18/04/2013

Europa wzrasta razem

Pod takim tytułem ukazała się w lokalnej prasie niemieckiej („Haller Kreisblatt z dnia 12.04.2013) informacja o spotkaniu młodzieży z pięciu krajów europejskich pracujących nad wspólnym projektem realizowanym w ramach programu Comenius.

Na drugie pełne spotkanie projektowe uczniów, które miało tym razem miejsce w Halle w Westfalii w dniach od 08 do 12.04.2013 roku przyjechali uczniowie ze szkoły zawodowej w Hiszpanii, Słowacji, Włoch, Polski oraz z liceum we Francji.

Z każdego kraju kilkunastoosobowe grupy uczniów pod opieką nauczycieli języków obcych przygotowały materiały dotyczące wybranych zawodów. Oprócz prezentacji multimedialnych, zorganizowana była giełda, w czasie której młodzież odpowiadała na zadane pytania, udzielała informacji o sposobie zdobycia danego zawodu, jego strukturze, zapotrzebowaniu w kraju oraz możliwościach zatrudnienia. Prace projektowe zakończono napisaniem listu do przyjaciela, w którym zespoły szkolne miały za zadanie porównać wszystkie aspekty jednego zawodu w zależności od miejsca jego zdobywania i wykonywania w zjednoczonej Europie.

Nasi uczniowie z klasy gastronomicznej popisali się dwukrotnym przygotowaniem małego poczęstunku (nadziewane paszteciki i kruche babeczki z owocami) dla wszystkich uczestników projektu.

Niemieccy gospodarze zorganizowali atrakcyjny program dla młodzieży: wycieczkę do kopalni – muzeum w Bochum, wspinaczkę w Parku Linowym w Bielefeld, zwiedzanie miasta Halle z przewodnikiem, wizytę u pani burmistrz w ratuszu miejskim, wieczorne dyskoteki i pożegnalny grill.

Mimo chłodnej pogody ciepło żegnaliśmy się z Comeniusową społecznością, mając nadzieję na kontynuowanie szkolnej wymiany międzynarodowej w przyszłym roku szkolnym.

Lucyna Seredyńska

Zdjęcia z wizyty znajdują się w galerii. Zapraszamy.

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/projekty-unijne/comenius/galeria/

Biuletyn Informacji Publicznej