07/02/2013

Wydarzenia LO/p

Klasy mundurowe w OSP Wiązów

16 marca, mimo powrotu zimy, uczniowie pierwszych klas technikum mechanicznego i liceum ogólnokształcącego, realizujący innowacje mundurowe, wybrali się do OSP Wiązów. Dzięki Pani Dorocie Olender, strażacy z Wiązowa po raz drugi zorganizowali młodzieży ćwiczenia w straży.

29342790_1253442681354621_5773572759742233057_n (798x598)

Uczniowie mieli do przejścia cztery stacje. Pierwszą było wejście do zadymionego pomieszczenia przy wykorzystaniu aparatu powietrznego (maska i butla z powietrzem) i pełnego umundurowania strażackiego (nomeksy). Na kolejnej stacji uczniowie zapoznali się ze sprzętem hydraulicznym, który jest wykorzystywany do uwalniania ludzi z samochodów. Mieli również możliwość wypróbowania tych narzędzi. W następnej kolejności poznali sposoby gaszenia pożarów, m.in. za pomocą koca gaśniczego. Dowiedzieli się czym jest i jak powstaje samozapłon. Nie mogło oczywiście zabraknąć Pana Maćka Pawlarczyka, który ćwiczył z młodzieżą pierwszą pomoc. Na zakończenie strażacy rozpalili grilla i dzięki wsparciu Urzędu Gminy Wiązów, poczęstowali nas przepysznymi kiełbaskami z grilla. Mimo zimna, emocje rozpalały młodzież, bo atrakcji było mnóstwo.

————————————————————————————————————————————————————————-

Obóz Taktyczno – Wojskowy dla klas mundurowych Międzygórze 2017

W dniach 3-7 maja uczniowie klas 1A, 2A, 1D i 2D brali udział w Szkoleniowym Obozie Taktyczno – Wojskowym dla klas mundurowych w Międzygórzu. Podczas obozu kadeci poznali taktykę pojedynczego żołnierza, zasady pola walki, posługiwanie się bronią, BLOS.

DSC_0040

Poznane umiejętności wykorzystali podczas ćwiczeń praktycznych z markerami Paintball oraz nocnych szkoleniach z zakresu taktyki kryzysowej.

Młodzież zapoznała się ze sprzętem alpinistycznym zdobywając umiejętności z zakresu technik linowych poziomych i pionowych, asekuracji „z ręki”, budowy stanowisk asekuracyjnych.

Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę i umiejętności o zagadnienia taktyczne z zakresu ewakuacji medycznej wspólnej dla wojska i policji. Poznali zasady udzielania pomocy ofiarom wypadków i zdarzeń nagłych.

Organizacją obozu zajęła się Anna Bielicka, opiekę sprawowała również Aleksandra Dereń-Specht. Wszystkich chętnych zapraszamy za rok!

 

———————————————————————————————————————————————————————–

Wizyta w OSP Wiązów

17.01.2017 klasy 1A i 2A, oraz przedstawiciele klas 1D, 2D i 3A, odwiedzili siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiązowie. Strażacy poświęcili swój wolny czas, by zapoznać nas z pracą w Straży Pożarnej.

IMG_20170117_095733 (800x450)

Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy. Każda z nich uczestniczyła w wykładzie o „cichym zabójcy”, czyli tlenku węgla, odbyła ćwiczenia z ratownictwa medycznego, poznała sprzęt i wyposażenie straży pożarnej oraz weszła do zadymionej komory w aparatach powietrznych.

Na zakończenie wizyty zostaliśmy poczęstowani kiełbasą i herbatą.

Wyjazd zorganizowały panie Dorota Olender, Magdalena Dorociak i Aleksandra Dereń – Specht.

————————————————————————————————————————————————————————-

Prokurator w szkole

Renata Procyk – Jończyk, prokurator rejonowy w Oławie, spotkała się z uczniami klas policyjnych.

IMG_0650

Spotkanie odbyło się 22 marca 2017 roku i wzięli w nim udział uczniowie klas policyjnych: 2D i 3D. Pani prokurator opowiadała młodzieży o pracy prokuratury oraz o przepisach prawa dotyczących młodych osób.

Tego typu spotkania są elementem programu innowacji pedagogicznej w klasie policyjnej.

———————————————————————————————————————————

Kadeci roku i pasowanie mundurowych

15 listopada 2016 roku w sali obrad Starostwa Powiatowego w Oławie odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych mundurowych w CKZiU w Oławie. Podczas uroczystości po raz pierwszy przyznano tytuły: Kadet Roku w klasie policyjnej i w klasie mundurowej. Tytuł trafił do Joanny Pasek z klasy 3D i Bartłomieja Chwiałka z 4A.

dsc_0353

 

 

dsc_0351

 

 

 

 

 

Joanna Pasek – kadet roku w klasie policyjnej i Bartłomiej Chwiałek – kadet roku w klasie mundurowej

dsc_0303

Tytuł Kadet Roku otrzymały osoby, które swoją postawą, zaangażowaniem oraz działaniami wyróżniały się przez wszystkie lata nauki w klasach mundurowych. Brały udział w zawodach i turniejach oraz uczestniczyły w imprezach okolicznościowych.

dsc_0298

Przed samym pasowaniem uczniowie uczcili 98. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Szkolny zespół wykonał trzy utwory nawiązujące do tematyki wolnościowej.

dsc_0358

Uczniowie klasy 1D/p odpowiadali na pytania dotyczące funkcjonowania Policji a uczniowie klasy 1A musieli wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy. Zadania ocenili fachowcy.

dsc_0333

 

Uroczystego pasowania policyjnym lizakiem dokonały Maria Domaradzka, dyrektor CKZiU i podinspektor Alicja Jędo.

dsc_0382

Uczniów klasy 1A buzdyganem pasowali: Maria Domaradzka i Krzysztof Matuszak.

Głos zabrał także Zdzisław Brezdeń, Starosta Oławski.

15181448_1420530537972080_7229888674069760269_n

Statuetki Kadet Roku

Imprezę przygotowali uczniowie klas 2D/p i 2A z Anną Dylewską i Magdaleną Dorociak. Zespół muzyczny przygotowała Marta Brudnik a za obsługę gastronomiczą odpowiadali uczniowie 2G i Ewa Górnicka.

Fot. Oliwia Leszczyńska

———————————————————————————-

II Powiatowe Potyczki Klas Mundurowych – mamy Mistrzów!

3 czerwca w naszej szkole odbyły się II Powiatowe Potyczki Klas Mundurowych. W tym roku do wspólnej rywalizacji przystąpiły zaproszone szkoły: Zespół Szkół Budowlanych z Brzegu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Ziębic oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 z Oławy.

Poziom współzawodnictwa był wyrównany, jednak najlepszym zespołem okazał się zespół naszej szkoły w składzie: Patrycja Kołtowska, Pamela Kubat, Adrian Białowąs, Michał Mazur, Maciej Grzeszek, Czesław Boratyn, Dominik Nadrowski i Jakub Róg. Zwycięzcom gratulujemy!

13

 

18

Konkurencje, z którymi musiała zmierzyć się młodzież miały charakter zwinnościowy, wytrzymałościowy i siłowy. Mundurowi rywalizowali w zespołach ośmioosobowych. Zawodnicy musieli pokonać tor przeszkód, celnie rzucić granatem, sprawnie i szybko pokonać odcinek 25 m w biegu wahadłowym, rzucić piłką lekarską. Czekał na nich również sprawdzian z pompek, brzuszków z obciążeniem, przysiadów ze sztangą i podciągnięć.

16

3

14

1

2

5

Mundurowi musieli poradzić sobie z symulacją z taktyki medycyny pola walki oraz odpowiedzieć na pytania z zakresu edukacji mundurowej i policyjnej.

9

8

4

—————————————————————————————————————————–

Szkolenie wojskowe klas mundurowych

7 maja 2016 r. uczniowie klas o profilu mundurowym wzięli udział w pięciodniowym obozie szkoleniowym w Międzygórzu.

DSC_7466

Podczas szkolenia zapoznali się z taktyką pojedynczego żołnierza, zasadami pola walki, posługiwaniem się bronią i poruszaniem w zespołach 2,3,4,5 osobowych.

DSC_7188

Poznali sprzęt alpinistyczny, zasady działania i wykorzystania przyrządów alpinistycznych oraz nauczyli budować stanowiska asekuracyjne.

DSC_7407

DSC_7200

 

Poznali wybrane zagadnienia taktyczne z zakresu zielonej taktyki wspólnej dla wojska i Policji.

DSC_7282

DSC_7414

Przećwiczyli wybrane elementy taktyczne z zakresu ewakuacji medycznej z pola walki.

DSC_7539

DSC_7422

DSC_7360

Spędzili noc w lesie budując bazę i wykorzystując poznane elementy obrony obozu.

DSC_7634

Uczniowie, którzy ukończyli szkolenie  rozwinęli swoje zamiłowania militarne oraz poszerzyli wiedzę i umiejętności niezbędne do zdobycia zawodu w służbach mundurowych.

——————————————————————————————————————————

Ogólnopolski Turniej Klas Mundurowych Ostróda 2016

W dniach 8-10 kwietnia Wioleta Wiater, Damian Półtorak, Joanna Pasek, Paweł Chwiałek, Nikola Zgondek i Rafał Jacek uczestniczyli w Ogólnopolskim Turnieju Klas Mundurowych Ostróda 2016.

20160410_074834

Konkurencje, w których brali udział obejmowały aktywność obszaru tzw. sportów wymagających ponadprzeciętnych umiejętności mających charakter pracy zespołowej i wymagających od uczestników spełnienia następujących warunków: odporności fizycznej i psychicznej, podejmowania decyzji w ekstremalnych sytuacjach, wykazania się umiejętnościami przywódczymi oraz pracy w zespole. Konkurencje odbywały się niemal bez przerwy, również nocą.

Gościliśmy w 20 Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej, korzystając z poligonu.

Turniej rozpoczął się testem wiedzy, a następnie konkurencją „Tylko dla orłów”. Nocą kadeci uczestniczyli w rywalizacji „Wilczy szaniec”, odszukując oznaczonych miejsc w Ostródzie i rozszyfrowując hasło.

Wczesnym rankiem zostaliśmy przetransportowani do 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, gdzie na poligonie odbyły się zawody na Ośrodku Sprawności Fizycznej oraz Pierwsza pomoc w polu walki.

O godzinie 1.00 młodzież zmagała się w „Biegu Rzeźnika”, aby po  zakończonej konkurencji rozpocząć „Przeprawę na komandosa”, „Rozwinięcie gaśnicze”, i „Przeprawę wodną”.

Gratuluję wszystkim uczestnikom, którzy praktycznie bez snu i w trudnych warunkach rywalizowali nie tylko z innymi uczestnikami Turnieju, ale również z własnymi słabościami. Byłam, widziałam i podziwiam.

Anna Bielicka

——————————————————————————————————————————

KARBALA – największa bitwa polskich żołnierzy od czasów II wojny światowej

21 stycznia 2016 r. uczniowie z klas II D, III D, I AR, II A i III D uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Wrocławia, zorganizowanej przez Edytę Dębicką. Rano, w kinie Nowe Horyzonty, obejrzeli film „Karbala”, a wczesnym popołudniem uczestniczyli w spotkaniu z ppłk. Grzegorzem Kaliciakiem, który był pierwowzorem głównego bohatera filmu. Ppłk Kaliciak dowodził w kwietniu 2004 roku obroną siedziby irackich władz w Karbali (Irak), uczestniczył także w misjach w Afganistanie. Ponadto napisał książkę Karbala. Raport z obrony City Hall.

1

Spotkanie z nim miało miejsce w gościnnych progach zaprzyjaźnionego z naszą szkołą Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, prowadził je dr Andrzej Ferenc. W organizacji spotkania pomogła pani Magdalena Furmanowicz.

2

Poniżej tekst uczestniczki wyjazdu, Marty Olek z klasy III D.

BLASKI I CIENIE WOJNY

Wojna wzbudza w nas wiele sprzecznych emocji. Imponuje nam odwaga żołnierzy i ich poświęcenie dla kraju. Widok ofiar budzi w nas współczucie. Chcielibyśmy im pomóc, ale nie wiemy jak. Jesteśmy tak bardzo pochłonięci codziennością, że wojna wydaje nam się absurdem. Dopiero bliższy kontakt z wojenną rzeczywistością pomaga nam zmienić do niej stosunek.

WYJĄTKOWA PRODUKCJA

Wstrzymany oddech, zgaszone światła i… strzał z lufy. Narastająca niepewność, zdenerwowanie i napięcie. Sceny przewijają się z prędkością światła,  widać ofiary. Istnieje tylko walka o życie.  Tak mogę opisać film „Karbala” Krzysztofa Łukasiewicza, który przedstawia obronę siedziby władz irackich, City Hall w 2004 roku.  Choć nie jest to komercyjna produkcja, już zdążyła zapisać się na kartach polskiej historii.  Zaczynam zastanawiać się, co wyróżnia ją na tle innych obrazów przedstawiających wojnę. „Film jest … bardzo realistyczny i dzięki niemu dowiedziałam się dużo o naszych żołnierzach, którzy wyjeżdżają na takie misje i nie wiedzą, co może ich tam spotkać” –  wyznaje z zapartym tchem Anna Opałka, uczennica klasy 3A.  „Karbala” jest bez wątpienia wyjątkowa, ponieważ w pewien sposób obala amerykański mit o bohaterskich żołnierzach. „Postacie nie są przerysowane, wręcz przeciwnie. Ukazują zwykłych mężczyzn- to refleksja Adrianny Michalik z klasy 2D. - To nie roboty, a ludzie, którzy posiadają uczucia oraz nie wszystko im się udaje i nie są niezniszczalni”-dodaje. Moim zdaniem pokazanie żołnierzy w ten sposób pomaga nam zrozumieć problemy, którym muszą stawiać czoło. Musimy pamiętać, że żołnierze też mają swoje życie, które muszą porzucić na rzecz misji. Film uświadomił mi, że misje wiążą się z wieloma wyrzeczeniami, których nie jesteśmy w stanie zauważyć, gdy nie przyjrzymy się im bliżej.

REFLEKSYJNE SPOTKANIE

Podpułkownik Grzegorz Kaliciak dowodził obroną siedziby City Hall w Karbali w 2004 roku. Był też konsultantem i pierwowzorem głównego bohatera filmu „Karbala”. Kilka razy stacjonował w Afganistanie i Iraku. Spotykamy się z nim w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

4

Podpułkownik Grzegorz Kaliciak i nasz Major Krzysztof Matuszak

Opowiada nam o rozterkach żołnierzy po wojnie, o różnicach kulturowych pomiędzy nami a mieszkańcami krajów bliskowschodnich, a przede wszystkim pokazuje nam życie żołnierzy „od kuchni”. Zadajemy pytania, dowiadujemy się o sprawach, o których istnieniu nie wiedzieliśmy i z ciekawością chłoniemy wszystkie jego słowa. Po spotkaniu wielu z nas przepełnia refleksja dotycząca wojny i prawie namacalna, podobnie jak po filmie, cisza. Adrianna Michalik podekscytowana opowiada mi o tym wykładzie: „ Spotkanie wywarło na mnie na prawdę duże, pozytywne wrażenie –wyznaje- Jest to inteligentny człowiek, który wie, o czym mówi. Podczas wykładu potrafi opowiadać w dosyć ciekawy sposób, spodobała mi się chęć rozmowy z nami. Sama chciałam zadać jedno pytanie, ale ubiegł mnie student siedzący naprzeciw mnie. Sama wojna jest dla mnie trudnym tematem do rozmowy, bo nigdy nie popierałam konfliktów ideologicznych”.  W trakcie rozmowy zauważam, że niektórzy diametralnie zmieniają swoje poglądy w stosunku do służby w wojsku.” Wcześniej nie zdawałem sobie sprawy z trudności, jakie napotykają żołnierze.- Wyznaje Rafał Gwizd z klasy 3D- Przez świetne przybliżenie tego psychicznego cierpienia u walczących i przez samego Pana podpułkownika zrozumiałem, że nie jest to takie proste”. Dzięki spotkaniu mogliśmy zrozumieć jak wygląda życie po służbie i jak wygląda w jej trakcie. Jedna z uczennic podchodzi do mnie i mówi:

„ Po spotkaniu mój stosunek do wojny ani żołnierzy się nie zmienił, ale od zawsze podziwiałam ludzi biorących udział w takich misjach i dalej będę.”

Zarówno spotkanie z podpułkownikiem Grzegorzem Kaliciakiem, jak i obejrzenie filmu „Karbala” były dla nas ważną lekcją, która nauczyła nas szacunku do żołnierskich mundurów, a przede wszystkim cieszenia się każdym dniem, który mamy. Myślę, że na długo pozostanie w naszej pamięci.

Podpułkownik Grzegorz Kaliciak i dr Andrzej Ferens

Podpułkownik Grzegorz Kaliciak i dr Andrzej Ferens

 

3

Zdjęcia wykonała Natalia Żmijowska.

——————————————————————————————————————————

Turniej Klas Mundurowych – Kraków 2015 r.

14 listopada w Krakowie odbyły się eliminację do Ogólnopolskiego Turnieju Klas Mundurowych. Naszą Szkołę reprezentowali: Damian Półtorak, Wioleta Wiater i Nikola Zgondek z klasy 3D, Joanna Pasek i Karol Gradzik z klasy 2D oraz Rafał Jacek- uczeń klasy 1A.

DSC00004

Podczas eliminacji zespoły dwuosobowe rywalizowały w dwóch konkurencjach: teście sprawnościowy (tor przeszkód specjalnie przygotowany przez organizatora) oraz teście wiedzy (zakres wiedzy ogólnej dotyczący służb mundurowych, historii, geografii i wiedzy o społeczeństwie).

IMAG0113

Najważniejszym założeniem organizatora była współpraca w zespołach. W tym celu, podczas pokonywania toru przeszkód, uczestnicy mieli związane ze sobą ręce.

IMAG0166

Sprawność pomogła młodzieży pokonać tor, a doskonała współpraca i synchronizacja pozwoliła uzyskać dobre czasy.

IMAG0133

20151114_093807

Opiekę podczas wyjazdy sprawowali: p. Anna Bielicka i p. Tomasz Laferi.

——————————————————————————————————————————

SZKOLENIE TAKTYCZNO-WOJSKOWE DLA KLAS O

PROFILU MUNDUROWYM

6 maja 2015 w Międzygórzu zakończyło się trzydniowe Szkolenie Taktyczno – Wojskowe dla klas o profilu mundurowym. Uczestnikami obozu byli uczniowie z klasy 1D i 2D Liceum Ogólnokształcącego o profilu policyjnym oraz uczniowie z klasy 1A Technikum Mechanicznego z innowacją mundurową.

DSC_3208

Program obejmował szkolenie teoretyczne i praktyczne z zakresu: podstawowych technik linowych wykorzystywanych w terenie miejskim, taktyki specjalnej w terenie zurbanizowanym z elementami technik antyterrorystycznych.

DSC_3462

DSC_3526

DSC_3507

Uczniowie poznali również działanie pojedynczego żołnierza w składzie plutonu oraz  taktykę wojskową.

DSC_3243

DSC_3346

Swoją wiedzę i umiejętności uzupełnili również o zasady udzielania I pomocy przedmedycznej, obsługę i posługiwanie się defibrylatorem zewnętrznym AED, kamizelką KED, naukę zasad BLS (RKO), udzielanie I pomocy w warunkach pola walki z wykorzystaniem środków prowizorycznych i podręcznych.

DSC_3564

DSC_3603

DSC_3591

DSC_3579

Organizacją i kierownictwem obozu zajęła się p. Anna Bielicka. Opiekunami byli p. Agata Brodziak i p. Marta Mikoda.

więcej zdjęć na FB: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.989152971109841.1073741868.153169951374818&type=3 

____________________________________________________________

Powitanie w gronie CKZiU

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/klasa-dziennikarska-liceum-ogolnoksztalcace/aktualnosci/

Prawdziwe testy policyjne dla uczniów

24 października uczniowie z klasy 2D i 3D o profilu policyjnym, przystąpili do testu sprawności fizycznej, zgodnie z aktualnymi wymaganiami rekrutacyjnymi.

Zajęcia poprowadził  Grzegorz Mikołajczyk – szef i założyciel zespołu specjalistów COUNTERTERRORISM TRAINING POLAND „Cichy Fight & Tactics” Group Consulting zajmujący się szkoleniem taktycznym funkcjonariuszy MSWiA, MON, a także w określonym zakresie szkoleniem grup cywilnych.

DSC_2497

Po zakończonym teście, uczniowie spotkali się z psychologiem, który poprowadził zajęcia przygotowujące młodzież do testów psychologicznych „Multiselect”.

DSC_2509DSC_2476DSC_2477DSC_2484DSC_2492DSC_2473DSC_2446DSC_2443DSC_2439DSC_2410

____________________________________________________________

Wycieczka do Oddziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej

30 uczniów z klas policyjnych gościło w Oddziale Prewencji Policji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Młodzież, miała niepowtarzalną okazję przyjrzeć się z bliska codziennym przygotowaniom do służby policjantów oraz przyswoić wiele ciekawych informacji o służbie w Policji, przekazanych przez kadrę szkoleniową KWP we Wrocławiu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

15 października 2014 roku uczniowie klasy II i III Liceum Ogólnokształcącego goszcząc w Oddziale Prewencji Policji KWP we Wrocławiu, mieli okazję przyswojenia wielu ciekawych informacji na temat służby w Policji. Na początku spotkania, w ramach pokazu multimedialnego, przekazano uczniom najważniejsze informacje dotyczące specyfiki zadań realizowanych przez funkcjonariuszy Oddziału Prewencji. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszył się pokaz sprzętu będącego na wyposażeniu policjanta OPP.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Przy merytorycznych komentarzach szkoleniowców z KWP we Wrocławiu, uczniowie dowiedzieli się do czego służy zaprezentowany sprzęt( m. inn. siatka obezwładniająca, różnego rodzaju pociski i inne środki przymusu bezpośredniego). Każdy mógł nie tylko obejrzeć elementy pełnego wyposażenia funkcjonariusza OPP, ale także miał okazje wczuć się w rolę policjanta zakładając „całe oprzyrządowanie” na siebie.

Dużym zainteresowaniem młodzieży i opiekunów cieszył się pokaz specjalistycznego sprzętu policyjnego do detonacji ładunków wybuchowych, prezentowanego przez antyterrorystów. Ci ostatni zrobili na uczniach ogromne wrażenie. To do nich adresowano pytania o charakter służby i możliwości wcielenia się w szeregi tej formacji policyjnej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Uczniowie mieli okazję przyglądnięcia się codziennym ćwiczeniom funkcjonariuszy OPP i specjalnie dla nich zorganizowano pokaz działania armatki wodnej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ta lekcja na długo pozostanie w ich pamięci. Niektórym, być może pomoże podjąć decyzję co do wyboru przyszłej drogi zawodowej.

(zdjęcia i informacje pochodzą ze strony Komendy Powiatowej Policji w Oławie)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

_______________________________________________________________________________________________________

Policjanci i dziennikarze w Warszawie

Komenda Główna Policji, Biuro Ochrony Rządu oraz Centrum Szkolenia Policji w Legionowie to miejsca, które odwiedziły klasy policyjne podczas wycieczki do Warszawy. Redakcja „Gazety Wyborczej”, gmach TVP oraz rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski to z kolei atrakcje wyjazdu dla dziennikarzy. Od 27 do 29 marca uczniowie klas 1D, 2D i 3D gościli w stolicy.

Dziennikarze przed Zamkiem Królewskim, fot. MM

27 marca uczniowie klas policyjnych i dziennikarskich spotkali się z Mariuszem Sokołowskim, rzecznikiem Komendy Głównej Policji w Warszawie. Podczas spotkania w strefie dla mediów dowiedzieli się wiele o funkcjonowaniu Policji, rozmawiali z rzecznikiem na temat bezpieczeństwa na drogach, w internecie oraz o kulisach pracy w służbie mundurowej.

Spotkanie z Mariuszem Sokołowskim, rzecznikiem KGP w Warszawie, fot. MM.

Po wizycie w KGP pojechali do Centrum Nauki Kopernik, gdzie spędzili 1,5 godziny na testowaniu różnych urządzeń, które prezentowały ciekawe zjawiska fizyczne, elektryczne w formie ciekawej zabawy.

Zabawa w Centrum Nauki Kopernik.

28 marca klasy dziennikarskie odwiedziły redakcję „Gazety Wyborczej” przy ul. Czerskiej, zwiedzały unikatowy budynek Agory oraz dowiedziały się, jak pracuje redakcja tego dziennika. O wszystkim opowiadał Marcin Osojca, dziennikarz GW. Kolejnym punktem wycieczki przedmiotowej był gmach główny TVP przy ul. Woronicza, gdzie uczniowie odwiedzili reżyserkę słynnego studia sportowego, studio codziennego programu Agaty Młynarskiej „Świat się kręci” oraz znane wszystkim studio „Pytania na śniadanie”.

TVP, przed wejściem do programu „Świat się kręci”, fot. MM

Uczniowie klas policyjnych mieli niebywałą okazję, aby przyjrzeć się pracy Biura Ochrony Rządu. Przygotowano dla nich specjalny pokaz umiejętności jednostki specjalnej, zaprezentowano sprzęt oraz samochody warte kilka milionów złotych. Prezentacja na temat rekrutacji do BOR dała możliwość zweryfikowania planów na przyszłość. Około godz. 12.30 policjanci dotarli do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, gdzie zwiedzali obiekty, tereny ćwiczeń oraz odbyli szybki kurs pierwszej pomocy.

Popołudnie upłynęło na zwiedzaniu Starówki warszawskiej.

29 marca wszyscy uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. W wyjeździe uczestniczyło 60 uczniów i opiekunowie: Magdalena Maziarz, Marta Brudnik, Monika Grzybowska i Marta Mikoda.

Dziękujemy panu Grzegorzowi Mikołajczykowi za pomoc w organizacji wyjazdu.

————————————————————————————————————————————————————————-

Pasowanie po raz drugi

Klasa 1D – policyjna

9 grudnia 2013 roku odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia klasy policyjnej. Uczniowie pierwszej klasy musieli zmierzyć się z trudnymi pytaniami dotyczącymi funkcjonowania Policji a ich umiejętności oceniali podisnp. Tomasz Morawiecki, Komendant Powiatowy Policji w Oławie oraz podinsp. Alicja Jędo, która prowadzi zajęcia z edukacji policyjnej.

Narada przed udzieleniem odpowiedzi.

Uczniowie po raz pierwszy wystąpili w swoich nowych mundurach, które sa zobowiązani nosić w każdy piątek, ponieważ wtedy to w szkole jest dzień mundurowy.

Fot. Iza Kowalska

_______________________________________________________________________________________________________

Na początek dobry i Paint ball

W październiku uczniowie klas 1D (nie tylko policyjnej) brali udział w bitwie, i to strzeleckiej. Przez dwie godziny ćwiczyli strzelanie do ruchomych celów, na szczęście tylko dla zabawy.

8 października 2012r. klasa 1D była na wycieczce integracyjnej na.. paintballu! Wrocławski ośrodek CityPaintball zorganizował im kilka godzin zabawy. Przebrani w wojskowe mundury i podzieleniu na drużyny uczniowie wraz z nauczycielką wychowania fizycznego panią Moniką Grzybowską, z uśmiechem na twarzy biegali, strzelali się i testowali swoje umiejętności w „walce”. Do dyspozycji mieli trzy niezależne tereny do gry oraz strzelnicę, co pozwalało na bardzo różnorodną rozgrywkę. Gdy zmęczenie dawało się we znaki, czekały na nich gorące grillowane kiełbaski. Wszyscy świetnie się bawili i zintegrowali. Nawet siniaki, które pojawiły się następnego dnia były powodem śmiechu i dobrych wspomnień.

Mateusz Widera

_______________________________________________________________________________________________________

Pasowanie uczniów klasy dziennikarskiej i policyjnej z LO Nr II w Oławie

18 grudnia 2012 roku, w Hotelu Oławian, po raz drugi w historii szkoły odbyło się pasowanie pierwszaków z klasy dziennikarskiej a po raz pierwszy uczniów z klasy policyjnej. Uroczystość przygotowali uczniowie z klasy 2D (także dziennikarskiej) we współpracy ze szkolnym zespołem wokalnym CHOCO.

Uczniowie klasy policyjnej zaprezentowali się w swoich „mundurach”, uczniowie klasy dziennikarskiej
w koszulkach z nadrukiem „klasa dziennikarska 2012 – 2015″. Stroje te obowiązują uczniów klasy 1d w środy, czyli w dzień, w którym mają dodatkowe przedmioty: edukację policyjną i medialną.

Przed oficjalnym pasowaniem pierwszaki musiały przejść test wiedzy o szkole. Pytania ułożyli uczniowie z klas 2D i 3D. Pytano o daty z życia szkoły, nazwiska nauczycieli i adresy (np. Komendy Powiatowej w Oławie).

Uczniów klasy policyjnej pasowano symbolicznym lizakiem policyjnym a pasowania dokonali: Maria Domaradzka, mł. insp. Jacek Gałuszka, Komendant Powiatowy Policji w Oławie oraz Alicja Jędo, oficer prasowy KPP

w Oławie, która prowadzi zajęcia z edukacji policyjnej.

W roli gospodarzy wieczoru wystąpili: Katarzyna Krychowska i Rafał Demczański z klasy 2D.

Natalia Ozga z 1D i Rafał Stanasiuk 2D od paru lat tańczą razem w Klubie Tańca Athina i odnoszą sukcesy. Swoim występem uświetnili uroczystość pasowania.

m

Fot. Ada Kuriata

bvbv

______________________________________________________________________________________________________

4 minuty dla życia

Uczniowie klasy policyjnej odbyli pierwsze ćwiczenia w terenie. 22 września, w sobotę poznawali podstawy udzielania pierwszej pomocy oraz kontroli ruchu drogowego. 12 osób pod okiem podinspektor Alicji Jędo przyglądało się także pracy policjantów na drodze.

Akcja „4 minuty dla życia” polegała na propagowaniu udzielania pierwszej pomocy na drodze. Wszyscy zatrzymani w tym czasie kierowcy (za łamanie przepisów drogowych) mogli wybrać sobie karę: mandat i punkty albo przyspieszony kurs pierwszej pomocy. Przy działaniach obecni byli uczniowie klasy policyjnej.

W programie edukacji policyjnej przewidziano wiele akcji o podobnym charakterze, uczniowie będą w ten sposób zapoznawali się z pracą w Policji.

Pierwsze próby udzielania pomocy.

______________________________________________________________________________________________________

Komenda Powiatowa Policji w Oławie i ZSP Nr 1 podpisały porozumienie w sprawie „klasy policyjnej”

3 września 2012 roku, podczas rozpoczęcia roku szkolnego, Jacek Gałuszka – komendant KPP w Oławie i Maria Domaradzka- dyrektor ZSP Nr 1 w Oławie  podpisali oficjalne porozumienie w sprawie współpracy w ramach edukacji policyjnej. Klasa policyjna została utworzona jako innowacja pedagogiczna w Liceum Ogólnokształcącym Nr II, program innowacji został zaakceptowany przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

Maria Domaradzka i Jacek Gałuszka pospisują porozumienie.

Uczniowie klasy policyjnej na dodatkowym przedmiocie „Edukacja policyjna” będą zgłębiać tajniki  pracy w Policji. Zajęcia z zakresu funkcjonowania Policji  poprowadzi podinsp. Alicja Jędo, w programie są także zajęcia z psychologii, strzelectwa i sztuk walki.

Porozumienie z KPP w Oławie obejmuje wiele działań programowych, które będą wspomagane przez funkcjonariuszy, m.in.:

–  współpraca policji ze społeczeństwem,

– kryminalistyka, kryminologia i wiktymologia,

– prawo karne materialne i postępowanie karne,

– prawo o ruchu drogowym – kontrola uczestników ruchu drogowego,

– zarządzanie kryzysowe,

– zapoznanie uczniów klasy policyjnej ze sposobem wykonywania zadań przez niektóre komórki organizacyjne Komendy Powiatowej Policji w Oławie w drodze obserwacji realizacji obowiązków służbowych przez policjantów

– udział w wybranych akcjach i działaniach prewencyjnych Policji.

Pomysł utworzenia klasy policyjnej spodobał się młodzieży, może o tym świadczyć duża liczba podań – 40 osób ubiegało się o 15 miejsc. Ostatecznie naukę w klasie o tym profilu rozpoczęło 18 osób. Jest to pierwsza innowacja mundurowa w powiecie, 6 w województwie dolnośląskim i 34 w Polsce. ZSP Nr 1 w Oławie ma już doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach edukacyjnych, od 6 lat w LO działa klasa dziennikarska.

Fot. J. Machaj

mm

Biuletyn Informacji Publicznej