25/09/2012

Magdeburg Hegel Gymnasium

Powrót do Hogwartu

Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły pojechali w ramach wymiany uczniowskiej do swoich niemieckich przyjaciół z Magdeburga. Podczas kwietniowego spotkania nie zabrakło wycieczki do Berlina, Lipska, nocnych warsztatów fotograficznych oraz dobrego humoru.
Obowiązkowe zdjęcie grupowe w Berlinie na tle Bramy Brandenburskiej.

Trzyletni projekt

Wymiana uczniowska ze szkołą Hegel Gymnasium z Magdeburga, potocznie zwaną przez naszych uczniów „Hogwartem”, rozpoczęła się dwa lata temu z inicjatywy niemieckich nauczycielek. W ramach wymiany realizowany jest 3-letni projekt fotograficzny pt. „Z zewnątrz do wewnatrz”, który zakłada cztery spotkania młodzieży – dwa w Oławie oraz dwa w Magdeburgu. Efektem wymiany są wystawy fotograficzne w obu szkołach oraz wspólna gazetka podsumowująca trzyletnią pracę uczniów.
W kwietniu odbyło się już trzecie spotkanie młodzieży z obu szkół. Tym razem, nasi uczniowie odwiedzili swoich projektowych partnerów w ich miejscowości i spędzili w ich domach 5 dni.

Magdeburg po raz drugi

Pierwsze godziny w Magdeburgu młodzież spędziła na wspólnym spacerze, który od razu przywrócił wspaniałe wspomnienia z dwóch poprzednich spotkań oraz pozytywnie nastawił uczestników na kilka kolejnych dni. Widać to było już następnego dnia rano, gdy partnerzy projektowi spacerowali po mieście i z uśmiechem na ustach fotografowali okolicę swojego miejsca zamieszkania. Na zakończenie drugiego dnia w stolicy Sachsen-Anhalt uczniowie wybrali się na wystawę fotograficzną przygotowaną przez magdeburską szkołę.

Uczniowie na wernisażu w szkolnej galerii.

Lipsk – Berlin

Kolejny dzień przeznaczono na zwiedzanie Lipska. Hitem dnia okazało się tamtejsze Panometer czyli wielka panorama, przedstawiająca Bitwę Narodów, która miała miejsce ponad 300 lat temu w Lipsku. Oprócz Panometer uczniowie zwiedzili również centrum miasta oraz zobaczyli wielki totem, także upamiętniający wspomnianą bitwę.

Totem w Lipsku

Czwarty dzień niemal w całości był do dyspozycji uczniów. Po zajęciach w sali komputerowej, gdzie powstały broszury na temat poszczególnych dzielnic Magdeburga młodzież spędziła czas głównie w centrum oraz relaksując się nad rzeką Łabą.

Podczas warsztatów powstały broszury w języku polskim i niemieckim. Uczniowie wykorzystali zdjęcia, które sami zrobili.

Wieczorem przyszedł czas na nocne warsztaty fotograficzne w magdeburskim parku. Zajęcia te spotkały się z największą aprobatą i zaangażowaniem uczniów. Za pomocą podświetlanych ledowo przedmiotów uczniowie wykonywali różne obrazy na niebie, po czym ich partnerzy projektowi uwieczniali to na fotografiach. Było to idealne połączenie dobrej zabawy z poznaniem tej dziedziny fotografii.

Przykład pracy powstałej podczas nocnych eksperymentów ze światłem.

Na ostatni dzień zaplanowano wycieczkę do Berlina. Młodzież zwiedziła centrum niemieckiej stolicy, Bramę Brandenburską, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Muzeum Telekomunikacji oraz zobaczyła  pozostałości po Murze Berlińskim. Po powrocie do Magdeburga, uczniowie spędzili ostatni wieczór we własnym gronie.

Było miło
Kwietniowa wymiana przebiegła we wspaniałej atmosferze. Młodzież świetnie spędziła razem te kilka dni, uczestnicząc w ciekawych zajęciach fotograficznych oraz zwiedzając Berlin i Lipsk.

Ostatnią częścią wymiany będzie ostateczna wystawa zawierająca praca oraz wspomnienia z projektu. Wystawa powędruje do Niemiec, a potem wróci do Oławy.

Mateusz Widera

Fot. Carmen Hupe, Sabine Baumann

Uczestnicy wymiany:

Magdalena Maziarz

Agnieszka Kuczmowska

Marta Bąk, Żaneta Morawska, Ela Piłat, Iza Kowalska, Malwina Lubczyńska, Justyna Węglińska, Ola Serdyniecka, Agnieszka Grzesiowska, Dawidek Mikołajczyk i Mateusz Widera.

_____________________________________________________________________________________________________

Dziennikarskie podsumowanie pierwszej tury wymiany

Uczniowie z Polski i Niemiec podczas kwietniowego spotkania w Oławie (2013) stworzyli publikację z tekstami na temat działań w ramach projektu. Każdy uczestnik napisał krótki tekst o konkretnym działaniu, powstało 10 polskich i 10 niemieckich tekstów.

zeitung, gazetka

______________________________________________________________________________________________________

Spotkanie w Oławie

W kwietniu 2013 roku uczniowie ZSP Nr 1 oraz Hegel Gymansium z Magdeburga spotkali  się ponownie, tym razem w Oławie. Podczas 5 dni wymiany zwiedzili Wrocław, Oławę, uczestniczyli w warsztatach fotograficznych oraz integrowali się.

W poniedziałek, 22 kwietnia, uczniowie i ich opiekunowie zwiedzali Stare Miasto we Wrocławiu oraz płynęli statkiem wycieczkowym po Odrze. Mimo wysokiego poziomu Odry w poprzednich dniach, udało się zorganizować rejs.

Obowiązkowe zdjęcie w Rynku we Wrocławiu.

Rejs statkiem.

Po powrocie z Wrocławia polscy uczniowie pokazali swoim gościom naszą szkołę, a o 17.00 odbyło się otwarcie wystawy portretów wykonywanych techniką analogową podczas pierwszego spotkania w Niemczech.

Szkolna Galeria gościła wystawę międzynarodową.

Magdalena Maziarz, Carmen Hupe i Sabine Baumann, opiekunki wymiany.

Na otwarciu wystawy byli uczniowie, rodzice i dyrekcja szkoły.

We wtorek, 23 kwietnia rozpoczęły się warsztaty fotograficzne ze Zbigniewem Kordysem. Ośrodek Kultury w Oławie użyczył nam pomieszczeń i sprzętu.

Na terenach zielonych uczniowie pracowali nad techniką wykonywania fotografii.

Praca nad projektem polegała również na fotografowaniu Oławy. Uczniowie szukali najbrzydszych miejsc, intrygujących ludzi i unikatowych warsztatów usługowych.

Oława nie jest tak duża jak Magdeburg, nie ma tu wielu miejsc do zwiedzania, jednak miasto zrobiło dobre wrażenia na naszych gościach. Zwiedzili przy okazji oławskie muzeum.

W czwartek uczniowie pracowali nad tekstami do publikacji, która ukaże się po zakończeniu całego projektu, jesienią 2014 roku.

Dziękujemy Ośrodkowi Kultury w Oławie, Szkole Podstawowej nr 1 w Oławie oraz Starostwu Powiatowemu w Oławie za pomoc i wsparcie w realizacji dotychczasowych działań.

,,

_______________________________________________________________________________________________________

Projekt fotograficzny i wędrująca wystawa

„Dwa piękne miasta i jedno przesłanie: jesteśmy razem i tak już zostanie”. Takimi słowami można opisać pierwszą wymianę uczniowską pomiędzy młodzieżą z Magdeburga i Oławy, która odbyła się między 14 a 19 października 2012r.

„Von außen nach innen“ ( z zewnątrz do wewnątrz)
Taką nazwę nosi trzyletni projekt fotograficzny zainicjowany przez szkołę Hegel Gymnasium z Magdeburga.

Efektem projektu ma być wędrująca wystawa prac przygotowanych przez uczniów. Wystawa zagości w Magdeburgu, Oławie oraz w miastach partnerskich obu szkół. Oprócz tego, wymiana ma na celu poznawanie języka oraz kultury niemieckiej i polskiej.

Uczniowie ZSP 1 i Hegel Gymnasium przed wejściem do szkoły.

Pierwszy raz
Niedzielne popołudnie, a zarazem pierwszy dzień na obczyźnie, zapowiadało się ciekawie. Dziesięciu uczniów z Oławy, wraz z nauczycielką Magdaleną Maziarz i fotografem Zbigniewem Kordys wyjechało do Niemiec. Gdy tylko przekroczyli granicę Magdeburga, atmosfera w autobusie zagęściła się, zaczęły padać pytania o swoich projektowych partnerów. Większość z nich bowiem brała pierwszy raz udział w takim przedsięwzięciu.

Pierwsze koty za płoty
Jak się poznać i rozładować napiętą atmosferę? Młodzież już w pierwszy wieczór połączyła wspólna rozrywka – wesołe miasteczko. Każdy znalazł coś dla siebie. Jedni preferowali ogromny „Diabelski Młyn”, inni budzący grozę (niestety tylko z zewnątrz) „Dom Strachu”. Ostatecznie dzień zakończył się podziwianiem panoramy Magdeburga, co każdemu przypadło do gustu.

Niemieckie perełki
Kolejne dni były bardzo interesujące. W poniedziałek uczniowie z Oławy zwiedzali zabytki miasta oraz magdeburską szkołę, która potem została przez nich nazwana „Hogwartem”. Zresztą nic dziwnego, skoro posiada ona kilkadziesiąt sal, własną wieżę widokową i sale koncertową mieszczącą 500 osób! „Hitem dnia” okazał się jednak szkolny chór, który o 8 rano obudził młodzież śpiewając po.. polsku!

Ćwiczenia portretowe.


Wtorek był wyczerpujący. Po zajęciach w terenie (fotografowanie drogi do szkoły) oraz warsztatach fotograficznych (wykonywanie zdjęć portretowych aparatem analogowym) wszyscy udali się na zajęcia integracyjno-edukacyjne na temat UE. Podzieleni na grupy uczniowie brali udział w konkursie wiedzy o Europie. W trakcie zajęć odtworzono również utwór „Keine Grenzen” zespołu Ich Troje, który wywołał dużo śmiechu na twarzach polskich uczniów.

Historia UE na kartkach. Quiz.

W środę uczniowie odwiedzili Centrum Nauki „Pheno” w Wolfsburgu. Było to na tyle ciekawe, że przez kilka godzin każdy mógł sam spróbować swoich sił w różnych dziedzinach fizyki a mianowicie w różnego rodzaju doświadczeniach i eksperymentach.

Eksperymenty w Centrum Nauki Phaeno.

Dzień pełen wrażeń
Jak przystało na ostatni dzień – cały był wypełniony do granic możliwości. Rano podzieleni na dwie grupy uczniowie, pracowali w ciemni oraz robili zdjęcia mieszkańcom miasta, pytając przy tym m.in. o to co lubią robić i jak im się żyję w stolicy Saksoni-Anhalt. Popołudniu wszyscy zagrali w kręgle, a na koniec dnia po raz ostatni podziwiali Magdeburg.

Zajęcia w ciemni, która znajduje się w budynku szkoły.

Panorama Magdeburga z camera obscura. Z ciemni zrobiliśmy sobie wnętrze aparatu i na ścianie pojawił się kolorowy obraz z zewnątrz.

To już jest koniec..
Tydzień ten dla większości był bardzo udany. Nawet początkowy strach przed ‘barierą językową” nie przeszkodził w dobrej zabawie. Pojawiła się nawet chęć zostania na dłużej w tym pięknym mieście. Swoją drogą – nic dziwnego.

Projekt jest realizowany przez ZSP Nr 1 w Oławie przy współpracy Ośrodka Kultury w Oławie oraz dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Oławie. Kolejne spotkanie odbędzie się w kwietniu w Oławie.

Mateusz Widera

Biuletyn Informacji Publicznej