24/05/2018

2015/2016

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

W środę 22 czerwca, rozegrano Szkolny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.  Głównym celem imprezy była popularyzacja przepisów i zasad bezpieczeństwa poruszania się po drogach oraz inspirowanie uczniów i nauczycieli do pracy u podstaw na rzecz bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym.

Turniej składał się z czterech konkurencji:

 1. Testu z przepisów ruchu drogowego
 2. Przejazdu rowerem po miasteczku ruchu drogowego
 3. Tor sprawnościowy pokonywany na rowerze
 4. Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej

Przybyli tego dnia uczniowie mieli okazję odświeżyć wiedzę i potwierdzić umiejętności w bezpiecznym  poruszaniu  się po drogach w „przeddzień” wakacji. Była to przyjemna i pożyteczna lekcja, po której wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Natomiast zwycięzcy z rąk Pani Dyrektor Marii Domaradzkiej otrzymali puchary, medale i nagrody rzeczowe.

W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Szymon Kłodziński z klasy ID, a najlepszym zespołem okazała się klasa III i.

Gratulujemy!

Organizatorzy, tj. Zespół Wychowania Fizycznego i Edukacji dla Bezpieczeństwa za pomoc w organizacji turnieju składają podziękowania Dyrekcji Szkoły oraz sponsorowi którym był Państwowy Zakład Ubezpieczeń  S.A.

Puchar za najlepszą terenową grę obywatelską jest nasz!!!

8 czerwca odwiedziliśmy gościnne progi Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. A wywiało nas na ul. Koszarową we Wrocławiu, gdyż zaproszono nas na galę podsumowującą edycję wiosenną projektu ” Młodzi w grze II”. Jury, złożone z członków Towarzystwa Edukacji Obywatelskiej, przyznało nam nagrodę główną, czyli rzeczony puchar. Konkurowaliśmy ze szkołami z Sycowa i Ostrowa Wielkopolskiego, ale… będziemy nieskromni- chyba nie mieli z nami wielkich szans.

Razem- my i jury

Razem – my i jury

Opowiedzmy rzecz po kolei. Uroczystość zaczęła się o 11.00. Po sztandarowych powitaniach przyszedł czas na prezentacje, przygotowane przez uczestników projektu. Pierwsi wystąpili ludzie z Sycowa. My po nich, daliśmy czadu nie tylko w czasie gry, nasz pokaz zamurował publikę, bo cisza na sali była jak makiem zasiał. Wyobraźcie sobie, że słyszycie marsz żałobny, a na salę zostaje wniesiona przez czterech przystojniaków w czerni… trumna. Z niej wyłania się śliczny zombiaczek- na sali konsternacja, co śmielsi chichoczą. Zaczyna się prezentacja ( dzieło Wojtka Bara), żadnych gadających głów- wystarczą świetne zdjęcia i odpowiednio dobrane komentarze i wszyscy ze skupieniem czytają i oglądają, na koniec zapodajemy widzom dynamiczny, świetnie zmontowany przez pana Damiana Kaczmarka z DK Studio, film z gry i… mamy publiczność w garści.

Wreszcie nadszedł czas rozstrzygnięć i wręczania nagród. Na początek- parada wszystkich uczestników gali, którzy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w projekcie „Młodzi w grze”. Przyszła też kolej na nagrody indywidualne- dostaliśmy ich najwięcej. Wojtek Bar jako najbardziej zaangażowany w całość gry lider; Ada Najgebaur za charakteryzację ( malowała inne postacie); Karolina Trojanowska za poświęcenie w budowaniu roli ( spróbujcie posiedzieć w trumnie, a ona musiała przez pięć godzin w prawie trzydziestostopniowym upale); Karolina Kołtonowska i Kasia Żydło za najwyższe standardy bezpieczeństwa ( to one rejestrowały graczy i wpuszczały ich na trasę); Dagmara Motyka za wytrwałość i determinację ( zombi w pelerynie); Klaudia Nędzarek za najlepszą promocję ( autorka plakatu i odtwórczyni roli Katniss); a Dagmara Kwiatkowska za najbardziej innowacyjny pomysł obywatelskiej stacji ( eliksir wzorowego obywatela u Harry`ego i Hermiony). Całą naszą ekipę, jak w poprzedniej edycji projektu, nagrodzono za najlepszą współpracę w zespole- ten dyplom odebrała pani Agnieszka Czyżewska- Smela, która pomogła nam przy strojach dla kilku postaci i „ogarniała” dwie ostatnie stacje. Wreszcie, po chwili napięcia, padł werdykt- nagroda za najlepszą grę obywatelską dla… CKZiU w Oławie!!! Na zdjęciach widać, jacy byliśmy szczęśliwi :)

Za rok na pewno znowu będziemy grali dla wszystkich chętnych, mamy już nawet kilka fajnych pomysłów. Możliwe, że będziemy rywalizować ze zwycięzcami I i II edycji projektu.

Znowu będzie się działo, więc bądźcie z nami, niech towarzyszy nam moc!

VII Regionalny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/konkursy-i-sukcesy/

Jak nie doszło do wojny światów? Gra obywatelska „URATUJ WSZECHŚWIAT”

Przeprowadzenie gry to efekt działań związanych z II edycją projektu „Młodzi w grze” realizowanego przez Towarzystwo Edukacji Obywatelskiej, działające przy Instytucie Politologii UWR.

DSC_7845 (800x533)

Cała nieziemska ekipa. Tęczowe zakończenie gry.

Projekt zaczął się od serii warsztatów, przygotowujących do stworzenia scenariusza gry i wprowadzenia go w życie. Wzięła w nim udział dwudziestka naszych uczniów z klas: 1 D, 2 D, 1 AR, 1 C, 2 G, 3 A i 3 C, natomiast w przygotowanie i realizację gry zaangażowała się aż trzydziestka młodych i pomysłowych osób. Opiekunką projektu po raz drugi była Edyta Dębicka. W ostatniej fazie przygotowań nieocenionej pomocy udzieliła także pani Agnieszka Czyżewska- Smela.

Gra odbyła się 8 czerwca w parku miejskim, który został opanowany przez organizatorów prawie na 12 godzin. Przygotowanie stacji zajęło cztery godziny. Po 12.00 nadwątlone siły ekipy walczącej przeciw Darthowi Vaderowi wzmocnione zostały przez wciągnięcie kilku ogromnych pizz, ufundowanych przez panią Ewę Klukę z „Gladiatora”.

O 14.00 odbyło się uroczyste otwarcie gry, z udziałem sprawującego patronat honorowy pana starosty – Zdzisława Brezdenia, pani wicestarosty- Bożeny Worek, burmistrza- pana Tomasza Frischmanna, prezes oławskiego Stowarzyszenia „Tęcza” – pani Wiesławy Pohoriło oraz dyrektor CKZiU – pani Marii Domaradzkiej. Po przecięciu wstęgi, na trasę ruszyła pierwsza drużyna graczy. Jedynym wymogiem dla uczestników gry było ukończenie 16 roku życia. Do przejścia mieli siedem stacji, na których, jako że gra miała na celu kształtowanie postaw proobywatelskich, wykonać mieli zadania typu: stworzenie eliksiru wzorowego obywatela (stacja 1 – Harry i Hermiona), przeprowadzenie mediacji (stacja 3 – Wonder Women, Batman, Superman) czy ułożenie puzzli przedstawiających budynek Starostwa Powiatowego w Oławie i wymienienie spraw, jakie obywatel może w nim załatwić (stacja 7 – Amidala). Sporą atrakcją było zombie (w tej roli Karolina Trojanowska), wygodnie spoczywające w „skrzyneczce” wykonanej własnoręcznie przez Wojtka Bara.

Gracze zbierali punkty za realizację zadań, a na przejście gry mieli 30 minut. Zwycięska drużyna, czyli „Niezorganizowana Grupa Wszechobecnej Paranoi Biedronki Bez Kropek” złożona z: Wiktorii Jach, Joasi Pasek, Pauli Zamirowskiej i Karola Gradzika (wszyscy z klasy 2 D), otrzymała bon na kolację w pubie „Gladiator” i gadżety ufundowane przez Urząd Miejski w Oławie.

Zwycięskie "Biedrony" w akcji.

Zwycięskie „Biedrony” w akcji.

Sądząc po uśmiechach i komentarzach, gra się podobała. Zaczepiali nas także mieszkańcy Oławy spacerujący po parku, pytali, co się dzieje i czy powtórzymy grę za rok. Panie spacerujące z dziećmi robiły sobie i pociechom zdjęcia z postaciami z gry.

Grę zakończyliśmy wesoło i kolorowo – mini festiwalem kolorów. Kto by pomyślał, że obrzucanie się kolorowymi proszkami daje taką frajdę!

W piątek, 17 czerwca, jedziemy do Wrocławia na galę podsumowującą projekt. Trzymajcie za nas kciuki! Ciekawe, jak ocenili nas fachowcy z TEO, pod wodzą dr. Andrzeja Ferensa?

PODZIĘKOWANIA

Serdecznie dziękujemy wszystkim, bez pomocy których gra nie miałaby takiego rozmachu:

– panu Staroście, Zdzisławowi Brezdeniowi i pani wicestaroście Bożenie Worek za poświęcony czas,

– burmistrzowi, panu Tomaszowi Frischmannowi oraz panu Andrzejowi Łabowskiemu z Wydziału Promocji UM za wsparcie organizacyjne,

– Gazecie Powiatowej „Wiadomości Oławskie” oraz Oławskiej Telewizji Kablowej za patronat medialny,

– sponsorom głównym: firmie „Arcapol” z Łęgu oraz pani Ewie Kluce z „Gladiatora”,

– firmie „Liberty” za wsparcie finansowe,

– panu Damianowi Kaczmarkowi z DK Studio za nakręcenie profesjonalnego filmu,

– panu Zdzisławowi Niedźwieckiemu za udostępnienie busa,

– pani Wiesławie Pohoriło za otwartość,

– dyrektor CKZiU, pani Marii Domaradzkiej za „zielone światło” i sugestie dotyczące spraw organizacyjnych.

II Powiatowe Potyczki Klas Mundurowych – mamy Mistrzów!

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/nowosc-klasa-policyjna/wydarzenia/

Spotkanie dla pracodawców

3 czerwca 2016 roku odbyło się spotkanie dla pracodawców, na które przybyli przedstawiciele 11 firm. Niektórzy od lat współpracują z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie, inni chcieliby włączyć się w kształcenie zawodowe w technikum lub zasadniczej szkole zawodowej.

IMG_0219

Spotkanie miało charakter informacyjny i integracyjny.

Gości przywitała Maria Domaradzka, Dyrektor CKZIU, następnie Magdalena Maziarz, wicedyrektor Centrum, przedstawiła strukturę zmian w kształceniu zawodowym po 2012 roku i wyjaśniła zasady przyjmowania uczniów na praktyczną naukę zawodu w ZSZ oraz organizację takiego kształcenia.

IMG_0300

Agnieszka Kuczmowska, wicedyrektor Centrum, mówiła o praktyce zawodowej w technikum. Głos zabrała także Aleksandra Kasperek z Cechu Rzemiosł Różnych w Oławie, mówiła o działaniach Cechu na rzecz kształcenia w ZSZ.

IMG_0100

– Zorganizowaliśmy takie spotkanie, ponieważ chcemy jak najlepiej współpracować z lokalnym rynkiem pracy – mówi Maria Domaradzka, dyrektor CKZiU. – Pracodawcy mają bardzo dużo pytań dotyczących organizacji kształcenia zawodowego i my chcemy im pomóc i zachęcać do działań. W przyszłości planujemy podobne spotkania, dla kolejnych pracodawców.

Gośćmi byli także przedstawiciele władz samorządowych: Zdzisław Brezdeń, Starosta Powiatu Oławskiego, Bożena Worek, wicestarosta oraz Małgorzata Pasierbowicz, wiceburmistrz Oławy oraz przedstawiciele służb Mundurowych: Jan Ciętak, Komendant Powiatowy Straży Pożarnej, Piotr Gawerski, zastępca komendanta Straży Miejskiej, Alicja Jędo, Komenda Powiatowa Policji w Oławie.

Uczestnicy spotkania otrzymali materiały informacyjne oraz wzięli udział w podsumowaniu projektu praktyk zagranicznych w ramach Erasmus+. Z tej okazji uczniowie przygotowali dla nich portugalskie śniadanie.

poradnik  – Poradnik dla pracodawców dotyczący kształcenia zawodowego w CKZiU w Oławie.

przewodnik_dla_pracodawcow - ulotka informacyjna dla pracodawców.

Spotkanie pracodawców – prezentacja ze spotkania.

IMG_0297

Zawodowcy kontra uczniowie: 0:2

3 czerwca 2016 roku odbył się II mecz w piłkę nożną „zawodowcy kontra uczniowie”. Spotkanie trwało 30 minut i zakończyło się wygraną uczniów CKZiU.

IMG_0704

Mecz „zawodowcy kontra uczniowie” odbył się przy okazji spotkania z pracodawcami współpracującymi ze szkołą. Mamy nadzieję, że na trwałe zapisze się w tradycji CKZiU, ponieważ lokalne instytucje i pracodawcy chętnie biorą udział w tej imprezie. Nagrodą jest Puchar Dyrektora CKZiU w Oławie.

 

W drużynie gości zagrali: Radosław Ciosek (Straż Miejska), Dominik Broszczak (Straż Pożarna), Mariusz Ciszkowicz (Policja), Marcin Maziarz (Społem Oława), Maciej Gwaizdowicz (Starostwo Powiatowe w Oławie), Piotr Kożak (MebloDrew). Trener: Daniel Rosa.

IMG_0694

Drużyna uczniów CKZiU: Piotr Wojciechowski, Damian Boruń, Mateusz Ilmak, Wojciech Tomczyk, Jakub Kulczycki, Jakub Róg, Kamil Długosz, Paweł Kawałko, Szymon Kłak, Mateusz Kuś. Trener: Andrzej Biela
Sędzia: Paweł Nabiałczyk.

Fot. E. Domańska, K. Czarnowusy

 

Erasmus+  Zakończenie praktyk zawodowych w Lizbonie

Wszystko co dobre, szybko mija. Uczniowie biorący udział w projekcie Erasmus+ „Europejskie praktyki – europejski pracownik” wrócili już do szkoły.

DSCN3384 (800x600)

Praktyki odbywały się w terminie 02.05 – 30.05.2016 w różnych przedsiębiorstwach branży hotelarsko-gastronomiczno-turystycznej. Grupa liczyła 16 osób i towarzyszyło im dwóch nauczycieli – opiekunów. Program praktyk był zgodny z podstawą programową dla poszczególnych kierunków oraz uzgodniony z organizacją przyjmującą Casa Da Educacao Sapere Aude.

Do głównych celów projektu należało:

 • zdobycie zagranicznych doświadczeń zawodowych,
 • wzrost kompetencji językowych – przełamanie bariery językowej,
 • poznanie nowej kultury – otwartość na różnorodność,
 • wzmocnienie poczucia przynależności europejskiej.

Uczennice doskonale odnalazły się w innych warunkach pracy i życia. Swobodnie korzystały z komunikacji miejskiej (metro), porozumiewały się w miejscach pracy i sytuacjach codziennych. Zdobyte kompetencje i certyfikaty na pewno wykorzystają w przyszłości, a wspomnienia pozostaną na bardzo długo!

 DSCN3233 (800x600)

Uczestnicy mobilności:

Paulina Bień, Aleksandra Czerwińska – III H, Manuela Pawlak, Daria Petrynik – II HT (H)

Paulina Czochara , Marcelina Krzętowska, Kamila Rudko – II HT (T) Małgorzata Rączka, Alicja Skoczylas, Izabela Olfanz, Klaudia Gembarowska – III T

Weronika Nowak, Marlena Szczęch, Karolina Karwan, Luiza Zygadło – II G, Joanna Żmuda III G.

Nauczyciele: Małgorzata Słabicka- Kędra, Artur Marszałek / Anna Dylewska, Barbara Müller

Monitoring realizacji projektu: Dyrektor CKZiU Maria Domaradzka.

Jak filmowo, to tylko w Łodzi

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/klasa-dziennikarska-liceum-ogolnoksztalcace/aktualnosci/

Szkolenie wojskowe klas mundurowych

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/nowosc-klasa-policyjna/wydarzenia/

Lubią Mickiewicza

„U stóp moich kraina dostatków i krasy,
Nad głową niebo jasne, obok piękne lice;
Dlaczegoż stąd ucieka serce w okolice
Dalekie, i – niestety! jeszcze dalsze czasy?”

Pielgrzym, Adam Mickiewicz

29 kwietnia 2016 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego odbył się finał powiatowego konkursu Mickiewicz. To lubię!, podczas którego wręczono nagrody uczniom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach.

 

IMG_0206

Do konkursu zgłoszono najwięcej prac artystycznych. W zaprezentowanych filmach, prezentacjach, fotografiach i plakatach autorzy podążali śladami podróży Adama Mickiewicza.

IMG_0199

Reprezentacja Gimnazjum nr III w Oławie – kategoria kulinarna

Zadanie w kategorii literackiej polegało na napisaniu własnego tekstu zainspirowanego twórczością poety.

IMG_0252

Reprezentacja Gimnazjum nr 1 – I miejsce, klasa 1B.

Kuchnia czasów Mickiewicza to konkurencja kulinarna, która wymagała przygotowania potrawy i zaprezentowania jej w stylizacji z epoki. Do potrawy należało dołączyć przepis.

IMG_0240

Reprezentacja Gimnazjum nr 1 – II miejsce.

Uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom. Szczególnie widowiskowa okazała się kategoria kulinarna. Do pracy w jury konkursowym zaprosiliśmy Panią Martę Berdyś, właścicielkę Hotelu Marta w Oławie.

IMG_0288

Kategoria literacka

I Kamila Jarkiewicz Gimnazjum nr 1

Bartosz Marchlewski ZSP nr 2

II Natalia Emerling Gimnazjum nr 1

III Paula Zamirowska CKZiU

Kategoria artystyczna

I Katarzyna Jędo Gimnazjum nr 1

II Natalia Żmijowska CKZiU

III Justyna Kiedrowicz CKZiU

Wyróżnienia

Natalia Bartkiewicz CKZiU

Agnieszka Rybka Gimnazjum nr 1

Wojciech Brusiło Gimnazjum nr 1

Kategoria kulinarna

I Gimnazjum nr 1

Gimnazjum nr 3

II Gimnazjum nr 1

III Sandra Tomaszewska ZSP nr 2

Wyróżnienie

Paulina Turek ZSP nr 2

Nagrody w konkursie ufundowało Starostwo Powiatowe w Oławie i Rada Rodziców przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Kreatywnie i z sukcesami w języku niemieckim

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/konkursy-i-sukcesy/

Hurrra, matura, czyli absolwenci 2016!

29 kwietnia 2016 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku dla klas maturalnych. Na boisku szkolnym zebrali się wszyscy uczniowie i kadra pedagogiczna. Były wpisy do Złotej Księgi, wyróżnienia, nagrody i dyplomy. Absolwenci wygłosili kilka słów pożegnania i podziękowania.

IMG_0047

Pożegnaliśmy cztery klasy technikum:
4A – technikum mechaniczne – wychowawca Krzysztof Walaszczyk
4G – technikum żywienia i usług gastronomicznych – wychowawczyni – Maria Rataj – Bachul
4H – technikum hotelarstwa – wychowawczyni – Monika Zaklukiewicz
4T – technikum obsługi turystycznej – wychowawca – Artur Marszałek

i jedną klasę liceum ogólnokształcącego: 3D – wychowawczyni Agnieszka Czyżewska – Smela (i Adrianna Grela, w klasie pierwszej).

Świadectwa z wyróżnieniem i dyplomy dla najlepszych sportowców wręczyła Maria Domaradzka, dyrektor Centrum. Pamiątkowe kubki z logo szkoły zakupili i rozdali uczniowie klas przedmaturalnych i Samorząd Uczniowski. Oprawę artystyczną i techniczną przygotowali uczniowie pod kierunkiem Agnieszki Szawan – Paras.

IMG_0065

Absolwenci złożyli przyrzeczenie a następnie przedstawiciele klas wpisali się do Złotej Księgi

 

IMG_0069

Kamila Jadach – najlepsza w LO!

IMG_0091

Klaudia Szubartowicz – najlepsza w technikum.

IMG_0144

Szkolny zespół zaśpiewał m.in. „Hurra matura”!

IMG_0187

Na koniec absolwenci posadzili kolejne drzewko w Alei Absolwentów!

 

Znowu… rozbiliśmy bank z nagrodami!

W ubiegłą środę (6.04.2016), w Brzeskim Centrum Kultury, uczestniczyliśmy w uroczystej gali z okazji 25-lecia II LO w Brzegu, od nazwiska patrona zwanego „Herbertówką”. Zaproszono nas na tę uroczystość, gdyż pięcioro naszych uczniów zostało nagrodzonych w konkursie „Poezja Herberta czytana wciąż na nowo”.

DSC_6380-2 (800x533)

Natalia Żmijowska – zdobywczyni I miejsca w kategorii fotograficznej

Prace naszych zdolnych profesjonalne jury, złożone z artysty fotografika i artysty plastyka, wybrało spośród kilkudziesięciu nadesłanych przez uczniów oławskich i brzeskich gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Żadna szkoła nie była tyle razy wywoływana na podium (a przypominamy, że w grudniu 2014 za grę przygotowywaną w ramach projektu „Młodzi w grze” też zgarnęliśmy kilka nagród). Do udziału w konkursie i przygotowania tak twórczych dzieł zachęciła nagrodzonych Edyta Dębicka.

Szczególne uznanie uzyskała zdobywczyni I miejsca w kategorii fotograficznej, Natalia Żmijowska. Organizatorki konkursu powiedziały, iż jurorzy byli pod wrażeniem warsztatu i dojrzałości artystycznej jej prac.

Natalia Żmijowska i Wiktoria Antonowicz - uczennice, nagrodzone w kategorii fotograficznej

Natalia Żmijowska i Wiktoria Antonowicz – uczennice, nagrodzone w kategorii fotograficznej

W kategorii filmowej doceniono niezwykle nastrojową etiudę filmową Natalii Bartkiewicz.

Natalia odbierająca gratulacje i nagrodę

Natalia odbierająca gratulacje i nagrodę

Natomiast w kategorii graffiti dostrzeżono prace Anabel Witek i Piotra Janego.

Anabel wśród nagradzanych

Anabel wśród nagradzanych

Chapeau bas przed młodymi zdolnymi!

ED

Ogólnopolski Turniej Klas Mundurowych Ostróda 2016

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/nowosc-klasa-policyjna/wydarzenia/

Międzynarodowy Dzień Liczby π

14 marca 2016r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby PI. W związku z tym zostały zorganizowane Szkolne Igrzyska Matematyczne. Na korytarzu pojawiła się gigantyczna krzyżówka matematyczna. Wzbudziła duże zainteresowanie i główne hasło „Matematyka to Relaks„ zostało szybko odgadnięte. Dodatkowo uczniowie klas I i II przygotowali plakaty promujące matematykę.

11 (800x598)

W Szkolnych Igrzyskach Matematycznych wzięły udział trzyosobowe grupy klas pierwszych i drugich. Uczniowie musieli się zmierzyć z matematycznymi i logicznymi zadaniami oraz łamigłówkami.

Po zaciętej walce zostali wyłonieni zwycięzcy, którzy z rąk nauczycielek matematyki: Ewy Stelczyk, Teresy Domaradzkiej oraz Joanny Danik – Kruk otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody:

I miejsce – klasa 2C: Kaja Kirkiewicz, Magdalena Sosna oraz Oliwia Paluszczak

II miejsce – klasa 1C: Magdalena Sucharzewska, Anabel Witek oraz Daniel Chajdas

III miejsce – klasa 2G: Weronika Nowak, Karolina Trojanowska oraz Marlena Szczęch

Konkurs przygotowali i prowadzili uczniowie klasy 3C: Pamela Bartunek,  Dagmara Motyka  oraz Konrad Stępień przy wsparciu wychowawcy Joanny Danik – Kruk.

Konkurs czytelniczy w języku angielskim

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/konkursy-i-sukcesy/

Tak świętowaliśmy Dzień Kobiet 2016…

Co prawda od 8 marca minęło już kilka dni, ale warto utrwalić ten dzień.

2

My, panowie, poczuliśmy się ważni i potrzebni, widząc uśmiechy na twarzach przedstawicielek płci pięknej, do których dotarliśmy z życzeniami. Przyjemnością było nie tylko przygotowywanie symbolicznych „laurek” z dobrymi słowami (a zrobiliśmy ich ponad trzysta :) ), ale przede wszystkim sprawienie, że ten dzień był trochę inny niż pozostałe. Na przerwach słychać było muzykę, przedstawiciele klasy 3 A dotarli do wszystkich obecnych w szkole solenizantek, a na długiej przerwie czytali wiersze poświęcone kobietom.

A tak to wyglądało „w obrazku”.

Dziękujemy za wszystkie miłe słowa :)

Klasa 3 A i Edyta Dębicka

II miejsce w X Dolnośląskim Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej

Zespół wokalny w składzie: Wiktoria Jach, Cristina Veneri, Agnieszka Piechota, Bartek Stańczak, Patryk Kaczor, Bartek Telążka zajął II miejsce w X Dolnośląskim Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Uczniowie wykonali utwór „Dziś idę walczyć – Mamo!”

20160305_135938 (800x450)

Przegląd odbył się 5 marca w Młodzieżowym Domu Kultury we Wrocławiu pod patronatem honorowym Wojewody Dolnośląskiego oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim wspieranie postaw patriotycznych młodego pokolenia, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju i regionu, propagowanie treści patriotycznych poprzez edukację artystyczną oraz popularyzowanie i wspieranie talentów dolnośląskich uczniów.

Uczniowie byli oceniani w dwóch kategoriach: soliści i zespoły wokalne W każdej z nich zostały ustalone kategorie wiekowe: uczniowie klas III-VI szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Komisja konkursowa oceniając brała pod uwagę: dobór repertuaru, interpretację, innowacje artystyczne oraz wrażenie artystyczne.

Gratulujemy naszym uczniom kolejnego sukcesu!

 

A.Sz-P

X Zbiórka Żywności

5 marca uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w X Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności Caritas. Dzięki życzliwości klientów TESCO w Oławie, udało się zebrać 139 kg żywności, która później została przekazana Parafialnemu Zespołowi Caritas.

Nasze uczennice na Międzynarodowych Targach Turystycznych we Wrocławiu

Uczennice kl. III T : P.Cygańska, A.Kapaczyńska, M.Rączka, A.Skoczylas pracowały jako wolontariuszki, witając gości przy wejściu, udzielając informacji i pomagając w organizacji Międzynarodowych Targów Turystycznych we Wrocławiu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Międzynarodowe Targi Turystyczne we Wrocławiu są coroczną, największą imprezą branżową w regionie. Trwają trzy dni i gromadzą tysiące ludzi zainteresowanych szeroko pojętą turystyką. Na tegorocznej edycji swoje oferty prezentowało przeszło 200 wystawców z kraju i zagranicy. W programie targów były spotkania ze znanymi podróżnikami: Aleksandrem Dobą, Nelą małą reporterką, pokazy kulinarne, koncerty, prelekcje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oczywiście nie zabrakło nas na tak prestiżowej imprezie.  Natomiast uczennice kl. II HT grupa hotelarska, pod opieką nauczyciela zawodu B.Müller,  odwiedziły targi zdobywając cenne informacje, oferty i materiały na zajęcia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Za rok też tam będziemy!

Pracowite ferie przed wyjazdem do Lizbony

Uczniowie zakwalifikowani do udziału w kolejnej edycji projektu Erasmus+ ( staże w Lizbonie /Portugalia) pracowicie spędzili część ferii, przygotowując się sumiennie do wyjazdu. Zajęcia obejmowały integrację grupy i przygotowanie pedagogiczno-psychologiczne z panią pedagog Martą Mikodą, przygotowanie kulturowe ( informacje, prezentacje i film o Portugalii) oraz zajęcia „Muzyka i kuchnia”, czyli fado na warsztatach szkolnych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

W ramach poznawania kuchni uczniowie przygotowali i dokonali degustacji dań portugalskich: dania z dorszem oraz ciasteczek pasteis de nata.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Część ferii przeznaczyli na intensywny kurs języka portugalskiego, prowadzony przez nauczyciela ze szkoły językowej Lektor we Wrocławiu. Zajęcia przygotowawcze będą prowadzone do połowy kwietnia 2016, a wyjazd odbędzie się 2 maja 2016.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Do zakwalifikowanych uczestników projektu zaliczają się: Paulina Bień, Aleksandra Czerwińska,  Manuela Pawlak, Daria Petrynik, Karolina Karwan, Weronika Nowak, Marlena Szczęch, Joanna Żmuda, Luiza Żygadło, Paulina Czochara, Klaudia Gembarowska, Marcelina Krzętowska, Izabela Olfanz, Małgorzata Rączka, Kamila Rudko, Alicja Skoczylas.

Zajęcia były prowadzone przez M.Bednarczyk i B.Muller.

O pracy sądu – z pierwszej ręki

29 stycznia grupa uczniów z klasy 3 D, pod opieką Edyty Dębickiej, uczestniczyła w spotkaniu z prezesem Sądu Rejonowego w Oławie, panem Sławomirem Pałką.

Nasza grupa w sądzie

Nasza grupa w sądzie

Przybliżył on między innymi specyfikę pracy sędziego, porównał sprawy cywilne i karne, mówił o bolączkach polskiego wymiaru sprawiedliwości. Zwrócił uwagę na to, że media nie zawsze obiektywnie przedstawiają kwestie związane z polskim sądownictwem. Pan Prezes rozmawiał z uczniami także o ich planach na przyszłość, zachęcał do studiowania prawa. W trakcie spotkania odpowiadał na pytania o Trybunał Konstytucyjny, immunitet sędziowski czy rolę ławników w wymiarze sprawiedliwości. Czas spędzony w murach największej w oławskim sądzie sali rozpraw upłynął nam szybko, było profesjonalnie i miło (Sala sądowa naprawdę budzi respekt… Nikt z nas nie chciałby być stroną postępowania…)

Wiosną wybierzemy się do Sądu, żeby przyjrzeć się przebiegowi wybranych spraw cywilnych i karnych. Wiedza o społeczeństwie to naprawdę pasjonujący przedmiot!

Tekst ED

Zdjęcia wykonała Natalia Żmijowska

Udany występ naszych koszykarzy

 28 stycznia 2016 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Oławie odbyły się międzyszkolne rozgrywki w koszykówce chłopców. Nasi zawodnicy zajęli II miejsce. Wygrali ze szkołą z Jelcza-Laskowic i z Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Oławie.

DSC_0050 (800x532)

Najwięcej punktów dla naszej drużyny zdobyli:

 • Kamil Kaczmarek – 17 pkt
 • Maksymilian Jurko – 14 pkt
 • Bartek Niedźwiecki – 10 pkt
 • Piotr Wojciechowski – 5 pkt
 • Michał Mazur – 2 pkt

Brawa dla naszych chłopców!

Dagmara Motyka, Klaudia Nędzarek klasa 3c

KARBALA – największa bitwa polskich żołnierzy od czasów II wojny światowej

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/nowosc-klasa-policyjna/wydarzenia/

Nagrodzeni w konkursie poświęconym Herbertowi

Uczniowie CKZiU zostali nagrodzenie w konkursie „Poezja Herberta czytana wciąż na nowo”, który zorganizowany został z okazji 25-lecia istnienia II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu. Adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatów: brzeskiego i oławskiego. Konkurs odbył się pod honorowym patronatemStarosty Powiatu Brzeskiego Pana Macieja Stefańskiego, a jego głównymi sponsorami byli: Bank Zachodni WBK 1 Oddział w Brzegu oraz Nadleśnictwo Brzeg.

Kategoria fotograficzna

I miejsce – Natalia Żmijowska, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie

II miejsce – Wiktoria Antonowicz, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie

Kategoria filmowa

II miejsce – Natalia Bartkiewicz, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie

Kategoria – projekt graffiti

II miejsce – Anabel Witek – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie

Wyróżnienie – Piotr Jany, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie

Uczniowie przygotowali prace pod opieką Edyty Dębickiej.

Wycieczka do Drezna

Weihnachtsmarkt – Drezno

W świąteczny nastrój wprowadziła nas wycieczka do Drezna i Bautzen (Budziszyn), na którą, 11 grudnia, pod opieką pani Agnieszki Szawan – Paras i pani Marty Mikody, pojechało 30 uczniów z naszej szkoły.

1

Dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Bautzen.  Miasto to zaoferowało nam jeden z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych niemieckich obrazów miejskich. Obok zamku ‘Ortenburg’ wznoszą się imponująco na płaskowyżu skalnym średniowieczne wieże i baszty, wokół budowli w dolinie wije się rzeka Szprewa. Kolorowe budynki Starówki są bogato zdobione barokowymi akcesoriami. Romantyczne uliczki i ukryte zaułki zapraszają do spacerów. Wyjątkowy klimat Budziszyn zawdzięcza żyjącym tutaj od stuleci dwóm narodowościom: Niemcom i Serbołużyczanom, którzy należą do najmniejszego narodu słowiańskiego o bogatej kulturze i praktykowanych obyczajach ludowych.

Następnie udaliśmy się do Drezna – stolicy Saksonii – miasta położonego nad rzeką Łabą.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru Tarasami Brühla, rozciągającymi się wzdłuż Łaby – zwane także „Balkonem Europy”. Zbudowane zostały na pozostałościach drezdeńskich umocnień.

Poznaliśmy najciekawsze zabytki Drezna, a były to:

Katedra Świętej Trójcy (Hofkirche) – świątynia katolicka usytuowana nieopodal rezydencji Wettynów na Starym Mieście, znana również w literaturze jako Kościół Dworski. Jest jedną z największych nowożytnych budowli sakralnych wzniesionych na terenie Saksonii.

„Orszak książęcy” (Fürstenzug) – malowidło ścienne zdobiące zewnętrzną ścianę gmachu „Langer Gang”, przedstawiające na 24 tyś. porcelanowych płytek  dzieje dynastii panującej.

Kościół Marii Panny (Frauenkirche) – barokowy luterański kościół znajdujący się na drezdeńskim Neumarkt (pol. Nowy Rynek). Ta monumentalna świątynia to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Europie zabytków protestanckiej architektury sakralnej. Największy na świecie, obok katedry w Strasburgu, budynek wzniesiony z piaskowca. Jego kopuła to najokazalsza, wśród kościołów leżących na północ od Alp, tego typu konstrukcja wykonana z kamienia.

Semperoper – opera Sempera – przepiękny budynek, w którym znajduje się scena o wysokości 40 metrów, charakteryzująca się wyśmienitą akustyką, 300 miejsc stojących oraz 1712 miejsc siedzących, a także rzeźby przedstawiające Szekspira, Sofoklesa, Moliera, Eurypidesa, Goethego i Schillera, mieszczące się w niszach fasadowych.

Zwinger – późnobarokowy zespół architektoniczny znajdujący się w centrum Drezna. Jest zaliczany do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie. Określenie „Zwinger” pochodzi od pierwotnego położenia budynku pomiędzy zewnętrznymi i wewnętrznymi murami obronnymi. We wnętrzach mieści się: Galeria Obrazów Starych Mistrzów, muzeum Państwowych Zbiorów Sztuki, jedna z największych kolekcji malarstwa europejskiego na świecie oraz Zbrojownia.

Zwiedzanie zakończyliśmy na Jarmarku Świątecznym – który jest najstarszym jarmarkiem bożonarodzeniowym w Niemczech. Odbywa się od 1434 roku. Nazywany jest Striezelmarkt, a nazwa ta pochodzi od słynnej drezdeńskiej strucli Christstollen (tradycyjne ciasto z bakaliami) potocznie zwanej Striezel. Na jarmarku wystawia się ponad 200 wystawców z jedzeniem, napojami i oczywiście wszelkiej maści ozdobami świątecznymi: ręcznie rzeźbionymi lampkami na okno, ozdobami choinkowymi, tradycyjnymi drewnianymi zabawkami, świecami, wyrobami z koronki, piernikami i wieloma innymi. Panował tam niepowtarzalny klimat, który pozytywnie nastroił nas przed Świętami.

A.Sz-P

Jesteśmy odkrywcami talentów

CKZiU w Oławie otrzymało w roku szkolnym 2015/2016 tytuł ‚”Szkoły Odkrywców Talentów”. Certyfikat nadaje Ośrodek Rozwoju Edukacji szkołom, które zgłoszą swoje kandydatury i spełnią wymagania regulaminu.

odkrywcy

Szkoła została umieszczona na mapie „Szkół Odkrywców Talentów” (obecnie jako jedyna z Oławy), co jest potwierdzeniem wysokiej jakości pracy szkoły w środowisku lokalnym oraz w zakresie rozwijania talentów uczniowskich. Certyfikat otrzymaliśmy między innymi dzięki temu, że nasi uczniowie rozwijają się i osiągają sukcesy w konkursach muzycznych i zawodowych.

Złote Żubry i pasowanie uczniów klasy dziennikarskich 2015

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/klasa-dziennikarska-liceum-ogolnoksztalcace/aktualnosci/

I miejsce w VII Wojewódzkim Konkursie Niemieckojęzycznych Piosenek Świątecznych

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/konkursy-i-sukcesy/

Stypendia Ministra Edukacji Narodowej i Prezesa Rady Ministrów

W wtorek 15.12.2015 w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Ministra Edukacji Narodowej oraz Prezesa Rady Ministrów. Dyplomy otrzymali najwybitniejsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w województwie dolnośląskim. Wśród ponad 150-ciu Stypendystów wyróżnione zostały dwie uczennice naszej szkoły.  Odebrały dyplomy z rąk Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Beaty Pawłowicz, Dyrektora Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego, Jerzego Więcławskiego oraz Dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego, Jarosława Delewskiego.

DSC_0717 (640x360)

Stypendia Prezesa Rady Ministrów za wysokie osiągnięcia w nauce w roku 2014-2015 otrzymały:

Kamila Jadach, uczennica klasy III D Liceum Ogólnokształcącego

Klaudia Nędzarek, uczennica klasy III C Technikum Cyfrowych Procesów Graficznych.

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Szlachetna Paczka Wielkich Serc

Tak jak co roku,  uczniowie i nauczyciele  CKZiU  pokazali  swoje  dobre, wielkie  serca i wzięli  udział  w  akcji  w  ramach  Szlachetnej  Paczki.

SzlachetnaPaczka

Dzięki ich ofiarnościom zebrano wiele kilogramów artykułów spożywczych, słodyczy, kosmetyków, chemii gospodarczej, artykułów biurowych i zabawek. Trafią one do rodziny, która ich bardzo potrzebuje. Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękuję…

Anna Bielicka

Zbiórka żywności – Szkolne Koło Caritas w akcji

Uczniowie w ramach działalności Szkolnego Koła Caritas, włączyli się w IX zbiórkę żywności.
1

Dzięki hojności klientów w sklepach Tesco i Intermarche zebrano ok. 560 kg żywności. Wszystko zostało przekazane do Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Oławie.

2

Z darów będą sporządzone paczki, które trafią do najbardziej potrzebujących.

3

Adwentowe popołudnie z językiem niemieckim

W dniu 03.12.2015 odbyło się spotkanie adwentowe z językiem niemieckim. Młodzież wykonywała zadania językowe związane ze Świętami Bożego Narodzenia obchodzonymi w krajach niemieckojęzycznych.

Około 25 uczniów z czterech klas (1 G, 1 AR, 3 A i 3 G) wzięło udział w projekcie językowym zorganizowanym przez nauczyciela języka niemieckiego – Lucynę Seredyńską.

1

W dwuosobowych zespołach rozwiązywano zadania z 11 stacji. Uczestnicy otrzymali pod koniec spotkania drobne upominki. Nie zabrakło też świątecznych smakołyków przygotowanych przez uczennice z klasy 1 G.

Zakończył się pierwszy KKZ w CKZiU w Oławie

29 listopada 2015 roku zakończył się pierwszy kwalifikacyjny kurs zawodowy w naszym Centrum. Kurs przygotował słuchaczy do egzaminu zawodowego z kwalifikacji A.54 – przygotowanie materiałów graficznych do procesów drukowania. Pozytywny wynik styczniowego egzaminu da im państwowy papier dla tej kwalifikacji.

12115574_1795294490697715_6379530180015630395_n

Pięciu z sześciu absolwentów KKZ A.54 z pamiątkowymi dyplomami.

KKZ trwał 11 miesięcy, ukończyło go 6 osób i wszyscy przystąpią do egzaminu. Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkowy dyplom oraz zaświadczenie o ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego. Wśród absolwentów są ludzie z wyższym wykształceniem, technicy, którzy postanowili rozszerzyć swoje kwalifikacje.
Nowy system zdobywania zawodu w Polsce umożliwił osobom dorosłym, w każdym wieku, naukę na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Wprowadzenie słowa kurs przy tej formie kształcenia może być myląca, ponieważ sugeruje, że jest to „zwykły” kurs, jakich na rynku wiele. KKZ nie jest zwykłym kursem, obejmuje jedną kwalifikację w zawodzie, jest państwowy, bezpłatny i kończy się egzaminem. Większość KKZ (np. kucharz – T.6, czy ślusarz – M.20 ) daje uprawnienie tożsame z tymi, które ma uczeń po trzech latach szkoły zawodowej. Program jest taki sam i egzamin również.

12314125_1795294377364393_2732983442772759431_n

Kształcenie osób dorosłych to ciągle jeszcze nowość w naszej szkole, absolwenci pierwszego KKZ są zadowoleni. Pracowali z profesjonalistami i opanowali umiejętności wymagane przy przygotowaniu materiałów graficznych do druku. Dwie osoby otrzymały zatrudnienie w okolicznych firmach poligraficznych i drukarniach, kształcenie na KKZ z pewnością im w tym pomogło.

Obecnie na dwóch innych KKZ kształci się ponad 20 osób. Słuchaczami KKZ M.20 w zawodzie ślusarz już interesują się lokalne firmy z branży mechanicznej i metalowej, m.in. firma MEVEPA.  Słuchacze KKZ T.6 w zawodzie kucharz w styczniu rozpoczną ostatni semestr nauki.

CKZiU prowadzi nabór na kolejne kursy: kelner (t.9), sprzedaż produktów i usług reklamowych (A.26) oraz od maja na A.25 – wykonywanie i realizacja projektów multimedialnych.

Warto zainteresować się, w jaki sposób można uzupełniać kwalifikacje. Wiele zawodów jest połączonych, kwalifikacje są wspólne i czasami w ciągu roku można mieć nowy zawód. Zainteresowani mogą kontaktować się z CKZiU od poniedziałku do piątku.

Żubrowy konkurs zakończony

Dziwny żubr widziany dziwnymi oczami to zwycięska praca konkursowa Ewy Bartniczuk z klasy 2C

DSCN4215

 

19 listopada zakończył się konkurs graficzny na własną wizję naszej maskotki – ŻUBRA. Od dzisiaj możemy oglądać prace uczniów w szkolnej galerii Amarant. Spośród prac jury w składzie – Katarzyna Nazar (nauczyciel przedmiotów graficznych) i Inga Sławik-Kubiak (nauczyciel przedmiotów plastycznych i wiedzy o kulturze) nagrodziło pracę Ewy Bartniczuk z klasy II C – za „dziwnego żubra widzianego dziwnymi oczami”. Wyróżnienia otrzymały – Justyna Kiedrowicz z klasy II C, za pracowitą i utalentowaną żeńską postać Żubra, oraz Natalia Bartkiewicz z klasy I R za umiejętne dobranie kolorów, kształtów i precyzję ruchu przy tworzeniu Żubra na papierze.

Turniej Klas Mundurowych – Kraków 2015 r.

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/nowosc-klasa-policyjna/wydarzenia/

Pasowanie kluczem i chochlą 2015

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-hotelarstwa/wydarzenia/

Obchody Święta Odzyskania Niepodległości

11 listopada uczniowie klas Technikum Mechanicznego o profilu mundurowym i Liceum Ogólnokształcącego o profilu policyjnym wraz ze Sztandarem szkoły uczestniczyli w obchodach Święta Odzyskania Niepodległości.

image (2)

image (3)

Przy akompaniamencie orkiestry wraz z innymi uczestnikami pochodu młodzież udała się pod Pomnik Losów Ojczyzny, gdzie szkolny zespół muzyczny, pod opieką pani Agnieszki Szawan – Paras, przygotował część artystyczną.

fot. Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

fot. Gazeta Powiatowa – Wiadomości Oławskie

Następnie uczestnicy uroczystości udali się do kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła na mszę odprawioną w intencji Ojczyzny.

Pola Nadziei – pomagajmy razem!

27 października w oławskiej Sali Rycerskiej otwarto tegoroczną akcję Pól Nadziei. To już siódma edycja kampanii, która odbywa się pod hasłem „Nadzieja przychodzi do drugiego człowieka wraz z drugim człowiekiem”. Uczniowie CKZiU należący do Szkolnego Koła Caritas uświetnili swoją obecnością i działaniem to ważne wydarzenie.

2

 

1

Uczestnicy dostali dla swoich szkół niebieskie pudełeczko z cebulkami żonkili.

3

Młodzi wolontariusze usłyszeli gorące podziękowania ze strony organizatorów  za swoje zaangażowanie.

4

Uroczystość uświetnił dziecięcy chór Canzonetta z Zespołu Szkół z Minkowic Oławskich, a także laureaci konkursu literackiego, którzy zarecytowali swoje wiersze.

„NIE KUŚ LOSU – IDŹ ZAGŁOSUJ”, CZYLI SZKOLNE PRAWYBORY DO SEJMU RP

23 października b.r. uczennice klasy 1D, pod opieką pani Edyty Dębickiej, przeprowadziły szkolne prawybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W głosowaniu wzięli uczniowie klas 2, 3 i 4 oraz nauczyciele – zagłosowało 250 osób. Celem tego mini – projektu edukacyjnego było zbadanie preferencji wyborczych społeczności szkolnej oraz zachęcenie do uczestnictwa w wyborach.

1 PRAWYBORY 2015

Poniżej zestawiono wyniki prawyborów szkolnych i wyborów ogólnopolskich:

 

Nazwa komitetu wyborczego Wynik uzyskanyw szkolnych prawyborach Wynik wyborów ogólnopolskich
Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość 9,6% 37,58%
Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP 19,6% 24,09%
Komitet Wyborczy Wyborców „Kukiz’15” 22,0% 8,81%
Komitet Wyborczy Nowoczesna Ryszarda Petru 3,6% 7,6%
Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica 4,8% 7,55%
Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe 2,8% 5,13%
Komitet Wyborczy KORWiN 25,2% 4,76%
Komitet Wyborczy Partia Razem 6,4% 3,62%
Komitet Wyborczy Wyborców Zbigniewa Stonogi 3,2% 0,28%
Komitet Wyborczy Wyborców Grzegorza Brauna”Szczęść Boże!” 2,8% 0,09%

 

Jak widać – gdyby to od naszej społeczności zależał wynik wyborów do Sejmu – układ sił politycznych w tej instytucji byłby zupełnie inny…

Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w prawyborach – do następnego spotkania przy wyborczej urnie!

Opr. organizatorki prawyborów

 

Kamila i Klaudia wyróżnione stypendium Prezesa Rady Ministrów

Kamila Jadach z klasy 3D (LO) i Klaudia Nędzarek z klasy 3C (technikum) otrzymały stypendium Prezesa Rady Ministrów. Uroczystość odbyła się w Starostwie Powiatowym w Oławie 28 października 2015 roku.DSC_0213

Kamila odbiera stypendium i gratulacje z rąk Zdzisława Brezdenia, Starosty oławskiego oraz Józefa Hołyńskiego, przewodniczącego Rady Powiatu

Stypendium co roku dostaje uczeń, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre. 

Kamila Jadach miała najwyższą średnią w LO oraz została laureatką Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym, otrzymała w związku z tym „indeksy” na 10 różnych kierunków humanistycznych w całym kraju, co zwalnia ją z całego procesu rekrutacyjnego na studia na konkretnych uczelniach.

DSC_0215

Klaudia Nędzarek uzyskała najwyższą średnią w całym technikum Nr 1, zdobywała nagrody w konkursach przedmiotowych związanych z kierunkiem kształcenia, czyli procesami graficznymi.

Gratulacje otrzymali także rodzice uczennic, którzy byli obecni na uroczystości.

DSC_0218

Fot. z archiwum Starostwa Powiatowego w Oławie.

Karkonoskie wędrówki

W dniach 26-27 października odbyła się przedmiotowa wycieczka klasy 3T w Karkonosze.

1g

Podczas wyjazdu uczestnicy w praktyce mogli zastosować poznane elementy pilotażu wycieczek, zapoznać się z rolą przewodnika górskiego oraz pełnić funkcję animatora czasu wolnego.

3k

Schronisko PTTK Strzecha Akademicka – baza noclegowa grupy

1k

Śnieżka w odsłonie jesiennej…

5k

… Śnieżka w kapryśnej aurze jesieni

Wędrówka z plecakami po górach, nocleg w schronisku, pokonywanie własnych słabości i zmaganie się z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi umocniły wiarę uczestników w ich możliwości, co zachęciło grupę do dalszych wędrówek. Miło spędzony czas na długo zapadnie w pamięci wychowawcy – Annie Bielickiej i opiekunowi Magdalenie Łazorczyk…

4k

Dzięki takim widokom zapominaliśmy o zmęczeniu

Do zobaczenia na szlaku!

Święto Edukacji Narodowej

14 października uczniowie klasy 2G, pod opieką wychowawczyni Kamili Rosińskiej, przygotowali program artystyczny, który uzupełniły piosenki w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego.

Dzień Nauczyciela 2015 525 (640x360)

Na zakończenie Stanisław Jaśnikowski, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły i zaprosił na poczęstunek przy kawie.

Przygotowania wsparły Marta Mikoda i Agnieszka Szawan-Paras.

A.Sz-P

STOP zwolnieniom z WF-u

Maciej Zieliński, wielokrotny reprezentant Polski w piłce koszykowej, 13 października promował sport i zajęcia WF w naszej szkole. Uczniowie mogli wziąć udział w ciekawych zajęciach z koszykówki. Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji „Stop zwolnieniom z WF”.

z

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki wynika, że coraz mniej dzieci i młodzieży uprawia sport. Moda na siedzenie przed telewizorem oraz spędzanie czasu przed komputerem spowodowały, że młodzież jest coraz mniej aktywna – wyjaśnia Minister Sportu i Turystyki Adam Korol. Stąd kampania „„Stop zwolnieniom z WF-u” , skierowana przede wszystkim do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Akcja ma na celu zapobieganie zwolnieniom z lekcji WF-u i pokazanie, że sport jest doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu wraz z rówieśnikami.

IMG_1173

„Były to zajęcia koszykarskie z elementami zabawy poprowadzone w ramach akcji „Stop zwolnieniom z WF-u”. Miały one na celu zachęcenie młodzieży do aktywnego udziału w lekcji WF. Aktywność fizyczna wzmacnia zdrowie, co w dobie komputerów, internetu jest bardzo ważnym aspektem warunkującym prawidłowy rozwój.

IMG_1205

Warto organizować takie zajęcia, bo nawet jeśli przez to jedna, czy dwie osoby uda się przekonać do uprawiania sportu jest to jakiś sukces. Ja zacząłem grać w koszykówkę, ponieważ moi rodzice grali. Można powiedzieć, że zostałem przez nich przypilnowany, żeby też wsiąknąć w ten sport. Na początku średnio mi się to podobało, grałem w piłkę ręczną, ale wiadomo, presja rodziców była duża, dlatego zostałem przy koszykówce.”- mówi Maciej Zieliński.

Edyta Dębicka Mistrzem Recenzji!

Z przyjemnością informujemy, że w konkursie Dolnośląski Mistrz Recenzji organizowanym przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, zwyciężyła nasza koleżanka Edyta Dębicka – nauczycielka języka polskiego i WOS-u w CKZiU w Oławie. Jury doceniło recenzję dotyczącą „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk.

Edyta Dębicka

Konkurs adresowany był do członków oraz moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki, działających na terenie Dolnego Śląska. Celem konkursu było pobudzenie twórczej aktywności pisarskiej członków klubów, a także zachęcenie do wyrażania opinii i uwag na temat przeczytanego utworu.

Edyta Dębicka jest moderatorem DKK w PiMBP w Oławie – Filia nr 2. Jest żarliwą czytelniczką, lubiącą dzielić się swoimi opiniami z innymi na spotkaniach DKK oraz podczas lekcji i zajęć dodatkowych w CKZiU.

GRATULUJEMY!

Stypendystki

Program stypendialny Rady Powiatu Oławskiego skierowany jest do szczególnie uzdolnionych uczniów szkół ponadgimnazjalnych. nagrody przyznaje się wybitne osiągnięcia w różnych sferach działalności edukacyjnej.

W tym roku stypendia za bardzo dobre wyniki w nauce otrzymały:

 1. Kamila Jadach (klasa 3D)
 2. Klaudia Nędzarek (klasa 3C)
 3. Hanna Wabnic (klasa 3C)
 4. Paula Zamirowska (klasa 2D)

Stypendia za szczególne osiągnięcia w nauce, sporcie i działalności artystycznej przyznano:

 1. Marlenie Stec (klasa 3D)
 2. Elżbiecie Wyskiel (klasa 2D)

Wszystkim Laureatkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Sztafetowe Biegi Przełajowe

1 października Sztafetowymi Biegami Przełajowymi Dziewcząt i Chłopców rozpoczęła się rywalizacja młodzieży w ramach Licealiady.

b1

Dziewczęta w składzie: Aleksandra Czerwińska, Beata Gorzelnik, Kamila Jadach, Weronika Kusza, Angelika Płoszaj, Karolina Przybysz, Wioleta Wiater, Michalina Wojciechowska, Nikola Zgondek, Sylwia Zielnica wywalczyły II miejsce.

b4

Sztafeta męska w składzie: Karol Gradzik, Mateusz Ilmak, Jakub Kulczycki, Mateusz Lepczyński, Jakub Nowakowski, Jakub Róg, Bartłomiej Sikorski, Wojciech Tomczyk, Piotr Wojciechowski, Mateusz Żygadło zdobyła III miejsce.

Gratulujemy i życzymy sukcesów sportowych!

Graficy w ZOO

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-cyfrowych-procesow-graficznych/wydarzenia/

Wielojęzyczna Europa – Koncert

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/konkursy-i-sukcesy/

Taniec śródlekcyjny

Uczniowie, nauczyciele a nawet dyrekcja CKZiU w Oławie tańczyli w piątek, 25 września, na boisku szkolnym. Akcja odbyła się w ramach Międzynarodowego Tygodnia Ruchu.

12063930_915615491826401_316363844_n

O 11.50 rozpoczęła się rozgrzewka prowadzona przez Agatę Brodziak i Annę Bielicką, nauczycielki WF, zaraz potem wszyscy zebrani tańczyli do fragmentów znanych utworów. Organizatorem wydarzenia była Paweł Nabiałczyk, również nauczyciel WF.

20150925_115453

Szkoła zgłosiła swoją imprezę na portalu http://poland.moveweek.eu/events/2015/O%C5%82awa/taniec_srodlekcyjny/1001628  i będzie walczyć o sprzęt sportowy w ramach konkursu.

CZYM JEST MOVE WEEK? MOVE Week jest coroczną imprezą o zasięgu europejskim, prezentującą korzyści wynikające z aktywnego trybu życia oraz regularnego uprawiania sportu.

Dni Kromki Chleba we Wrocławiu

19 września delegacja Szkolnego Koła Caritas z naszej szkoły brała udział w akcji „Dni Kromki Chleba”.

20150919_110707 (800x450)

Po Mszy w Archikatedrze odbył się przemarsz na Plac Solny, gdzie na uczestników czekało wiele atrakcji. Gościem specjalnym był ks. dr Jan Kaczkowski, który w ratuszu wygłosił prelekcję o pracy z chorymi i cierpiącymi.

Szkoła zawodowych perspektyw

Nasz Centrum otrzymało certyfikat szkoły zawodowych perspektyw w II edycji ogólnopolskiego konkursu o tej samej nazwie. Szkoła spełniła wymogi regulaminowe, które związane były z doradztwem zawodowym oraz preorientacją zawodową uczniów. Działania koordynowały: Danuta Troska, szkolny doradca zawodowy oraz Katarzyna Nazar.

szp

Celem konkursu jest zwrócenie uwagi, jak ważną rolę w szkole pełni szkolny doradca zawodowy (koordynator ds. doradztwa edukacyjno – zawodowego/osoba wyznaczona do pełnienia tej funkcji w szkole) oraz jak ogromne znaczenie dla uczniów ma jego wsparcie w wyborze ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Szkoły przystępujące do konkursu przyjmą na siebie zadania, których wykonanie będzie oceniane przez jury punktowo, w skali od „1″ do „10″. Warunkiem do otrzymania tytułu i dyplomu „Szkoła zawodowych perspektyw” jest uzyskanie co najmniej 80 punktów za 10 zadań. W skład jury wchodzą przedstawiciele organizatora konkursu.

Czytaliśmy „Lalkę” dla Was!

5 września 2015r. po raz czwarty odbyła się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie, której patronem jest Prezydent RP. CKZiU zaprosiło firmę Społem w Oławie,  jednego z lokalnych pracodawców do wspólnej zabawy. Akcja polega na  czytaniu wybranej powieści w miejscach publicznych. Społem Oława udostępniło miejsce oraz przygotowało słodkie upominki dla czytających.

lalka2

Jedna grupa czytała „Lalkę” w sklepie „Kwadraciak”, druga na deptaku przed sklepem „Rondo”.

lalka1

Fragmenty powieści Prusa czytali m.in. Maria Domaradzka, dyrektor CKZiU, Ireneusz Grochowski, prezes Społem, Magdalena Maziarz, wicedyrektor CKZiU, poloniści: Magdalena Frontkiewicz, Edyta Dębicka, Joanna Puławska, Alicja Koniewicz oraz księża i katecheci.

lalk5

Najważniejsze jednak jest to, że w akcję zaangażowali się uczniowie naszej szkoły oraz dzieci pracowników.

 

Wspomogli nas również przedstawiciele Biblioteki Pedagogicznej w Oławie.

Firma Społem przygotowała pączki i bułki słodkie dla każdego czytającego.

Więcej zdjęć znajduje się na naszym profilu na portalu Facebook.

Biuletyn Informacji Publicznej