29/08/2010

Aktualności

Mija pierwszy semestr roku szkolnego 2013 / 2014, czas na podsumowania.

Dla uczniów ZSP Nr 1 w Oławie były to ciekawe miesiące.

Zrealizowano 240 godzin zajęć dodatkowych dla uczniów technikum we wszystkich pionach. Dla nich także zostały zorganizowane wycieczki turystyczno-krajoznawcze: klasa I T (turystyczna) była w Sosnówce, I H (hotelarska) i II T (turystyczna) w Karpaczu, II G (gastronomiczna)  i III T (turystyczna) w Krakowie. Odbyły się także wyjazdy do specjalistycznych ośrodków szkoleniowych w zawodach hotelarskich, gastronomicznych (Polanica Zdrój) i mechanicznych (Oleśnica). Łącznie w wyjazdach uczestniczyło 165 osób.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się kursy kwalifikacyjne – florysta i barista (w każdym po 15 osób), czekamy jeszcze na barmana, operatora wózków widłowych i animatora czasu wolnego. W drugim semestrze planowane są wycieczki do Kudowy Zdrój i Wisły, gdzie uczniowie zwiedzą nowoczesne kompleksy hotelowe i bazę turystyczną tamtych okolic.

15 wyróżniających się uczniów klasy I C (cyfrowych procesów graficznych) pojedzie na targi informatyczne do Hanoweru (marzec 2014). Najlepsi uczniowie wezmą udział w konkursach „Najlepszy w zawodzie”. Aktualnie zostało zgłoszonych 6 trzyosobowych drużyn wraz z opiekunami. Turnieje odbędą się marcu w wybranych wrocławskich szkołach.

Wszystkich uczniów zainteresowanych bieżącymi informacjami kierujemy do gabloty na parterze szkoły tuż obok sekretariatu.

K.N.

Byliśmy… zobaczyliśmy… jeszcze tam wrócimy…

13 listopada klasy II G i III T zwiedzały Zamek na Wawelu i Kazimierz. Na wycieczkę pojechaliśmy dzięki współpracy z DCIZiDN w Wałbrzychu w ramach Projektu MKZ II na Dolnym Śląsku. Wprawdzie króla na Zamku nie zastaliśmy, ale zobaczyliśmy gdzie spał, gdzie jadł i gdzie przyjmował gości.
Na wawelskim dziedzińcu

Przy Katedrze Wawelskiej
Zwiedziliśmy także Katedrę na Wawelu, która zauroczyła nas swoją historyczną potęgą. Po odwiedzinach u Smoka zjedliśmy pyszny obiad na krakowskim rynku, a następnie przez Planty przeszliśmy na Kazimierz – niegdyś oddzielne miasto, dziś dzielnicę Krakowa, która znana jest głównie z pięknych żydowskich Synagog i rozwijającej się tam żydowskiej kultury.
U stóp Smoka Wawelskiego
Wprawdzie podczas wycieczki kropił jesienny deszcz, jednak widok Kazimierza w świetle świec był bezcenny. Latarnie oświetlały drewniane okiennice zabytkowych domów udekorowanych kwiatami, owocami i warzywami, a stare Synagogi opowiadały wraz z przewodnikiem historię jednego z najpiękniejszych polskich miast.
Zabytki Krakowa
Opiekunami na wycieczce byli: M.Rataj-Bachul, J. Puławska, K.Nazar
Jeszcze tam wrócimy!
K.N.

13 listopada klasy II G i III T zwiedzały Zamek na Wawelu i Kazimierz. Na wycieczkę pojechaliśmy dzięki współpracy z DCIZiDN w Wałbrzychu w ramach Projektu MKZ II na Dolnym Śląsku. Wprawdzie króla na Zamku nie zastaliśmy, ale zobaczyliśmy gdzie spał, gdzie jadł i gdzie przyjmował gości.

Uczniowie w Gołębiewskim

Uczniowie klas  I H (Technikum Hotelarskiego) i II T (Technikum Obsługi Turystycznej) uczestniczyli w wycieczce do Karpacza w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II.

Głównym celem wycieczki była wizyta w Hotelu Gołębiewski – obiekcie położonym na wysokości ok. 800 m n.p.m. u podnóża najwyższego szczytu gór Karkonoszy – Śnieżki.

Uczestnicy wycieczki przy Kościele Wang.

Mięliśmy okazję zobaczyć hotel,  oraz dowiedzieć się o jego bogatej ofercie, która zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Byliśmy w ogromnej sali konferencyjnej ( a w hotelu jest ich aż 28), sali kinowej z miejscami dla 417 widzów, sali kongresowej ( w hotelu są takie 2). W każdej sali jest scena, są eleganckie marmurowe bufety, systemy oświetleniowe, do dyspozycji są garderoby a sale mają własne zaplecze gastronomiczne. W salach kongresowych jest możliwość organizacji bankietów, studniówek dla nawet 2000 osób. Obiekt dysponuje 860 pokojami – część z nich to apartamenty i pokoje typu studio. Do dyspozycji gości są trzy restauracje w różnorodnym klimacie. W jednej z nich – Restauracji Czerwonej mięliśmy okazję zjeść obiad podawany w formie bufetu szwedzkiego.

Na koniec naszego pobytu w hotelu część z nas skorzystała z oferty Parku Wodnego Tropikana, gdzie czekały na nas baseny, zjeżdżalnie, wanny jacuzzi – borowinowe, morskie, aromatyczne, oraz sauny.

W Karpaczu zwiedziliśmy również Kościółek Wang – XII wieczny obiekt pochodzący z Norwegii – prezentujący skandynawskie drewniane budownictwo sakralne.

W centrum Karpacza znajduje się Centrum Rekreacji i Sportu z Letnim Torem Saneczkowym, z którego również skorzystaliśmy.

Wszyscy wróciliśmy zadowoleni, wycieczkę można uznać za udaną.

Opiekunowie wycieczki: Agnieszka Szawan-Paras, Jagoda Ambrozik – Haba, Artur Marszałek.

A.Sz-P

Hotelarze bliżej Francji!

Ale na razie tylko podczas sobotnich zajęć w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II.

Uczestnicy zajęć.

Uczniowie kl. I H rozpoczęli kolejny  cykl zajęć projektowych „ Poznajemy kulturę i kuchnię narodów”. Zajęcia mają charakter warsztatowy : uczniowie poznają atrakcje turystyczne danego kraju, oglądają film, słuchają muzyki, uczą się podstawowych słów, by jak na prawdziwego hotelarza przystało wiedzieć,  jak powitać, podziękować czy pożegnać gościa w danym języku?

Największe zainteresowanie wzbudziła jednak kuchnia francuska. Uczniowie przygotowali petit déjeuner, cordon bleu, sałatkę nicejską  a na deser crepes. Było pysznie!


Kolejne zajęcia ( Włochy) już w październiku ! Au revoir !

Zajęcia prowadzi B. Müller, lider projektu w szkole: K.Nazar.

Nowy rok szkolny 2013 / 2014 – już zaczęły się nowe zajęcia, wycieczki i kursy!

Klasy technikum znów podróżują! Tym razem, 19 października, w ramach wycieczek zawodoznawczych, klasa  I T z p. Aleksandrą Główczyńską  zwiedzi okolice Wałbrzycha oraz Góry Sowie i Osówkę. W dniach 2-4.10, klasa II technikum mechanicznego pod opieką wychowawcy, pana Krzysztofa Walaszczyka wyjeżdża do specjalistycznego osrodka szkoleniowego w Oleśnicy, gdzie będą uczestniczyć w zajęciach specjalnie dla nich przygotowanych, a także zwiedzą Oleśnicę i popływają w tamtejszym basenie. W dniach 16-18. 10 kolejni uczniowie klas techniukum z branży turystycznej wyjeżdżają do Polanicy Zdrój także zwiedzać, uczyć się i wypoczywać . Wszystkie wycieczkie tutaj wspomniane, jak i następne, o których napiszemy w przyszłości są sponsorowane przez Dolnośląskie Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu w ramach realizacji projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym  Śląsku II.

klasa II H z opiekunami - p. B. Muller, p. M. Bednarczyk poda skałami w Szczelincu

Katarzyna Nazar

Zima w projekcie MKZ II

Uczniowie podróżują  – 12 grudnia odwiedziliśmy Raszów i Kowary i wywieźliśmy stamtąd około 30 bochenków własnoręcznie upieczonego chleba!

Uczniowie III T i II G na wycieczce w Kowarach
Uczniowie III T i II G na wycieczce w Kowarach

Przez trzy dni (10 – 12.grudnia) dwunastu uczniów klas technikum mechanicznego zwiedzało Szczecin w ramach  specjalistycznych wyjazdów zawodoznawczych.

35 osób otrzymało certyfikaty dodatkowych umiejętności – zakończyły się kursy – barman, barista, stylizacja paznokci.

Uczniowie klas gastronomicznych i hotelarskich na kursie barmana

Nadal też trwają zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe i dydaktyczno-wyrównawcze z języka polskiego, matematyki, języków obcych i przedmiotów zawodowych oraz zajęcia wspierające z pedagogiem i doradcą zawodowym.

27 listopada 2012 r. Małgorzata Słabicka-Kędra prowadziła lekcję otwartą, której tematem było rzeźbienie warzyw
i owoców. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy 3 T, którzy nie mają w programie nauczania turystyki przedmiotów gastronomicznych a interesują się zasadami dekorowania potraw. Na zajęciach uczniowie wycinali uskrzydlonego ptaka z jabłka, palmę z marchewki i papryki, grzyby z jabłka i pietruszki oraz kwiatki i dekoracyjne listki z  pora.

Uczniowie wycinali zwierzęta i rośliny z owoców i warzyw.
Przykładowe prace uczniów wykonane na zajęciach z carvingu.

Świat należy do nas

Klasa III T i III G w kopalni węgla w Nowej Rudzie

Klasy technikum znów podróżują! Tym razem, 23 października, w ramach wycieczek zawodoznawczych, klasa  II H z p. BarbarąMűller i p. Marią Bednarczyk odwiedziły Hotel Wielka Pieniawa z pijalnią wód w Polanicy Zdrój,  zwiedziły Muzeum Papiernictwa w Kudowie Zdrój, schronisko na Szczelińcu oraz jeden z najpiękniejszych polskich parków – Narodowy Park  Gór Stołowych.

26 października klasa II T zwiedziła Targi Turystyczne w Poznaniu, gdzie swoje oferty wystawiają największe biura podróży w Polsce i gościnnie zagraniczne. Zobaczyć na żywo tańczący zespół z Gruzji w strojach narodowych – bezcenne!

20 listopada klasy III T i III G omal nie straciły życia w kopalni węgla w Nowej Rudzie … co tam się działo … musicie sprawdzić sami, bo my wam nic nie powiemy! Jedno jest pewne – tam straszy! Wcześniej jednak zwiedziliśmy jeden z najpiękniejszych polskich zamków – Książ, siedzibę Księżnej Daisy, oraz Kościół Pokoju w Świdnicy – dla zainteresowanych – jedyny zabytek Polski wpisany na listę zabytków UNESCO. Ta wycieczka odbyła się pod opieką p. Brudnik, p. Bednarczyk i p. Nazar – i ta wycieczka także sponsorowana była przez

Dolnośląskie Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu.

Również w ramach współpracy z projektem unijnym MKZ II w poniedziałek rozpocznie się kurs barmana – w szkole, po 15, w sali 47 – oczywiście tylko osoby pełnoletnie – z wiadomych powodów … miejsc wolnych brak!

Uczniowie technikum w Książu
Klasa II H pod skałami Szczelińca

Pamiętajmy o ubiegłych latach szkolnych, były bardzo ciekawy:

Już trzeci rok realizujemy projekt MKZ II, a wnim przedsięwzięcia: „Czas na kawę z pracodawcą” oraz „Standardy obsługi gościa w recepcji hotelowej”, Forum zawodowe dla branzy mechanicznej. Trwają zajęcia wyrównawcze z języków obcych, matematyki i j.polskiego. Nadal odbywają się zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe z przedmiotów zawodowych – hotelarskich, gastronomicznych, turystycznych i mechanicznych.

Jak co roku, uczniowie jeżdżą na wycieczki, wykłady specjalistyczne i targi zawodowe i edukacyjne.  Na zajęciach uczniowie korzystają ze sprzętów zakupionych dzięki współpracy z projektem. Jest coraz lepiej i ciekawiej. Nasza szkoła jest po prostu najlepsza!

Ubrania dla gastronomii

Stroje dla obsługi hotelowej

Uniformy dla mechaników

Przykładowe stroje dla mechaników dostarczyła firma Centrum Zaopatrzenia BHP Nieścior z Oławy.

Pokazem najwyższych umiejętności praktycznych był również bufet przygotowany przez uczniów kl. III G.

Różnorodność, estetyka i smak przekąsek, ciast i deserów zostały ocenione bardzo wysoko.

Pomysłowe dekoracje carvingowe dopięły całości.

Pracodawcy mieli także okazję zapoznać się ze zmianami w kształceniu zawodowym. Maria Domaradzka, dyrektor szkoły, wyjaśniła krótko zasady  i zmiany związane z wprowadzeniem nowej podstawy programowej.

Uczestnicy projektu.

Pomysłodawczyniami i organizatorkami imprezy były: Barbara Müller, Maria Bednarczyk, Małgorzata Słabicka – Kędra, Maria Rataj – Bachul oraz lider MKZ Katarzyna Nazar.

BM

Akademia Barmańska

BARMAN to jeden z najpopularniejszych zawodów w branży gastronomicznej. Poszukiwany na rynku pracy i chętnie wykonywany. Kurs barmański odbył się w naszej szkole w dniach 05.03 – 09.03.2012, a prowadzili go, jak w przypadku kursu baristycznego,  specjaliści z  Krakowskiej Szkoły Restauratorów. Zajęcia odbywały się w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II i zakończyły się egzaminem w ostatnim dniu nauki.

Uczestnikami kursu byli : E.Czernik, M.Kubczak, M.Sawicka, R.Sypień, P.Żelazowski, Ż.Zawadzka, A.Ziemiański, P.Skowronek, M. Zawislak, P.Kaśków, A. Maławska, E.Kaźmierczak, A.Majka, K.Oczowiński, P.Chudy. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty.

uczestnicy kursu
Uczniowie w trakcie zajęć.

Do tej pory w szkole odbyły się cztery kursy: operatora wózków widłowych, wizażu, baristyczny i właśnie barmański. Wszystkie zdjęcia dostępne są w galerii Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II. Zapraszamy.

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/projekty-unijne/modernizacja-ksztalcenia-zawodowego-na-dolnym-slasku/galeria/

K.Nazar

Kawy świata na warsztatach czyli KURS BARISTYCZNY!

Barista jest jednym z najmłodszych zawodów i jednocześnie poszukiwanym na rynku pracy. W dniach 05.03 – 07.03.2012 odbył się kurs baristyczny prowadzony przez specjalistkę z  Krakowskiej Szkoły Restauratorów. Kurs odbywał się w ramach projektu MKZ II i zakończył się egzaminem.

Uczestnikami kursu byli uczniowie klas: III H – A. Piłat, W. Kimak, S. Mirowska, J. Pelc, A. Gmiterek, A. Bajgrowicz, kl. III G – L. Pilucik, I. Konieczna, A. Bułat, kl. IV H – D.Domaszewicz, K.Dąbek, S. Poświstak, P. Gawlik oraz IV G –  M. Wolf i M. Kośmińska. Wszyscy uczestnicy kursu otrzymają certyfikaty.

W programie zostały przewidziane zajęcia teoretyczne (dotyczące np. historii kawy, gatunków, metod zbierania i obróbki ziaren, rodzajów kawy, zawodu baristy oraz jego narzędzi pracy) a także przyjemniejsza część praktyczna. Uczestnicy nauczyli się parzenia espresso, cappuccino, macchiato, mocha, mochaccino, frappe…

Szczególnych umiejętności wymagało zdobienie końcowe i sposób podania. Być może niektórzy wykorzystają nabyte umiejętności w przyszłej pracy. Wszyscy uczestnicy entuzjastycznie ocenili udział w kursie.

(Koordynator projektu – K. Nazar, opiekun grupy B. Müller.)

Targi Pracy i Prezentacji Zawodowych we Wrocławiu.

Wiosna tuż tuż, więc i maturzyści szykują się na poważne zmiany. 22 lutego 100 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w Targach Pracy i Prezentacji Zawodowych we Wrocławiu. Wystawa szkół miała miejsce w Regionalnym Centrum Turystyki i Biznesu na ul. Wystawowej 1 (budynek obok Hali Stulecia).

Uczestnicy wycieczki

W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klas VIA, VIG, VIH i II T oraz grupa Szkolnego Ośrodka Kariery, pod opieką M. Rataj-Bachul, L. Serdyńskiej, A. Skrętkowicz, M. Słabickiej-Kędry, M. Brudnik, A. Marszałka i K. Nazar.

Wystawa dotyczyła dalszej drogi zawodowej i była przygotowana przez Dolnośląskie Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu, z którym nasza szkoła współpracuje od 2009 roku. Należy także wspomnieć, że wystawę i prezentację rynku zawodowego i edukacyjnego otworzyła dyrektor CIZ – Edyta Sobala oraz Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Radosław Moroń.

Na stoiskach można było zapoznać się z ofertą szkół średnich (na zdjęciu prezentujemy jeden z bogatych przykładów umiejętności uczniów szkoły gastronomicznej we Wrocławiu) oraz wyższych, m.in. Wyższej Szkoły Handlowej, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego, oraz z ofertą pracodawców, np. Operą Wrocławską, a także zadać pytania pracownikom Urzędu Pracy we Wrocławiu.

Prezentacja Zespołu Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu

Całe przedsięwzięcie sfinansowane zostało w ramach MKZ II przez DCIZiDN w Wałbrzychu ze środków unijnych.

Test Katarzyna Nazar

Zdjęcia Marta Brudnik

Ulotki, plakaty, informacje o mediach elektronicznych w szkole – to akcja przeprowadzona przez uczestników kursu „PR małych firm w środowisku lokalnym”.

Uczniowie na zajęciach poznawali podstawy public relations, reklamy i promocji. Prowadzili badania na terenie szkoły dotyczące wiedzy uczniów na temat szkolnych mediów elektronicznych. Efektem działań była akcja informacyjna, która miała na celu zwrócenie uwagi na znaczenie informacji o szkole w zyciu ucznia.

W szkole porozwieszano plakaty informujące o profilach szkoły na nk i fb.

Uczniowie prowadzący akcję ubrani byli w „firmowe” koszulki.

Ulotki informacyjne zachęcały do korystania ze szkolnych mediów internetowych.

Janek i Rafał rozdawali ulotki.

———————————————————————————————————————————————–

II Forum Zawodowe

Fora zawodowe to jeden z elementów projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku”. Ideą for jest integrowanie środowiska lokalnych firm i pracodawców działających na terenie powiatów z uczniami szkół zawodowych. 3 listopada 2010 roku odbyło się powiatowe forum, w którym uczestniczyli uczniowie wszystkich czterech szkół kształcących zawodowo. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas: 3A, 2G, 2T.

Wśród zaproszonych pracodawców byli przedstawiciele „Toyoty”, Hotelu „Marta”, Banku Spółdzielczego i firmy Elica.

Nasza szkoła przygotowała dwie dodatkowe atrakcje forum. Uczennice klasy 4 hotelarskiej i Barbara Muller, nauczycielka przedmiotów hotelarskich przygotowały prezentację na temat historii hotelarstwa.

Przygotowaliśmy także wystawę nagrodzonych zdjęć w konkursie „Człowiek przy pracy”, który został przeprowadzony w szkole z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.

Fot. M. Maziarz

Ogólnopolski Tydzień Kariery (18-24.X.2010)

W dniach 18 – 24 października 2010 roku, nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery. Organizatorami byli uczniowie Szkolnego Ośrodka Kariery pod opieką p. K. Nazar. W tygodniu poprzedzającym zostały ogłoszone dwa konkursy: na prezentację multimedialną „Moja kariera” oraz na fotografię „Człowiek przy pracy”. W poniedziałek 18.X. prace konkursowe zostały zebrane. Najlepsze prezentacje zostały przedstawione na piątkowym podsumowaniu tygodnia.

Uczniowie SzOK-u przygotowali, przeprowadzili i opracowali ankietę nt. zatrudnienia wśród uczniów klas pierwszych. Zostały wywieszone plakaty informacyjne, rozdane ulotki. Przez cały tydzień działała informacja edukacyjno-zawodowa, w której uczniowie mogli zostać przebadani pod względem zainteresowań, przedsiębiorczości, asertywności i samodzielności. Badane także były typy charakterów – co cieszyło się ogromną popularnością wśród uczniów. Wyniki omawiała p.K.Nazar – szkolny doradca zawodowy. W ramach tygodnia zostały również  zorganizowane dwie wycieczki zawodoznawcze, pt. Śladami Urzędów w Oławie. Uczestnikami wycieczek byli uczniowie klasy III D i I T. Uczniowie zostali poinformowani o pracy urzędów oławskich i ich funkcjach; dowiedzieli się gdzie mogą załatwić ważne urzędowe sprawy i gdzie założyć działalność gospodarczą, a także gdzie – w razie potrzeby – szukać urzędowej pomocy.    We wtorek, maturzyści z klasy dziennikarskiej uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Policji oławskiej, zaś w czwartek maturzyści z technikum wzięli udział w warsztatach nt. asertywności;  warsztaty prowadził przedstawiciel Wyższej Szkoły Psychologii Stosowanej we Wrocławiu.

Nad całością czuwali uczniowie Szkolnego Ośrodka Kariery, który w naszej szkole działa od ponad roku, organizując warsztaty dla uczniów technikum, a od tego roku także dla uczniów liceum.

Więcej na temat działań w ramach OTK przeczytasz w listopadowym „Głosie Żubra”. Wersja pdf gazety dostępna jest w zakładce „Głos Żubra”.

Biuletyn Informacji Publicznej