15/05/2018

GRA EUROPEJSKA- WSZYSCY JESTEŚMY ZWYCIĘZCAMI!

9 maja, w środę, w Dniu Europy, zakończyliśmy projekt „ My w Europie, Europa w nas”. Dla upamiętnienia 68. rocznicy podpisania Deklaracji Schumana i w 14. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej przygotowaliśmy grę miejską o tematyce europejskiej.

FOTA PAN MATEUSZ BANASZKIEWICZ Z PRKE

 

Nie udałoby się to, gdyby nie zaangażowanie ponad czterdziestu osób z różnych klas, pani Agnieszki Czyżewskiej- Smeli  i dwumiesięczna praca pomysłodawczyni projektu, Edyty Dębickiej.

FOTA NASZA WIELKA REJESTRACYJNA TRÓJKA

Byliśmy  w gotowości już od siódmej rano- trzeba było przewieźć na trasę gry mnóstwo potrzebnych rzeczy (załadowaliśmy po dach furgonetkę i dwa „kombiaki”). Od ósmej przygotowywaliśmy stanowiska do zadań, rozsiane po obszarze ok. 1,5 km- od Ratusza, wzdłuż wałów nad Oławką, na „ miasteczku”  i w parku. Zadań było aż czternaście, a przejście całej trasy gry zajmowało jej uczestnikom około 2 godzin. Wyzwania dla graczy były bardzo różnorodne: od wiedzowych, przez ruchowe, aż po pobudzające kreatywność.

FOTA WSTĘGA PRZECIĘTA- GRA ROZPOCZĘTA

Zaraz po 10.30, pod Ratuszem, w obecności kilkunastu drużyn, które zgłosiły się do gry, odbyło się oficjalne otwarcie oławskiego Dnia Europy. Kilka słów na temat historii integracji europejskiej, samego projektu i gry powiedziała Edyta Dębicka, głos zabrali także: gość z Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, pan Mateusz Banaszkiewicz, pani wicestarosta Bożena Worek oraz pan burmistrz, Tomasz Frischmann. Podziękowali za ogromny wkład pracy organizatorom gry, a jej uczestnikom życzyli powodzenia. Po oficjalnym „ starcie” rozpoczęła się rejestracja drużyn. Między 10.45 a 12.30 na trasę wyruszyły 22 zespoły: z Brzegu ( z II LO, Zespołu Szkół Budowlanych i Zespołu Szkół Ekonomicznych), z Jelcza ( z Zespołu Szkół), z oławskich gimnazjów ( nr 1 i nr 2), Powiatowego Centrum Edukacyjno- Rewalidacyjnego oraz oławskich szkół ponadgimnazjalnych ( LO nr 1, ZSP nr 2 i CKZiU). Ostatni gracze na metę, czyli pod Ratusz, dotarli około 15.00.

Oto, czego dowiedzieliśmy się od uczestników gry, gdy pytaliśmy ich o wrażenia… Tutaj głównie cytujemy: „ Było super!”, „ Świetnie się bawiliśmy!”, „ Zrobiliście kawał dobrej roboty”, „ Dajcie znać, kiedy coś zorganizujecie- chcemy przyjechać znowu!” ( to super zaangażowani i przemili gracze z Brzegu), „ Fajne wymyśliliście zadania”. A propos wyzwań dla graczy, gdy ich zagajaliśmy o najciekawsze zadania, wskazywali różnie, ale najczęściej stacje: drugie życie przedmiotów, spin- doctorzy ( wykreowanie kandydata do Parlamentu Europejskiego), taniec, sieć, rozpoznawanie budowli europejskich, scenka z „ uchodźczynią”, a hitem największym była przejażdżka na taczce ( to przy zadaniu z mobilności). Jedna z opiekunek gratulowała nam świetnej organizacji, a inna stwierdziła, że to była edukacja na europejskim poziomie. Żeby nam nikt nie zarzucił samochwalstwa i braku samokrytycyzmu, nadmienimy, że pytaliśmy także o to, co można byłoby poprawić ( to nie nasza ostatnia gra, a dążymy do perfekcji :) Część graczy zamiast opisu trasy wolałaby mapkę, niektórym brakowało numerów przy zadaniach, inni mówili, że się zmęczyli ( proponujemy częstsze odrywanie się od przeróżnych nowoczesnych urządzeń ;)

FOTA- OHO- SPIN- DOCTORZY W AKCJI

O 15.30 nasze nadwątlone dużym wysiłkiem organizacyjnym siły podbudowała świetna pizza z „Gladiatora”- dziękujemy pani Ewie Kluce, która karmi nas już od trzech lat :) Porządnie wzmocnieni, przystąpiliśmy do akcji sprzątanie. Zabrała nam ona czas do wieczora, ale zdążyliśmy jeszcze, po zestawieniu kart z punktami, które dostarczyli gracze z tymi z poszczególnych stanowisk z zadaniami, policzyć wszystkim drużynom punkty i wytypować 5 najlepszych drużyn. Oto one:

  • po 60 pkt. uzyskały drużyny z: ZSE w Brzegu ( nazwa zespołu „ Zagrzeb”, lider K. Nędzyński), Gimnazjum nr 1 ( zespół „ Luksemburg”, lider M. Reczuch) oraz Gimnazjum nr 2 ( zespół „ Kopenhaga”, liderka A. Szymkowiak),
  • po 58 pkt. drużyna o nazwie „ Berlin” z LO nr 1 ( lider J. Kubas) oraz drużyna z ZSP nr 2 „ Bukareszt” ( liderka W. Basińska).

Gratulujemy! Nagrody i dyplomy dostarczymy do szkół niebawem. Oczywiście raz jeszcze dziękujemy uczestnikom za wspólną zabawę. Zwycięzcami są wszyscy, którzy ukończyli grę.

Szczególnie serdecznie dziękuję mojej całej ekipie- będziemy grać razem tak długo, jak się da!

 

Tekst: Edyta Dębicka

Zdjęcia: Anita Weber- Weller

Biuletyn Informacji Publicznej