrzymali pamiątkowe ryngrafy ufundowane przez Podsekretarza Stanu w MON  prof. Wojciecha Fałkowskiego.

Zlot zakończono pokazem sztucznych ogni oraz defiladą wszystkich uczestników.

http://boleslawiec.tv/wideo/klasy-wojskowe-na-poligonie/

Organizacją i opieką podczas wyjazdu zajęły się pani Anna Bielicka i Magdalena Dorociak.

———————————————————————————————————————————————————————-

II Powiatowe Potyczki Klas Mundurowych – mamy Mistrzów!

3 czerwca 2017 r. w naszej szkole odbyły się II Powiatowe Potyczki Klas Mundurowych. W tym roku do wspólnej rywalizacji przystąpiły zaproszone szkoły: Zespół Szkół Budowlanych z Brzegu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Ziębic oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 z Oławy.

Poziom współzawodnictwa był wyrównany, jednak najlepszym zespołem okazał się zespół naszej szkoły w składzie: Patrycja Kołtowska, Pamela Kubat, Adrian Białowąs, Michał Mazur, Maciej Grzeszek, Czesław Boratyn, Dominik Nadrowski i Jakub Róg. Zwycięzcom gratulujemy!

13

 

18

Konkurencje, z którymi musiała zmierzyć się młodzież miały charakter zwinnościowy, wytrzymałościowy i siłowy. Mundurowi rywalizowali w zespołach ośmioosobowych. Zawodnicy musieli pokonać tor przeszkód, celnie rzucić granatem, sprawnie i szybko pokonać odcinek 25 m w biegu wahadłowym, rzucić piłką lekarską. Czekał na nich również sprawdzian z pompek, brzuszków z obciążeniem, przysiadów ze sztangą i podciągnięć.

16

3

14

1

2

5

Mundurowi musieli poradzić sobie z symulacją z taktyki medycyny pola walki oraz odpowiedzieć na pytania z zakresu edukacji mundurowej i policyjnej.

9

8

4

—————————————————————————————————————————–

Szkolenie wojskowe klas mundurowych

7 maja 2016 r. uczniowie klas o profilu mundurowym wzięli udział w pięciodniowym obozie szkoleniowym w Międzygórzu.

DSC_7466

Podczas szkolenia zapoznali się z taktyką pojedynczego żołnierza, zasadami pola walki, posługiwaniem się bronią i poruszaniem w zespołach 2,3,4,5 osobowych.

DSC_7188

Poznali sprzęt alpinistyczny, zasady działania i wykorzystania przyrządów alpinistycznych oraz nauczyli budować stanowiska asekuracyjne.

DSC_7407

DSC_7200

 

Poznali wybrane zagadnienia taktyczne z zakresu zielonej taktyki wspólnej dla wojska i Policji.

DSC_7282

DSC_7414

Przećwiczyli wybrane elementy taktyczne z zakresu ewakuacji medycznej z pola walki.

DSC_7539

DSC_7422

DSC_7360

Spędzili noc w lesie budując bazę i wykorzystując poznane elementy obrony obozu.

DSC_7634

Uczniowie, którzy ukończyli szkolenie  rozwinęli swoje zamiłowania militarne oraz poszerzyli wiedzę i umiejętności niezbędne do zdobycia zawodu w służbach mundurowych.

——————————————————————————————————————————

Ogólnopolski Turniej Klas Mundurowych Ostróda 2016

W dniach 8-10 kwietnia Wioleta Wiater, Damian Półtorak, Joanna Pasek, Paweł Chwiałek, Nikola Zgondek i Rafał Jacek uczestniczyli w Ogólnopolskim Turnieju Klas Mundurowych Ostróda 2016.

20160410_074834

Konkurencje, w których brali udział obejmowały aktywność obszaru tzw. sportów wymagających ponadprzeciętnych umiejętności mających charakter pracy zespołowej i wymagających od uczestników spełnienia następujących warunków: odporności fizycznej i psychicznej, podejmowania decyzji w ekstremalnych sytuacjach, wykazania się umiejętnościami przywódczymi oraz pracy w zespole. Konkurencje odbywały się niemal bez przerwy, również nocą.

Gościliśmy w 20 Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej, korzystając z poligonu.

Turniej rozpoczął się testem wiedzy, a następnie konkurencją „Tylko dla orłów”. Nocą kadeci uczestniczyli w rywalizacji „Wilczy szaniec”, odszukując oznaczonych miejsc w Ostródzie i rozszyfrowując hasło.

Wczesnym rankiem zostaliśmy przetransportowani do 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, gdzie na poligonie odbyły się zawody na Ośrodku Sprawności Fizycznej oraz Pierwsza pomoc w polu walki.

O godzinie 1.00 młodzież zmagała się w „Biegu Rzeźnika”, aby po  zakończonej konkurencji rozpocząć „Przeprawę na komandosa”, „Rozwinięcie gaśnicze”, i „Przeprawę wodną”.

Gratuluję wszystkim uczestnikom, którzy praktycznie bez snu i w trudnych warunkach rywalizowali nie tylko z innymi uczestnikami Turnieju, ale również z własnymi słabościami. Byłam, widziałam i podziwiam.

Anna Bielicka

——————————————————————————————————————————

KARBALA – największa bitwa polskich żołnierzy od czasów II wojny światowej

21 stycznia 2016 r. uczniowie z klas II D, III D, I AR, II A i III D uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Wrocławia, zorganizowanej przez Edytę Dębicką. Rano, w kinie Nowe Horyzonty, obejrzeli film „Karbala”, a wczesnym popołudniem uczestniczyli w spotkaniu z ppłk. Grzegorzem Kaliciakiem, który był pierwowzorem głównego bohatera filmu. Ppłk Kaliciak dowodził w kwietniu 2004 roku obroną siedziby irackich władz w Karbali (Irak), uczestniczył także w misjach w Afganistanie. Ponadto napisał książkę Karbala. Raport z obrony City Hall.

1

Spotkanie z nim miało miejsce w gościnnych progach zaprzyjaźnionego z naszą szkołą Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, prowadził je dr Andrzej Ferenc. W organizacji spotkania pomogła pani Magdalena Furmanowicz.

2

Poniżej tekst uczestniczki wyjazdu, Marty Olek z klasy III D.

BLASKI I CIENIE WOJNY

Wojna wzbudza w nas wiele sprzecznych emocji. Imponuje nam odwaga żołnierzy i ich poświęcenie dla kraju. Widok ofiar budzi w nas współczucie. Chcielibyśmy im pomóc, ale nie wiemy jak. Jesteśmy tak bardzo pochłonięci codziennością, że wojna wydaje nam się absurdem. Dopiero bliższy kontakt z wojenną rzeczywistością pomaga nam zmienić do niej stosunek.

WYJĄTKOWA PRODUKCJA

Wstrzymany oddech, zgaszone światła i… strzał z lufy. Narastająca niepewność, zdenerwowanie i napięcie. Sceny przewijają się z prędkością światła,  widać ofiary. Istnieje tylko walka o życie.  Tak mogę opisać film „Karbala” Krzysztofa Łukasiewicza, który przedstawia obronę siedziby władz irackich, City Hall w 2004 roku.  Choć nie jest to komercyjna produkcja, już zdążyła zapisać się na kartach polskiej historii.  Zaczynam zastanawiać się, co wyróżnia ją na tle innych obrazów przedstawiających wojnę. „Film jest … bardzo realistyczny i dzięki niemu dowiedziałam się dużo o naszych żołnierzach, którzy wyjeżdżają na takie misje i nie wiedzą, co może ich tam spotkać” –  wyznaje z zapartym tchem Anna Opałka, uczennica klasy 3A.  „Karbala” jest bez wątpienia wyjątkowa, ponieważ w pewien sposób obala amerykański mit o bohaterskich żołnierzach. „Postacie nie są przerysowane, wręcz przeciwnie. Ukazują zwykłych mężczyzn- to refleksja Adrianny Michalik z klasy 2D. - To nie roboty, a ludzie, którzy posiadają uczucia oraz nie wszystko im się udaje i nie są niezniszczalni”-dodaje. Moim zdaniem pokazanie żołnierzy w ten sposób pomaga nam zrozumieć problemy, którym muszą stawiać czoło. Musimy pamiętać, że żołnierze też mają swoje życie, które muszą porzucić na rzecz misji. Film uświadomił mi, że misje wiążą się z wieloma wyrzeczeniami, których nie jesteśmy w stanie zauważyć, gdy nie przyjrzymy się im bliżej.

REFLEKSYJNE SPOTKANIE

Podpułkownik Grzegorz Kaliciak dowodził obroną siedziby City Hall w Karbali w 2004 roku. Był też konsultantem i pierwowzorem głównego bohatera filmu „Karbala”. Kilka razy stacjonował w Afganistanie i Iraku. Spotykamy się z nim w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

4

Podpułkownik Grzegorz Kaliciak i nasz Major Krzysztof Matuszak

Opowiada nam o rozterkach żołnierzy po wojnie, o różnicach kulturowych pomiędzy nami a mieszkańcami krajów bliskowschodnich, a przede wszystkim pokazuje nam życie żołnierzy „od kuchni”. Zadajemy pytania, dowiadujemy się o sprawach, o których istnieniu nie wiedzieliśmy i z ciekawością chłoniemy wszystkie jego słowa. Po spotkaniu wielu z nas przepełnia refleksja dotycząca wojny i prawie namacalna, podobnie jak po filmie, cisza. Adrianna Michalik podekscytowana opowiada mi o tym wykładzie: „ Spotkanie wywarło na mnie na prawdę duże, pozytywne wrażenie –wyznaje- Jest to inteligentny człowiek, który wie, o czym mówi. Podczas wykładu potrafi opowiadać w dosyć ciekawy sposób, spodobała mi się chęć rozmowy z nami. Sama chciałam zadać jedno pytanie, ale ubiegł mnie student siedzący naprzeciw mnie. Sama wojna jest dla mnie trudnym tematem do rozmowy, bo nigdy nie popierałam konfliktów ideologicznych”.  W trakcie rozmowy zauważam, że niektórzy diametralnie zmieniają swoje poglądy w stosunku do służby w wojsku.” Wcześniej nie zdawałem sobie sprawy z trudności, jakie napotykają żołnierze.- Wyznaje Rafał Gwizd z klasy 3D- Przez świetne przybliżenie tego psychicznego cierpienia u walczących i przez samego Pana podpułkownika zrozumiałem, że nie jest to takie proste”. Dzięki spotkaniu mogliśmy zrozumieć jak wygląda życie po służbie i jak wygląda w jej trakcie. Jedna z uczennic podchodzi do mnie i mówi:

„ Po spotkaniu mój stosunek do wojny ani żołnierzy się nie zmienił, ale od zawsze podziwiałam ludzi biorących udział w takich misjach i dalej będę.”

Zarówno spotkanie z podpułkownikiem Grzegorzem Kaliciakiem, jak i obejrzenie filmu „Karbala” były dla nas ważną lekcją, która nauczyła nas szacunku do żołnierskich mundurów, a przede wszystkim cieszenia się każdym dniem, który mamy. Myślę, że na długo pozostanie w naszej pamięci.

Podpułkownik Grzegorz Kaliciak i dr Andrzej Ferens

Podpułkownik Grzegorz Kaliciak i dr Andrzej Ferens

 

3

Zdjęcia wykonała Natalia Żmijowska.

——————————————————————————————————————————

Turniej Klas Mundurowych – Kraków 2015 r.

14 listopada w Krakowie odbyły się eliminację do Ogólnopolskiego Turnieju Klas Mundurowych. Naszą Szkołę reprezentowali: Damian Półtorak, Wioleta Wiater i Nikola Zgondek z klasy 3D, Joanna Pasek i Karol Gradzik z klasy 2D oraz Rafał Jacek- uczeń klasy 1A.

DSC00004

Podczas eliminacji zespoły dwuosobowe rywalizowały w dwóch konkurencjach: teście sprawnościowy (tor przeszkód specjalnie przygotowany przez organizatora) oraz teście wiedzy (zakres wiedzy ogólnej dotyczący służb mundurowych, historii, geografii i wiedzy o społeczeństwie).

IMAG0113

Najważniejszym założeniem organizatora była współpraca w zespołach. W tym celu, podczas pokonywania toru przeszkód, uczestnicy mieli związane ze sobą ręce.

IMAG0166

Sprawność pomogła młodzieży pokonać tor, a doskonała współpraca i synchronizacja pozwoliła uzyskać dobre czasy.

IMAG0133

20151114_093807

Opiekę podczas wyjazdy sprawowali: p. Anna Bielicka i p. Tomasz Laferi.

——————————————————————————————————————————

SZKOLENIE TAKTYCZNO-WOJSKOWE DLA KLAS O

PROFILU MUNDUROWYM

6 maja 2015 w Międzygórzu zakończyło się trzydniowe Szkolenie Taktyczno – Wojskowe dla klas o profilu mundurowym. Uczestnikami obozu byli uczniowie z klasy 1D i 2D Liceum Ogólnokształcącego o profilu policyjnym oraz uczniowie z klasy 1A Technikum Mechanicznego z innowacją mundurową.

DSC_3208

Program obejmował szkolenie teoretyczne i praktyczne z zakresu: podstawowych technik linowych wykorzystywanych w terenie miejskim, taktyki specjalnej w terenie zurbanizowanym z elementami technik antyterrorystycznych.

DSC_3462

DSC_3526

DSC_3507

Uczniowie poznali również działanie pojedynczego żołnierza w składzie plutonu oraz  taktykę wojskową.

DSC_3243

DSC_3346

Swoją wiedzę i umiejętności uzupełnili również o zasady udzielania I pomocy przedmedycznej, obsługę i posługiwanie się defibrylatorem zewnętrznym AED, kamizelką KED, naukę zasad BLS (RKO), udzielanie I pomocy w warunkach pola walki z wykorzystaniem środków prowizorycznych i podręcznych.

DSC_3564

DSC_3603

DSC_3591

DSC_3579

Organizacją i kierownictwem obozu zajęła się p. Anna Bielicka. Opiekunami byli p. Agata Brodziak i p. Marta Mikoda.

więcej zdjęć na FB: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.989152971109841.1073741868.153169951374818&type=3 

———————————————————————————————————————————————————————

Szkolenie pocztów sztandarowych

Uczniowie klas mundurowych co roku biorą udział w szkoleniu dla pocztów sztandarowych organizowanym przez 10. Pułk Dowodzenia. Każda grupa otrzymuje certyfikat dla szkoły.

cert mund

 

___________________________________________________________

Spotkanie z żołnierzem

2 marca 2015 Andrzej Hołówka z 1. Pułku Saperów w Brzegu poprowadził zajęcia dla uczniów klas mundurowych.

Pan Hołówka opowiadał o służbie wojskowej oraz o swojej misji w Afganistanie. Uczniowie mogli zadawać pytania dotyczące pracy sapera oraz ogólnych zasad panujących w 1. Pułku Saperów.

A. Hołówka prowadzi zajęcia dla klas mundurowych

____________________________________________________________

Pasowanie klas mundurowych

Ku chwale Ojczyzny!

W poniedziałek 16 lutego 2015 r na 6 lekcji na 1 piętrze CKZiU odbyło się pierwsze w historii szkoły pasowanie klas mundurowych technikum mechanicznego.

Mundurowi z CKZiU podczas pasowania

Imprezę prowadziły uczennice: Kamila Jadach i Adela Feszczuk z klasy 2D wraz z Magdaleną Maziarz, wicedyrektor CKZiU. Uroczystego pasowania buzdyganem dokonali Krzysztof Matuszak i wychowawcy klas: Teresa Domaradzka i Edyta Dębicka.

Pasowanie buzdyganem - klasa 1A

Pasowani uczniowie wykonali musztrę, wypowiadając słowa „Ku chwale Ojczyzny!”. W uroczystości uczestniczyli uczniowie, rodzice oraz nauczyciele. W przyszłym roku gospodarzami pasowania będą uczniowie klasy mechanicznej.

 

————————————————————————————————————————————————————————-

 

Edukacja mundurowa inaczej…

            29 października 2014 roku moja klasa, 2A (technikum mechaniczne z innowacją mundurową), wybrała się na wycieczkę przedmiotową do Wrocławia, którą zorganizowała nasza wychowawczyni, pani Edyta Dębicka. Dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania  Wzgórza Partyzantów, miejsca rekreacji wrocławian w XVIII i XIX wieku, ale także punktu obronnego we Wrocławiu- to stamtąd Niemcy dowodzili obroną Festung Breslau zimą 1945 roku!

2

             Po usłyszeniu historii tego miejsca udaliśmy się do Muzeum Militariów, które znajduje się w dawnym budynku Arsenału Miejskiego, na lekcję muzealną. W jej trakcie dowiedzieliśmy się, jaka była historia broni palnej oraz sprzętu wojskowego, jak wyglądało umundurowanie żołnierzy od czasów napoleońskich do I wojny światowej i dlaczego zaczęto wprowadzać kamuflaż i zmieniać kolory mundurów. W Arsenale znajduje się największa na świecie kolekcja hełmów stalowych! Wrocławskie Muzeum Militariów nie tylko posiada szable, np. generała Rydza- Śmigłego, ordery, może pochwalić się eksponatem jedynym w swoim rodzaju, a mianowicie karabinem maszynowym o zakrzywionej lufie, który został wyprodukowany w dwóch egzemplarzach, lecz z tego, co się dowiedzieliśmy, na świecie została tylko 1 sztuka!

            Po lekcji muzealnej wyruszyliśmy do kina na film pt. „Miasto 44″. Film opowiada o powstaniu warszawskim:  o szarej codzienności i tagediach warszawiaków, chęci walki o niepodległość, którą odebrało Polakom państwo niemieckie podczas II wojny światowej. Na uwagę zasługuje wątek miłości dwojga głównych bohaterów, Stefana i Biedronki, w czasie apokalipsy, jaką stało się powstanie warszawskie. Gdy zaczął się seans, nastała grobowa cisza, każdy widz był skupiony. Film wzruszał, groził i zaskakiwał, zawierał niesamowite sceny. Niezwykle zaskakująca akcja, a w tym wszystkim miłość, patriotyzm i chęć walki o wolność, bezgraniczne oddanie się słusznej sprawie i swojej Ojczyźnie! To wszystko dało mi sporo do myślenia.

            Żyjemy w wolnym kraju, bez przymusu, zakazów, większość z nas nawet nie wyobraża sobie życia w strachu przed codziennością, jakiego zaznali Polacy w czasie II wojny światowej. Dramat, jaki dziś obejrzeliśmy, był nie tylko wzruszający czy zaskakujący, film ten zawierał w sobie naukę. Naukę o przeszłości naszej Ojczyzny, naukę o czasach okupacyjnych, miłości i patriotyzmie, jaki wykazywali wobec Ojczyzny młodzi powstańcy. Uważam, że powinniśmy czuć się zobowiązani wobec Polski, każdy z nas, Polaków, powinnien dać coś od siebie narodowi polskiemu, a nie ciągle narzekać. „Nikt za nas nie wygra wolności, tylko i wyłącznie my sami”. Film nie tylko ukazuje nam naszą historię, ale także daje nam przykład i zachęca do refleksji. Ja i moi koledzy, którzy oglądali ” Miasto`44″, uważamy, iż jest on dziełem współczesnej sztuki, pewnie dlatego właśnie został nominowany do Oscara. Jestem pewien, że ową nagrodę otrzyma.

                                                                                               Kamil Niezgoda, uczeń klasy II A

————————————————————————————————————————————————————————-

Technicy mechanicy na II miejscu

Drużyna z naszego Technikum Mechanicznego zajęła II miejsce w konkursie „Najlepszy uczeń w zawodzie” organizowanym w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku. Finał wojewódzki konkursu odbył się 11 kwietnia we Wrocławiu a szkołę reprezentowali: Dariusz Kliś  IIIA, Dawid Olender  IIIA, Bartłomiej Walkiewicz  IVA (od lewej na zdjęciu)

Nasza drużyna zakwalifikowała się do finału jako najlepsza w swoim regionie i nie zawiodła! II miejsce to niewątpliwie duży sukces, który wypracowali uczniowie przy pomocy Krzysztofa Walaszczyka, nauczyciela przedmiotów mechanicznych.

————————————————————————————————————————————————————————-

 

Sukces zawodowy

Drużyna mechaników z klasy IIIA  i IVA zwyciężyła w etapie regionalnym konkursu „Najlepszy uczeń w zawodzie”. Awans do kolejnego etapu wywalczyli sobie: Bartłomiej Walkiewicz, Dariusz Kliś i Dawid Olender pod opieką Krzysztofa Walaszczyka. Konkurs odbył się 25 marca 2014 roku we Wrocławiu.

Drużyna fryzjerek

Sukces odniosły też dwie inne drużyny. II miejsce zajęły fryzjerki (Jessica Leszczyńska, Katarzyna Dutkiewicz, Andżelika Lutnik) a III miejsce zdobyła drużyna z Technikum Obsługi Turystycznej w składzie: Paulina Mróz, Patrycja Polańska, Dagmara Sztypa. Niestety, awans do kolejnego etapu zapewnia tylko wygrana w regionie.

W konkursach startowały jeszcze trzy drużyny z naszej szkoły: technikum żywienia i usług gastronomicznych, technikum hotelarstwa oraz mechanicy z zasadniczej szkoły zawodowej.

————————————————————————————————————————————————————————-

Technik mechanik pasowany

Oficjalne pasowanie uczniów Technikum Mechanicznego odbyło się 28 września 2012 roku na warsztatach szkolnych. Na uroczystość przybyli uczniowie klasy 1A, ich wychowawca, rodzice i dyrekcja szkoły. Było to pierwsze pasowanie w technikum mechanicznym i mamy nadzieję, że wpisze się na stałe w tradycję szkoły.

Uczniowie byli pasowani kluczem francuskim. (fot. mm)

Chłopcy z  klasy 1A musieli wykonać parę zadań, aby oficjalnie stać się uczniami Technikum Mechanicznego. Ich starsi o rok koledzy po fachu (klasa 2A) przygotowali tor przeszkód oraz quiz z pytaniami z branży mechanicznej.

Tor przeszkód z kołem samochodowym.

Krzysztof Walaszczyk, wychowawca klasy oraz nauczyciel przedmiotów mechanicznych, przedstawił zebranym prezentację na temat istoty kształcenia w nowym technikum mechanicznym. Mówił o perspektywach pracy i dalszego kształcenia, przede wszystkim zwracał uwagę na dużą przydatność umiejętności nabytych w szkole. Uczniowie nie tylko znajdują pracę w branży, ale także z sukcesami kontynuują naukę na politechnikach. Program pozwala na opanowanie podstaw mechaniki, konstrukcji maszyn, projektowania a rozszerzona matematyka i fizyka ułatwiają start na kierunkach politechnicznych.

Po prezentacji i części zadaniowej rozpoczęło się pasowania. Maria Domaradzka, dyrektor szkoły, dokonała tego aktu ogromnym kluczem francuskim, który jest jednym z atrybutów mechanika.

Po uroczystości uczniowie i zaproszeni goście mogli korzystać ze słodkiego poczęstunku przygotowanego przez klasę 2A i klasy gastronomiczne.

Rodzice przyglądali się uroczystości.

Biuletyn Informacji Publicznej