24/05/2018

2017/2018

PO WER – ostatni tydzień pracy i spotkanie z bogami

Przed uczestnikami projektu PO WER ostatni tydzień pracy… ale wciąż wytrwale wypełniają swoje obowiązki! Miejsca takie jak kuchnia, restauracja hotelowa, pokoje, hotel i całe jego otoczenie są im dobrze znane. Marzą się im już jednak dom, szkoła, koledzy – będzie co opowiadać…

IMG_1996

Jedną z atrakcji dla uczestników projektu PO WER odbywających praktyki w słonecznej Grecji była wyprawa na Olimp – górę bogów. W powietrzu czuć było atmosferę starożytnej Grecji, zamglony Olimp skrzętnie coś przed nami  ukrywał. Wycieczka zakończyła się zwiedzaniem miasteczka Stary Panteleimon położonego w górach, gdzie stare, kamienno – drewniane budownictwo przeplata się z nowoczesnością. Ostatnim punktem programu były oczywiście zakupy pamiątek oraz wyrobów greckiego rękodzieła artystycznego.

DSCN6230 (800x600)

Galeria zdjęć z ostatniego tygodnia pracy uczestników projektu PO WER

Galeria zdjęć z wycieczki na Olimp

Spektakularna wygrana oławian w konkursie arktycznym

Drużyna w składzie Kacper Markiewicz, uczeń klasy 2D i Eliza Golańska, nauczycielka geografii wygrała w międzynarodowym konkursie na projekt badawczy związany z Arktyką – EDU ARCTIC COMPETITION. W nagrodę pojadą na początku sierpnia do stacji badawczej na Spitsbergenie.

20180517_112513

W lutym 2017 roku nauczycielki: Eliza Golańska i Agnieszka Kuczmowska z CKZiU przystąpiły do międzynarodowego programu EDU-ARCTIC, którego głównym celem było zainteresowanie uczniów nauką, technologią, inżynierią i matematyką (w skrócie STEM). Projekt miał na celu stworzenie silnych powiązań między środowiskami badawczymi i edukacyjnymi poprzez łączenie szkół uczestniczących w projekcie z naukowcami ze stacji badawczych Arktyki i instytutów badawczych w całej Europie (Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, NIBIO Svanhovd z Norwegii, Wyspy Owcze, Université de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines z Francji oraz Islandii). Okazało się to bardzo interesującą propozycją dla uczniów naszej szkoły.

31890823_2164259096932550_6703214304214122496_n
Program składał się z pięciu obszarów, we wszystkich wzięliśmy udział. Były to między innymi: lekcje on-line, czyli wirtualne zajęcia z arktycznych stacji badawczych prowadzonych przez naukowców, monitoring środowiska oraz warsztaty dla nauczycieli, które odbyły się w Warszawie, we wrześniu 2017 r. Program EDU-ARCTIC dawał też możliwość wzięcia udziału w międzynarodowym konkursie, w którym można było opracować projekt badawczy lub zaprojektować innowacyjny wynalazek służący naukowcom w Arktyce. Cały projekt realizowany był w języku angielskim.
Do konkursu EDU-ARCTIC przystąpiły nasze trzy drużyny wraz ze stu sześćdziesięcioma z wielu krajów w Europie i na całym świecie. Każda drużyna to nauczyciel: Eliza Golańska i uczniowie: Kinga Jakubas, Julia Pasierbowicz i Kacper Markiewicz. W lutym jury wybrało 50 najlepszych drużyn, wśród których znalazł się projekt trekkingowego buta z wbudowanymi rakami Kacpra Markiewicza. Kacper kontynuował zmagania w drugim etapie konkursu przedkładając pełny projekt w formie filmu. Zespoły konkursowe pochodziły z Belgii, Wysp Owczych, Niemiec, Grecji, Włoch, Macedonii, Polski, Portugalii, Rumunii, Rosji, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
W kwietniu 2018 spośród 50 projektów jury wybrało 12 najlepszych, które przeszły do finału. W ostatnim etapie drużyny zostały zaproszone na rozmowę online z jurorami z Islandii, Norwegii, Wysp Owczych, Francji i Polski. Ostatecznie cały konkurs wygrało sześć drużyn. Trzy z Hiszpanii, dwie z Grecji i nasza, jedyna z Polski.
Nagrodą dla zwycięzców jest dwutygodniowa wyprawa arktyczna w sierpniu 2018 r. do Stacji Polarnej w Hornsundzie na Spitsbergenie.
Drużyna dziękuje za pomoc w realizacji projektu uczniom: Klaudii Słoniowskiej, Julii Psierbowicz, Dawidowi Janiszewskiemu oraz nauczycielom: Aleksandrze Dereń-Specht, Arturowi Marszałkowi i Krzysztofowi Walaszczykowi i Annie Dylewskiej.

eduarctic

Partnerzy EDU-ARCTIC z Polski, Francji, Wysp Owczych, Islandii i Norwegii rozważają możliwości przedłużenia projektu o kilka miesięcy do sierpnia 2019 r. Jeśli to będzie możliwe, projekt EDU-ARCTIC zaprosi wszystkie szkoły średnie w Europie i z krajów spoza Europy do kolejnej edycji konkursu arktycznego w 2019 r.

GRA EUROPEJSKA- WSZYSCY JESTEŚMY ZWYCIĘZCAMI!

9 maja, w środę, w Dniu Europy, zakończyliśmy projekt „ My w Europie, Europa w nas”. Dla upamiętnienia 68. rocznicy podpisania Deklaracji Schumana i w 14. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej przygotowaliśmy grę miejską o tematyce europejskiej.

FOTA PAN MATEUSZ BANASZKIEWICZ Z PRKE

 

Nie udałoby się to, gdyby nie zaangażowanie ponad czterdziestu osób z różnych klas, pani Agnieszki Czyżewskiej- Smeli  i dwumiesięczna praca pomysłodawczyni projektu, Edyty Dębickiej.

FOTA NASZA WIELKA REJESTRACYJNA TRÓJKA

Byliśmy  w gotowości już od siódmej rano- trzeba było przewieźć na trasę gry mnóstwo potrzebnych rzeczy (załadowaliśmy po dach furgonetkę i dwa „kombiaki”). Od ósmej przygotowywaliśmy stanowiska do zadań, rozsiane po obszarze ok. 1,5 km- od Ratusza, wzdłuż wałów nad Oławką, na „ miasteczku”  i w parku. Zadań było aż czternaście, a przejście całej trasy gry zajmowało jej uczestnikom około 2 godzin. Wyzwania dla graczy były bardzo różnorodne: od wiedzowych, przez ruchowe, aż po pobudzające kreatywność.

FOTA WSTĘGA PRZECIĘTA- GRA ROZPOCZĘTA

Zaraz po 10.30, pod Ratuszem, w obecności kilkunastu drużyn, które zgłosiły się do gry, odbyło się oficjalne otwarcie oławskiego Dnia Europy. Kilka słów na temat historii integracji europejskiej, samego projektu i gry powiedziała Edyta Dębicka, głos zabrali także: gość z Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, pan Mateusz Banaszkiewicz, pani wicestarosta Bożena Worek oraz pan burmistrz, Tomasz Frischmann. Podziękowali za ogromny wkład pracy organizatorom gry, a jej uczestnikom życzyli powodzenia. Po oficjalnym „ starcie” rozpoczęła się rejestracja drużyn. Między 10.45 a 12.30 na trasę wyruszyły 22 zespoły: z Brzegu ( z II LO, Zespołu Szkół Budowlanych i Zespołu Szkół Ekonomicznych), z Jelcza ( z Zespołu Szkół), z oławskich gimnazjów ( nr 1 i nr 2), Powiatowego Centrum Edukacyjno- Rewalidacyjnego oraz oławskich szkół ponadgimnazjalnych ( LO nr 1, ZSP nr 2 i CKZiU). Ostatni gracze na metę, czyli pod Ratusz, dotarli około 15.00.

Oto, czego dowiedzieliśmy się od uczestników gry, gdy pytaliśmy ich o wrażenia… Tutaj głównie cytujemy: „ Było super!”, „ Świetnie się bawiliśmy!”, „ Zrobiliście kawał dobrej roboty”, „ Dajcie znać, kiedy coś zorganizujecie- chcemy przyjechać znowu!” ( to super zaangażowani i przemili gracze z Brzegu), „ Fajne wymyśliliście zadania”. A propos wyzwań dla graczy, gdy ich zagajaliśmy o najciekawsze zadania, wskazywali różnie, ale najczęściej stacje: drugie życie przedmiotów, spin- doctorzy ( wykreowanie kandydata do Parlamentu Europejskiego), taniec, sieć, rozpoznawanie budowli europejskich, scenka z „ uchodźczynią”, a hitem największym była przejażdżka na taczce ( to przy zadaniu z mobilności). Jedna z opiekunek gratulowała nam świetnej organizacji, a inna stwierdziła, że to była edukacja na europejskim poziomie. Żeby nam nikt nie zarzucił samochwalstwa i braku samokrytycyzmu, nadmienimy, że pytaliśmy także o to, co można byłoby poprawić ( to nie nasza ostatnia gra, a dążymy do perfekcji :) Część graczy zamiast opisu trasy wolałaby mapkę, niektórym brakowało numerów przy zadaniach, inni mówili, że się zmęczyli ( proponujemy częstsze odrywanie się od przeróżnych nowoczesnych urządzeń ;)

FOTA- OHO- SPIN- DOCTORZY W AKCJI

O 15.30 nasze nadwątlone dużym wysiłkiem organizacyjnym siły podbudowała świetna pizza z „Gladiatora”- dziękujemy pani Ewie Kluce, która karmi nas już od trzech lat :) Porządnie wzmocnieni, przystąpiliśmy do akcji sprzątanie. Zabrała nam ona czas do wieczora, ale zdążyliśmy jeszcze, po zestawieniu kart z punktami, które dostarczyli gracze z tymi z poszczególnych stanowisk z zadaniami, policzyć wszystkim drużynom punkty i wytypować 5 najlepszych drużyn. Oto one:

  • po 60 pkt. uzyskały drużyny z: ZSE w Brzegu ( nazwa zespołu „ Zagrzeb”, lider K. Nędzyński), Gimnazjum nr 1 ( zespół „ Luksemburg”, lider M. Reczuch) oraz Gimnazjum nr 2 ( zespół „ Kopenhaga”, liderka A. Szymkowiak),
  • po 58 pkt. drużyna o nazwie „ Berlin” z LO nr 1 ( lider J. Kubas) oraz drużyna z ZSP nr 2 „ Bukareszt” ( liderka W. Basińska).

Gratulujemy! Nagrody i dyplomy dostarczymy do szkół niebawem. Oczywiście raz jeszcze dziękujemy uczestnikom za wspólną zabawę. Zwycięzcami są wszyscy, którzy ukończyli grę.

Szczególnie serdecznie dziękuję mojej całej ekipie- będziemy grać razem tak długo, jak się da!

 

Tekst: Edyta Dębicka

Zdjęcia: Anita Weber- Weller

Współpraca CKZiU z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej

KWITNIE WSPÓŁPRACA CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W OŁAWIE Z PRZEDSTAWICIELSTWEM REGIONALNYM KOMISJI EUROPEJSKIEJ – CZAS NA JEJ FINAŁ – GRĘ EUROPEJSKĄ.

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej mieści się we Wrocławiu przy ul. Widok. Pracują w nim niezwykle kompetentni, sympatyczni i otwarci ludzie. To dzięki współpracy z nimi skorzystali, poprzez  udział w różnych formach aktywności, nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele szkoły.

I nieco szaleństwa nie zaszkodzi kiedy kwietnie kreatywność (I warsztaty)

Warto przedstawić krótko wspólne przedsięwzięcia. Jeszcze wiosną zeszłego roku grupa nauczycielek z CKZiU wzięła udział w cyklu warsztatów, których tematyka wiązała się z edukacją antydyskryminacyjną, prawami człowieka, zapobieganiu przemocy oraz projektami europejskimi. Koordynatorką tych zajęć była Edyta Dębicka, a zakończyły się one przygotowaną przez nią lekcją otwartą, wysoko ocenioną przez pracowników naukowych Instytutu Politologii UWr., dr Agnieszkę Florczak i dr. hab. Arkadiusza Domagałę. W grudniu 2017 roku chętni uczniowie pod opieką Edyty Dębickiej wzięli udział w spotkaniu z obrończynią praw człowieka z Myanmaru (dawna Birma) Wai Wai Nu, które prowadzone było w j. angielskim, jednak bardzo inspirujące jak wszystkie spotkania z żywymi ludźmi, o biografiach naznaczonych niezwykłymi przeżyciami. Wydarzenie to miało miejsce w Instytucie Politologii UWr., a PRKE było jednym z jego organizatorów.

Wai Wai Nu

27 lutego b.r. uczniowie z trzech klas (1 AR, 2 i oraz 3 D) wzięli natomiast udział w spotkaniu z pochodzącym z Martyniki Ludo Reno, który w Polsce mieszka od 12 lat. Ludo Reno jest założycielem Fundacji PO-NAD-TO zajmującej się kręceniem filmów, które mają na celu dementowanie szkodliwych stereotypów. Pan Reno opowiadał o własnych doświadczeniach: biedzie, dyskryminacji, a także wykluczeniu społecznym spowodowanym kolorem skóry. Mówił, jak sobie z tymi sytuacjami radził.

Uczniowie klasy 3 D na spotkaniu z Ludo Reno (luty 2018)

Od 4 kwietnia trzydziestu uczniów z CKZiU bierze udział w projekcie „My w Europie, Europa w nas”. W ostatni czwartek zakończyła się część edukacyjna projektu, czyli udział w warsztatach, prowadzonych przez trenerów specjalizujących się w organizacji gier miejskich oraz tematyce europejskiej. Oto kilka słów jednej z uczestniczek, Natalii: „Za nami pierwszy etap warsztatów. Wiadomo, że aby stworzyć grę miejską, grupa musi być zgrana, więc nie obyło się bez integracji. Wszyscy uczestnicy mieli okazję chociaż przez chwilę ze sobą porozmawiać. To był pierwszy etap naszych warsztatów. W drugim zajęliśmy się już procesem tworzenia gier miejskich. Najpierw była teoria – małe wprowadzenie do tematu, później sami tworzyliśmy szkic i plan takiej gry. Myślę, że sukcesem dobrej gry miejskiej jest zintegrowana grupa, a nasza właśnie taka jest”.

Od czwartku, 12 kwietnia gościliśmy głównie w Domu Europy (czyli siedzibie PRKE), gdzie oprócz interesujących zajęć, przygotowano też miły poczęstunek. W trakcie warsztatów oraz na osobnych spotkaniach w szkole opracowany został scenariusz gry, w której zadania nawiązują do problematyki wskazanej przez KE. Są to np. prawa konsumenta, mobilność, ochrona środowiska, dziedzictwo kulturowe i inne.

Na początku kwietnia zaproszenie do udziału w grze wysłano do kilkunastu szkół powiatu oławskiego, a także do szkół z Brzegu i Strzelina, gdyż gra ma mieć zasięg regionalny. Wyzwania dla graczy są bardzo różnorodne, przejście całej trasy zajmie im około 2 godzin. Wszyscy gracze otrzymają drobne upominki, a pięć najlepszych drużyn pakiet prezentów – fundatorem jest oczywiście Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej. Gra rozpocznie się o 10.30 pod oławskim Ratuszem, w święto Europy, czyli 9 maja b.r. Nad całością przedsięwzięcia czuwają nauczycielki z CKZiU, panie: Edyta Dębicka (pomysłodawczyni i liderka projektu) i Agnieszka Czyżewska- Smela (wsparcie organizacyjne i opieka nad  uczniami).

By zilustrować owocną współpracę z PRKE, dodamy kilka zdjęć. Na koniec nie pozostaje nam nic innego, jak liczyć na dobrą pogodę i świetną zabawę 9 maja. My jesteśmy częścią Europy, a ona jest częścią nas…

Edyta Dębicka, Aleksandra Jastrzębska, Natalia Machowska
(zdjęcia Aleksandra Jastrzębska, Natalia Machowska, także PRKE)

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Wyróżnienie dla naszej uczennicy Agaty Piaseckiej z klasy 4C w XI Powiatowym Konkursie Fotograficznym „MATEMATYKA W OBIEKTYWIE”.

agata

Jest finał Olimpiady!

Klasa 3G na live – cooking w restauracji Sukiennice 7

Dzień marchewki

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-organizacji-uslug-gastronomicznych/wydarzenia/

Czysta energia

17 kwietnia 2018 roku odbył się interaktywny quiz dla chętnych uczniów klas pierwszych i drugich. Zwyciężyła Kornelia Czyżowicz z klasy 2h, drugie miejsce zajął Arkadiusz Sztandera z 2D, na podium stanęła również Aleksandra Wartanowicz.

quiz5

Konkurs odbył się w ramach realizowanego przez nauczycieli przedmiotów przyrodniczych  projektu  edukacyjnego „Czysta energia w powiecie oławskim”, którego celem jest kształtowanie świadomości energetycznej i ekologicznej.  Uczniowie otrzymali drobne upominki.  Wszystkim gratulujemy wiedzy, spostrzegawczości i szybkości!

Eliza Golańska

quiz2

Uczniowie technikum mechanicznego w oławskiej fabryce Electrolux

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-mechaniczne/wydarzenia/

Klasy III i II R z wizytą na dniach otwartych 2018 w ASP Wrocław

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/wydarzenia-tor/

Cały dzień z filmem

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/klasa-dziennikarska-liceum-ogolnoksztalcace/aktualnosci/

Projekt „Dni przedsiębiorczości”

Drużyna z naszej szkoły na przełomie marca i kwietnia uczestniczyła w projekcie „Dni przedsiębiorczości”, który organizowany był przez doradców zawodowych z Powiatowego Ośrodka Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej i Doradztwa Metodycznego w Oławie. W projekcie uczestniczyli uczniowie i ich opiekunowie z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu oławskiego: Liceum Ogólnokształcącego Nr I Oławie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie, Zespołu Szkół z Jelcza-Laskowic oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Oławie. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Aleksandra Siwko (kl. 1 AR), Martyna Wolarz (kl. 1C) oraz uczniowie z klasy 3AR: Natalia Bartkiewicz, Marta Hamulczyk i Czesław Boratyn.

20180405_135559 (800x450)

Projekt „Dni przedsiębiorczości” miał na celu zachęcić uczniów do zbierania informacji na temat zakładania własnej firmy, zapoznać ich z obowiązującymi wymaganiami i możliwościami dotyczącymi prowadzenia działalności gospodarczej, a tym samym pobudzić przedsiębiorczość i, być może, w niedalekiej przyszłości zawodowej, wykorzystać posiadaną wiedzę. Inicjatywa miała również zaktywizować uczniów do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami takich instytucji jak Urząd Miasta, Urząd Skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Powiatowy Urząd Pracy oraz banki, w których młodzież mogła uzyskać niezbędne wiadomości, potrzebne zarówno przed, jak i w trakcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Nasi uczniowie bardzo aktywnie i z dużym zaangażowaniem odwiedzali kolejne instytucje, zdobywali cenne informacje i przygotowywali się do konkursu, ponieważ ostatnim etapem projektu był „Quiz z przedsiębiorczości”, który odbył się 5 kwietnia br. w siedzibie POPPPiDM w Oławie. W trakcie konkursu, prowadzonego przez doradców zawodowych Ośrodka: Panią Ewę Walejewską i Panią Annę Popardę-Amrogowicz, młodzież przygotowywała odpowiedzi na pytania dotyczące szerokiej wiedzy potrzebnej każdemu przedsiębiorcy. Wszyscy uczniowie wykazali się doskonałym przygotowaniem, bardzo poważnie i odpowiedzialnie podchodząc do swoich zadań. W długiej i trudnej rywalizacji, ostatecznie zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Oławie. Nasi reprezentanci zajęli III miejsce.

Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem Ewy Górnickiej.

Projekt POWER „Mój zawód – europejskie standardy” : Grecja coraz bliżej!

Już niedługo, bo 30 kwietnia grupa 16 uczniów klas gastronomicznych i hotelarskich poleci na czterotygodniowe praktyki do Pantaleimonas/ Paralia w Grecji. Z widokiem na boski Olimp będą zdobywać doświadczenia w kuchni, restauracji i części noclegowej Hotelu San Pantaleimon***.

DSCN5574

Na razie trwają intensywne przygotowania do wyjazdu. Zakończyły się zajęcia z języka greckiego, przygotowania kulturowego (musaka była pyszna!), spotkania integracyjne z panią pedagog.

Odbyło się zebranie informacyjne z Rodzicami, na którym dzielnie podpisywali dokumenty projektowe i zazdrościli naszym uczniom.

20180310_105311

W ramach przygotowań odbędzie się jeszcze spotkanie z przedstawicielem Policji dotyczące bezpieczeństwa na wyjeździe (20.04.2018). A potem to tylko pakujemy stroje do pracy, resztę rzeczy i czekamy na dzień wyjazdu.

WSH partnerem CKZiU

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-hotelarstwa/wydarzenia/

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy w Brzegu

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-mechaniczne/wydarzenia/

SUKCES KINGI!

Wiktoria Gawron najlepsza!

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/konkursy-i-sukcesy/

CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO i USTWICZNEGO  Z CERTYFIKATEM KREATYWNOŚCI I INNOWACYJNOŚCI

Od  września 2017 roku drużyna w składzie: Jakub Brusiło, Konrad Chorągwicki, Bartosz Ciszewski, Filip Grzeszczuk, Żora Logyan, Jakub Łabuński pod okiem trenerów: Agnieszki Kuczmowskiej i Agnieszki Szawan – Paras przygotowywała się do olimpiady kreatywności.

20180328_090654

Szkoła otrzymała certyfikat kreatywności i innowacyjności

Program rozwoju kreatywności Destination Imagination uczy przede wszystkim dywergencyjnego rozwiązywania problemów, tworzenia innowacji, pracy zespołowej podczas podejmowania ekscytujących wyzwań, zarządzania czasem. Program zachęca dzieci
i młodzież do podejmowania procesu tworzenia – w oparciu o własne mocne strony. Pozwala odkrywać różnorodne uzdolnienia, przełamywać bariery, kształtować motywację wewnętrzną i zwiększać poczucie własnej wartości.

20180312_140107

Przygotowania do olimpiady

W dniach 11-13 marca 2018 roku odbyła się we Wrocławiu XIII Ogólnopolska Olimpiada Kreatywności Destination Imagination 2018. Przez trzy dni wrocławska Hala Stulecia
po brzegi wypełniona była kreatywnością, śmiechem, pozytywną energią i wielkimi emocjami. W XIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination wzięło udział 245 Drużyn, czyli 2000 uczestników z całej Polski, 19 Drużyn zagranicznych, ponad 300 Trenerów, 60 Ekspertów i 120 wolontariuszy. Ponad 20 organizacji, instytucji i firm zorganizowało 300 godzin bezpłatnych warsztatów przeznaczonych dla uczestników.

20180311_165513

Na sześciu scenach jednocześnie prezentowane były rozwiązania wybranych przez Drużyny Wyzwań. Pojawiły się autorskie musicale, urządzenia nawigujące po labiryncie, improwizowane skecze i konstrukcje, wytrzymujące ciężar zrzucanych na nie kilogramów.

Nasza drużyna Czarne Orły wybrała wyzwanie naukowe „ Miejsce wrażeń”. W ramach tego wyzwania przygotowała atrakcję osadzoną w niezwykłym miejscu i stworzyła historię
z przemianą bohaterów. Z miedzianego drutu zbudowała rollercoster,
po którym pod wpływem praw fizyki przemieszczała się bateria z załączonymi magnesami neodymowymi. Czarne Orły umieściły atrakcję wokół drzewa, którego istnienie było zagrożone ciągłą walką między orłami. Pod wpływem sił natury bohaterowie przemienili się w ludzi pokonując żywioły i zakończyli swoje walki zabawą w wesołym miasteczku.

Ponadto drużyna stworzyła dwa atrybuty drużyny: jajo – symbol życia oraz dziób – symbol walki i przetrwania.

Podczas olimpiady drużyna otrzymuje też Wyzwanie na Już, które polega na wykonaniu pracy twórczej z różnych dziedzin od konstrukcyjnych po artystyczne w bardzo krótkim czasie.

Cieszymy, się że byliśmy pierwszą drużyną z Oławy, która wzięła udział w Olimpiadzie i uzyskała bardzo dobry wynik.

Dziękujemy też wszystkim nauczycielom za umożliwienie uczniom udziału w programie.

Trenerki Agnieszki: Kuczmowska i Szawan-Paras

Innowacja „dietetyka” ze wsparciem Uniwersytetu Przyrodniczego

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-organizacji-uslug-gastronomicznych/wydarzenia/

Klasy mundurowe w OSP Wiązów

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/nowosc-klasa-policyjna/wydarzenia/

Taniec, balet, boks, czyli I Oławska Gala Talentów

21 marca 2018 roku odbyła się I Oławska Gala Talentów: „Otwórz oko i pokaż nam swój talent sportowy”. Organizatorem Gali było Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie.

DSC_0529

Laureaci w kategorii szkół podstawowych: (od lewej: I miejsce Natalia Galle – jazda konna – Gminna Szkoła Podstawowa; II miejsce Anna Butwicka i Maria Wilgosz – taniec – Szkoła Podstawowa nr 3; III miejsce Kinga Mazur – taniec – Szkoła Podstawowa nr 5; wyróżnienie Julia Janik – akrobatyka artystyczna – Szkoła Podstawowa nr 4

Sporty pozaszkolne

Podczas uroczystości uczniowie oławskich szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych prezentowali swoje uzdolnienia i osiągnięcia w pozaszkolnych dyscyplinach sportowych.

Jury w składzie:  Maria Klekot, Tomasz Frischmann, Krzysztof Owsiany i Zbigniew Szwarc oceniało osiągnięcia, autoprezentację, nietuzinkowość zainteresowań oraz ogólne wrażenie artystyczne.

DSC_0014

Laureaci w kategorii szkół podstawowych:

I miejsce Natalia Galle – jazda konna – Gminna Szkoła Podstawowa

II miejsce Anna Butwicka i Maria Wilgosz – taniec – Szkoła Podstawowa nr 3

III miejsce Kinga Mazur – taniec –  Szkoła Podstawowa nr 5

wyróżnienie Julia Janik – akrobatyka artystyczna – Szkoła Podstawowa nr 4

DSC_0551

Laureaci w kategorii gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne (od lewej: I miejsce Karolina Golec – taniec – Szkoła Podstawowa nr 3;II miejsce Aleksandra Maszyńska – balet – Gminna Szkoła Podstawowa, III miejsce Oliwia Niepsujewicz –taniec – Szkoła Podstawowa nr 6, wyróżnienie Sandra Tysa- taniec nowoczesny – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, wyróżnienie Wojciech Rożniatowski – boks – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2

Laureaci w kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce Karolina Golec – taniec – Szkoła Podstawowa nr 3

II miejsce Aleksandra Maszyńska – balet – Gminna Szkoła Podstawowa

III miejsce Oliwia Niepsujewicz –taniec – Szkoła Podstawowa nr 6

wyróżnienie Sandra Tysa- taniec nowoczesny – Centrum Kształcenia Zawodowego
i Ustawicznego

wyróżnienie Wojciech Rożniatowski – boks – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2

 

Nagrodę publiczności otrzymała  Sandra Skoreńko z Liceum Ogólnokształcącego Nr I
za nowoczesne formy ruchu przy muzyce.

W przerwie uczestnicy Gali wzięli udział w quizach, które poprowadzili: Marta Sygiet – taniec, Andrzej Biela – tenis, Maciej Bych – żywienie oraz drużyna Czarne Orły
w ramach  programu kreatywności Destination Imagination.

Zwycięzcą quizów została Kinga Mazur ze Szkoły Podstawowej nr 5.

DSC_0568

Konkurs na przekąskę dla sportowca

Równolegle odbywał się konkurs na przekąskę dla sportowca, w którym udział wzięli uczniowie klas CKZiU: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarstwa. Zespoły dwuosobowe w czasie 60  minut przygotowały przekąskę oraz przedstawiały jej recepturę i wartość odżywczą. Jury w składzie: Marta Sygiet, Maciej Bych oraz Robert Stępień oceniało: czystość pracy, techniki wykonania, dobór składników, oryginalność
i pomysłowość, estetykę podania, smak oraz wartość odżywczą. Nad przebiegiem konkursu czuwały: Ewa Górnicka i Małgorzata Słabicka-Kędra. Stanowiska konkursowe przygotowali uczniowie klasy trzeciej o profilu technika żywienia i usług gastronomicznych pod kierunkiem Jagody Ambrozik-Haby.

DSC_0563

Laureaci w konkursie „Mistrzowska przekąska”:

I miejsce Natalia Bartczyszyn i Katarzyna Bartunek – klasa druga: technik hotelarstwa

II miejsce ex auquo

Dominika Purchała i Mateusz Kałuża – klasa pierwsza: technik żywienia i usług gastronomicznych

Natalia Droszczak i Beata Podpora – klasa pierwsza: technik hotelarstwa

 Konkurs na kryptowalutę 

Wręczono też nagrody w szkolnym konkursie „Oławska kryptowaluta”, który zorganizowała pani Ewa Górnicka :

DSC_0571

I miejsce ex aequo:

Żora Logyan – klasa pierwsza: technik grafiki i poligrafii cyfrowej

Martyna Haniszewska – klasa pierwsza: Liceum Ogólnokształcącego  Nr II

II miejsce Jakub Łabuński  – klasa pierwsza: technik grafiki i poligrafii cyfrowej

III miejsce Aleksandra Siwko – klasa pierwsza: technik organizacji reklamy.

Docenieni za kreatywność

Uczniowie CKZiU: Jakub Brusiło, Konrad Chorągwicki, Bartosz  Ciszewski, Filip Grzeszczuk, Żora Logyan i Jakub Łabuński jako pierwsi w Oławie uczestniczyli w XIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination,  za co otrzymali certyfikaty  i nagrody.

DSC_0575

Nagrody w konkursach wręczyły: Bożena Worek, wicestarosta Powiatu Oławskiego oraz Maria Domaradzka, dyrektor CKZiU.

Moja droga do kariery

Punktem kulminacyjnym Gali była dyskusja panelowa „Moja droga do kariery” z udziałem zaproszonych gości:

Marty Sygiet, tancerki w klasie tanecznej „S” mistrzowskiej sportowej klasie tanecznej „M”, instruktorki tańca w Szkole Tańca Athina, odnoszącej sukcesy na szczeblu ogólnopolskim
i międzynarodowym;

Macieja Bycha, sportowca, dietetyka i trenera personalnego w Termach Jakuba, uczestnika
i organizatora wielu programów prorozwojowych;

Pawła Nabiałczyka, działacza piłkarskiego, trenera, nauczyciela i wychowawcy młodzieży, założyciela i prezesa Fundacji Akademia Talentu Oława i MGKS Oława 1945;

Krzysztofa Owsianego, sportowca i zdobywcę wielu medali i pucharów w podnoszeniu ciężarów na imprezach międzynarodowych, między innymi: 12- krotnego mistrza Europy, 3- krotnego mistrza świata, Wicemistrza Paraolimpijskiego w Barcelonie w 1992 roku.

DSC_0586

Są to ludzie sportu, którzy dzięki talentowi i ciężkiej pracy codziennie trenują i pracują, przez co realizują swoje marzenia i pasje. Prelegenci odpowiadali na pytania o początkach przygody ze sportem, życiowych sukcesach i kryzysach związanych z uprawianymi dyscyplinami sportowymi. Na koniec skierowali przesłanie do młodych uczestników Gali
o korzyściach, jakie niesie za sobą uprawianie sportu oraz jakimi cechami wyróżniają się wybitni sportowcy.

I Oławską Galę Talentów: „Otwórz oko i pokaz nam swój talent sportowy” patronatem honorowym objęli :

Roman Kowalczyk – Dolnośląski Kurator Oświaty,

Zdzisław Brezdeń – Starosta Oławski,

Tomasz Frischmann – Burmistrz Miasta Oława,

Jerzy Kamiński –  redaktor naczelny Gazety Powiatowej,

Marian Pluta – prezes Oławskiej Telewizji Kablowej.

Nagrody ufundowali:

Iwona Krawczyk – wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego,

Starostwo Powiatowe w Oławie,

Urząd Miasta Oława

Michał Rado – radny Powiatu Oławskiego,

Zbigniew Szwarc – Termy Jakuba,

Paweł Nabiałczyk – MGKS Oława 1945 oraz Fundacja Akademia Talentu,

Marta Berdyś – Hotel Marta,

Małgorzata Gąska – Centrum Relax,

Grażyna i Benedykt Więckowscy – Oławskie Centrum Rowerowe,

Tomasz Jurczak – Firma Wena.

DSC_0011

Pomysłodawcami i organizatorami Gali były: Agnieszka Kuczmowska i Agnieszka Szawan-Paras.

 

Serdecznie dziękujemy za udostępnienie sali oraz wsparcie organizacyjne pani Marii Klekot oraz panu Robertowi Stępniowi.

Za oprawę gastronomiczną dziękujemy uczniom klas drugiej i trzeciej technikum żywienia i usług gastronomicznych z CKZiU.

Oprawę graficzną imprezy przygotowali: uczeń Mieszko Mrówka i nauczyciele: Katarzyna Nazar, Jacek Skórski, Anita Weber-Weller.

Oprawę techniczną imprezy przygotowali uczniowie: Jakub Łabuński, Żora Logyan, Filip Grzeszczuk, Bartosz Ciszewski oraz Michał Jaśnikowski. Za pomoc w organizacji dziękujemy także pani Monice Grzybowskiej.

Uczestnicy I Oławskiej Gali Talentów: „Otwórz oko i pokaż nam swój talent sportowy”

1.Nadia Skwarek - jazda konna Szkoła Podstawowa nr 1

2.Wojciech Biela – tenis Szkoła Podstawowa  nr 1

3.Maciej Frysztak – podnoszenie ciężarów Szkoła Podstawowa  nr 1

4.Dominika Kasprzak i Joanna Nabiałczyk – taniec Szkoła Podstawowa  nr 3

5.Karolina Golec – taniec Szkoła Podstawowa  nr 3

6.Zuzanna Kordus – taniec Szkoła Podstawowa nr 3

7.Anna Butwicka i Maria Wilgosz – taniec Szkoła Podstawowa  nr 3

8.Julia Janik – akrobatyka artystyczna Szkoła Podstawowa  nr 4

9.Dominik Opoń - taekwondo Szkoła Podstawowa  nr 4

10.Maksymilian Kern – akrobatyka siłowa Szkoła Podstawowa  nr 4

11.Jagoda Kudryńska- jeździectwo Szkoła Podstawowa  nr 5

12.Julia Pyrz- taniec hip hop Szkoła Podstawowa  nr 5

13.Kinga Mazur- taniec Szkoła Podstawowa  nr 5

14.Krzysztof Cieciorko –judo Gminna Szkoła Podstawowa

15.Natalia Galle –jazda konna Gminna Szkoła Podstawowa

16.Gabriela Stopyra –taniec Gminna Szkoła Podstawowa

17.Rafał Węglarowicz –jazda kładem Gminna Szkoła Podstawowa- gimnazjum

18.Aleksandra Maszyńska –  balet Gminna Szkoła Podstawowa– gimnazjum

19.Oliwia Niepsujewicz – taniec Szkoła Podstawowa  nr 6 – gimnazjum

20.Aleksandra Mruk  – pływanie Szkoła Podstawowa  nr 6 – gimnazjum

21.Oskar Opatowski i Adam Płócienniczak – parkur Zespół Szkół – Jelcz-Laskowice

22.Natalia Wieczorek –gimnastyka Zespół Szkół – Jelcz-Laskowice

  1. Weronika Frąckowiak –jeździectwo Liceum Ogólnokształcące Nr I

24.Sandra Skoreńko – nowoczesne formy ruchu przy muzyce Liceum Ogólnokształcące Nr I

25.Paulina Smolnicka -podnoszenie ciężarów Liceum Ogólnokształcące Nr I

  1. Władek Zdybał, Anna Kowalczyk, Mateusz Zdybał, Dorota Regmunt, Patrycja Majdzińska, Natalia Balaga, Paulina Strońska, Patrycja Pondo, Patrycja Jędrzejczyk – pokaz taneczny Zespół Szkół Specjalnych
  2. Patrycja Pondo, Patrycja Jędrzejczyk, Marcelina Czart, Igor Lis i Krzysztof Skubisz – pokaz akrobatyczny Zespół Szkół Specjalnych
  3. Jakub Zieliński – podnoszenie ciężarów Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2
  4. Wojciech Rożniatowski – boks Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2
  5. Joanna Stanowska, Mateusz Październik – taniec Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
  6. Sandra Tysa – taniec Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

Fot: Agata Piasecka, klasa 4C

III miejsce w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/konkursy-i-sukcesy/

Geo – planeta

22 marca 2018 roku,  na długiej przerwie odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Geo-Planeta organizowanego przez Wydział Geografii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Upowszechnienia Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie.

Konkurs miał na celu szerzenie wśród młodzieży wiedzy z zakresu geografii, przyrody oraz miejscu i znaczeniu Polski na świecie (zarówno w aspekcie gospodarczym, jak też terytorialnym). W konkursie udział wzięło 14 uczniów naszej szkoły.

20180322_112746

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom a trzech najlepszych uczniów z naszej szkoły dodatkowo zostało nagrodzonych książkami: Adrian Zawer (I miejsce w szkole), Piotr Ciechanowicz (II miejsce), Klaudia Szerszenowicz (III miejsce). Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Szkolni koordynatorzy

Eliza Golańska i Agnieszka Kuczmowska

Mateusz z indeksem na dziennikarstwo!

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/klasa-dziennikarska-liceum-ogolnoksztalcace/aktualnosci/

Międzynarodowy Dzień Matematyki 2018

Już po raz czwarty w naszej szkole był obchodzony Międzynarodowy Dzień Matematyki. Tym razem w Potyczkach Matematycznych 15 marca 2018r w SCI spotkały się trzyosobowe drużyny klas pierwszych. Uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniami matematycznymi i logicznymi, których tematem przewodnim była „Matematyka od kuchni”. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów matematyką i pokazanie, że rzeczywiście matematyka istnieje w każdej dziedzinie życia.

mat

Po 10 rundach pytań, podczas których uczniowie liczyli min. kalorie produktów, zawartość tłuszczu w maśle, objętość kieliszka do koktajli owocowych czy określali, którym kawałkiem pizzy bohater zmagań – Miś, poskromi swój głód , zostali wyłonieni zwycięzcy:

I miejsce – klasa 1H: Jakub Boratyński, Aleksandra Michniewicz, Beata Podpora

II miejsce – klasa 1C: Martyna Wolarz, Filip Grzeszczuk, Bartosz Ciszewski

III miejsce – klasa 1AR: Patrycja Cisek, Paweł Bochonos, Bartosz Jarosławski,

 

Koordynatorami potyczek były nauczycielki matematyki: Ewa Stelczyk, Teresa Domaradzka, Elżbieta Hańczaruk oraz Joanna Danik-Kruk.

TŁUMACZENIA – TO LUBIĘ!

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/konkursy-i-sukcesy/

XV POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNO – LOGICZNY

8.03.2018r. odbył się w naszej szkole etap szkolny XV POWIATOWEGO KONKURSU MATEMATYCZNO – LOGICZNEGO. Do etapu powiatowego, który odbędzie się 22.03.2018r., w POPPPiDM w Oławie, zakwalifikowali się Beata Gorzelnik, Wiktoria Opoń, Szymon Mikoda, Filip Dzierżanowski.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!!!

PKML2018_3

PKML2018_1

PKML2018_2

    Ewa Stelczyk

Dwa w jednym, czyli II H na hotelarskim szlaku Wrocławia

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-hotelarstwa/wydarzenia/

 

Jesteśmy wiarygodni!

Co to znaczy? Nasi uczniowie podczas edukacji w naszej szkole odnieśli sukces! Osiągnęli przyrost wiedzy i umiejętności! Taki certyfikat otrzymaliśmy po raz drugi. Program Wiarygodna Szkoła stanowi ranking najlepszych placówek w całej Polsce.

28576141_2074467985911662_6256884891292822526_n

 

Certyfikat jest gwarantem spełniania przez nas standardów edukacyjnych. Wyróżniona placówka, dzięki właściwemu poziomowi nauczania osiąga bardzo dobre wyniki w nauce, posiada ciekawą bazę i zapewnia młodzieży bezpieczeństwo. Celem programu jest stworzenie społeczności placówek spełniających najwyższe standardy edukacyjne i dydaktyczne. Program powstał z inicjatywy dyrektorów szkół i przedszkoli, stanowi podpowiedź dla rodziców i uczniów podczas wyboru odpowiedniej placówki. Certyfikat Wiarygodności jest potwierdzeniem wysokiego poziomu i skutecznego zarządzania placówką.

 

 

Trochę lata w środku zimy, czyli Międzynarodowe Targi Turystyki i Czasu Wolnego

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-hotelarstwa/wydarzenia/

Kalendarz 2018 – talenty

CKZiU wydało kalendarz na rok 2018. Składem i projektem zajęły się Oliwia Paluszczak i Agata Piasecka, uczennice klasy 4C, technikum cyfrowych procesów graficznych. Redaktorkami kalendarza są Agnieszka Kuczmowska i Agnieszka Szawan – Paras, natomiast wsparcia technicznego udzieliła Anita Diana Weber. Kalendarz poświęcony jest talentom uczniowskim.

IMG_4105[1]

Kalendarz wydrukowano w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie, w pracowni druku cyfrowego. Nakład nie jest duży, dlatego załączamy plik pdf.

https://drive.google.com/file/d/1L_bN1aFbMqcVAVGeFYpzOkV_J8ljhxCH/view

IMG_4108[1]

IMG_4107[1]

Konkurs Czytelniczy w Językach Obcych

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/konkursy-i-sukcesy/

Konkurs graficzny na statuetkę CKZiU rozstrzygnięty!

Do 12 stycznia 2018 roku wpłynęły prace uczniów: Nicola Chojecka 2AR, Tomasz Kłodziński 3AR, Mieszko Mrówka 1C, Kinga Kozicka IH, Weronika Kusza 3AR, Klaudia Lipniak 2AR, Paweł Misiewicz 2AR, Mieszko Mrówka 1C, Paweł Mycek 2AR, Dominika Opoń 3AR, Natalia Pawlik 3AR, Daria Podlejska 2AR, Klaudia Salimandra 2AR, Wiktoria Zygmunt 2AR, Natalia Żebryk 2AR.

Jury w składzie: przewodniczący – Maria Domaradzka, członkowie – Agnieszka Kuczmowska, Katarzyna Nazar, Jacek Skórski, Agnieszka Szawan-Paras i Krystyna Wołowska wyłoniło laureatów.

I miejsce zdobył Paweł Mycek 2AR

II miejsce Weronika Kusza 3AR

III miejsce Nicola Chojecka 2AR

A który projekt Wam się podoba! Wybierzcie poprzez głosowanie! Możecie głosować do 28 lutego 2018 roku, w ankiecie, na oficjalnym profilu szkoły na portalu Facebook.

‘Juvenes Translatores’ – sukces naszej uczennicy!

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-cyfrowych-procesow-graficznych/wydarzenia/

Trenujemy do Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności

Drużyna w składzie: Jakub Brusiło, Konrad Chorągwicki, Bartek Ciszewski, Filip Grzeszczuk, Żora Logyan i Jakub Łabuński na cotygodniowych spotkaniach pod opieką trenerów Agnieszki Kuczmowskiej i Agnieszki Szawan-Paras przygotowuje się do „Wyzwań Na Już” oraz pracuje nad Wyzwaniem Drużynowym.

20171213_115748

Olimpiada odbędzie się od 11 do 13 marca 2018 roku w Hali Stulecia we Wrocławiu.

27583599_200086360729940_1773665054_n

Najlepsze drużyny lecą do Stanów na światową olimpiadę. O kwalifikacji decyduje jury, które ocenia wyzwania „Na już” oraz Wyzwanie Drużynowe.

27658323_200086370729939_1018901186_n

 

 

27496417_200086380729938_1395243035_n

 

Konkurs plastyczny rozstrzygnięty!

11 stycznia 2018 roku odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Szkolnym Konkursie Plastycznym „Czysta Energia” organizowanym dla klas I i II, wygrała Gabriela Wierzba.

20180111_121745

Tematyka konkursu nawiązywała do projektów realizowanych w naszej szkole „ZERO WASTE”  oraz „ CZYSTA ENERGIA W POWIECIE OŁAWSKIM”. Komisja konkursowa wyłoniła trzech laureatów: I miejsce  zajęła Gabriela Wierzba, II m-ce Katarzyna Bartunek, III-ce Wiktoria Pasternak.

 

20180111_121906

 

Przyznano również dwa wyróżnienia dla Aleksandry Siwko i Oskara Sandryka. Wszystkie osoby zostały nagrodzone dyplomami a laureaci nagrodami rzeczowymi. Prace konkursowe będzie można obejrzeć w galerii „Amarant”.

Zwycięzcom GRATULUJEMY”

Centrum z europejską kadrą

Za nami półmetek przerwy zimowej. Uczniowie odpoczywają, a 15 nauczycielek CKZiU uczestniczyło w tygodniowym kursie językowym na Malcie. Został on zrealizowany w ramach projektu PO WER „Centrum z europejską kadrą”, finansowanego ze środków unijnych i był jedną z czterech części przedsięwzięcia. Nauka języka jest procesem długotrwałym i wielotorowym, dlatego plan projektu obejmuje dwa kursy stacjonarne (po 30 godzin) oraz dwie różne mobilności zagraniczne.

DSC_0215 (800x532)

Pobyt na Malcie wiązał się z intensywnym, 30 godzinnym kursem języka angielskiego. Kraj został wybrany ze względu na obowiązujący w nim urzędowy język angielski, doświadczenie w prowadzeniu kursów na skalę międzynarodową oraz odmienność kulturową. Mobilność była również okazją do poszerzenia wiedzy na temat Malty i jej mieszkańców, poznania kultury, historii, geografii, problematyki społecznej i ekonomicznej.

Podczas tygodniowego pobytu na wyspie, uczestniczki kursu, oprócz codziennych intensywnych zajęć w szkole językowej, wspólnie z angielskojęzycznymi przewodnikami odwiedziły ważne dla Maltańczyków miejsca. Należą do nich m.in. dwie stolice Malty – obecna Valletta i dawna Mdina. Architektura miast zachwyca tym bardziej, im mocniej postrzegamy ją przez pryzmat wojennej historii wyspy. Malta, ze względu na swoje strategiczne położenie, zmagała się z oblężeniem, podczas którego spadło na nią 6557 ton włoskich i niemieckich bomb.

DSC_0105 (800x532)

Niezapomnianym przeżyciem było odwiedzenie Gozo. Ta maleńka wyspa ukazuje stosunek, jaki Maltańczycy mają do religii. Jednym z takich miejsc jest Kościół Ta’ Pinu, uznawany za cudowny i otoczony kultem.

Na Gozo znajdują się najstarsze wolnostojące budowle na świecie – kompleks świątynny Ggantija Temples liczy sobie około 5500 lat, oraz najwyższe klify nad Morzem Śródziemnym, słynące z nieistniejącego niestety już Azurre Window.

Powrót z Malty wyznaczył półmetek projektu. Przed uczestniczącymi w nim nauczycielkami kilkumiesięczny kurs stacjonarny i przypadająca na wakacje druga mobilność w Dublinie, stolicy Irlandii.

IMG_1465 (800x301)

IMG_1638 (800x210)

IMG_1744 (800x180)

IMG_1756 (800x272)

IMG_2

Więcej zdjęć w galerii realizacji projektu
http://archiwum.ckziu.olawa.pl/galeria-realizacji-projektu-2/

Tekst: Magdalena Frontkiewicz, Barbara Müller
Zdjęcia: Magdalena Frontkiewicz, Joanna Puławska, Katarzyna Nazar

III C w INTIVE

Złote Żubry i Złote Czcionki 2017

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-cyfrowych-procesow-graficznych/wydarzenia/

Wycieczka do Drezna

29.11.17 odbyła się szkolna wycieczka do Drezna, w której uczestniczyli uczniowie klasy I H, I G i III G CKZiU wraz z wychowawcami. Tym razem oprócz standardowych atrakcji  turystycznych stolicy Saksonii, czyli: galerii obrazów w Zwingerze, skarbca, kościoła dworskiego, odbudowanego z ruin przez cały kraj kościoła Frauenkirche, mogliśmy zwiedzić Gläserne Manufaktur Volswagena, czyli fabrykę, w której manualnie składa się elektryczne auta tej firmy.  Ciekawie było móc zobaczyć składający się z 90 etapów proces produkcyjny E-Golfa, wsiąść do hybrydowych modeli aut czy dowiedzieć się szczegółów na temat najnowszych trendów w motoryzacji. Auta produkowane w manufakturze to samochody elektryczne, którymi już dzisiaj  porusza się po mieście poczta Drezna.

DSC_0295

Na koniec nie można sobie było odmówić spaceru po trzech Jarmarkach Bożonarodzeniowych Drezna –tzw. Weihnachtsmärkte, z których najstarszy średniowieczny wabił smakowitym jadłem, strojami z epoki, różnością słodkości i drobiazgów rękodzielniczych, a też atmosferą bajkowo- zimową poprzez rzucane na fasady okalających jarmark domów śniegowe refleksy.

Tak więc zrobiliśmy przedświąteczne zakupy, zjedliśmy turyńskiego Bratwursta, popiliśmy gorącym napitkiem i wsiedliśmy do naszego autokaru w drogę powrotną.

W późnych godzinach wieczornych wróciliśmy do Oławy obładowani torbami z Primarku, w dobrych nastrojach z powodu udanych zakupów i pełni wrażeń z miasta rozświetlonego tysiącami świateł. Za rok okryjemy może kolejną atrakcję Drezna, bo to miasto kryje w sobie jeszcze wiele zagadek i fascynujących miejsc.

Lucyna Seredyńska

Stypendystki Prezesa Rady Ministrów

Magdalena Suchorzewska z klas 3C w technikum i Klaudia Szerszenowicz z klasy 2D/p z liceum osiągnęły najwyższe wyniki w swoim typie szkoły i w tym roku szkolnym będą otrzymywały Stypendium Prezesa rady Ministrów.

24174550_1216723248472129_3449992315182438700_n

Uroczystość wręczenia dyplomów z tego tytułu odbyła się 30 listopada w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu oraz wczoraj w Starostwie Powiatowym w Oławie.

Fot. u góry: Klaudia Szerszenowicz odbiera nagrodę w Starostwie. Fot. u dołu: Magdalena Suchorzewska odbiera dyplom z rąk Romana Kowalczyka, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

24273385_1540129922708285_865452387_n

Mamy 3 miejsce!!!

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-organizacji-uslug-gastronomicznych/wydarzenia/

Młodzi tłumacze w akcji

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/konkursy-i-sukcesy/

Napiszcie swoją historię!

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-hotelarstwa/wydarzenia/

Talenty i umiejętności zawodowe w Hotelu Oławian****

22 listopada 2017 roku, w Hotelu Oławian**** odbyła się impreza szczególnie ważna dla uczniów branży ho-ga-tur: pasowanie na ucznia, podsumowanie projektu Erasmus+, udział w II Europejskim Tygodniu Umiejętności Zawodowych.

40Fot. Tort upieczony i przystrojony przez Weronikę Żygadło

W ramach tego eventu uczniowie klas gastronomicznych i hotelarskich prezentowali swoje umiejętności i wrażenia zdobyte podczas czterotygodniowych praktyk zawodowych w Maladze, w ramach projektu Erasmus+. Na szczególną uwagę zasłużyli : Weronika Żygadło z III G, która wykonała przepyszny tort ” Erasmusowy” oraz Sebastian Majgier IIIG, Kryspin Jastrzębski i Maciej Faliński – specjaliści od paelli, gotowanej „live” w trakcie imprezy.

18

Fot. Uczniowie przygotowali paellę w trakcie imprezy

Nicola Groń i Aleksandra Klucznik ” opowiedziały swoją historię zawodową”, a pani Maria Bednarczyk- nauczyciel przedmiotów zawodowych , wystąpiła z opowieścią o  wpływie doświadczeń kulinarnych naszych uczniów na kuchnię hiszpańską.

27

Fot. Maria Bednarczyk, nauczycielka przedmiotów zawodowych opowiada o kulinarnych doświadczeniach

Swoje niebywałe umiejętności zawodowe przedstawił pan Dariusz Owczarek z firmy „Oryginalny Bar” – było bardzo gorąco…

Pyszne ciasta zostały zrobione przez uczniów kl.IIG, podczas zajęć na warsztatach szkolnych, a oprawę muzyczną przygotował zespół z kl. II H.

Całą imprezę uświetnili swoim przybyciem zaproszeni goście: wicestarosta Bożena Worek, dyrektor Maria Domaradzka, menedżer i pracownicy hotelu, rodzice, nauczyciele i uczniowie klas gastronomicznych i hotelarskich. To było prawdziwe spotkanie teorii z praktyką!

35

Imprezę przygotowali nauczyciele komisji ho-ga-tur i zepół projektowy: M.Bednarczyk, B. Muller, A.Marszałek, M.Słabicka-Kędra, M.Rataj-Bachul, M.Brudnik.

Fot. Anna Jonas

Magia słowa, muzyki, tańca i przestrzeni, czyli koncert „Ballada niejedno ma imię”

            Jest listopadowy wieczór. W sklepionych piwnicach oławskiego Ratusza, rozświetlonych ciepłym światłem świec, rozpoczyna się przygotowany przez uczniów i nauczycielki naszej szkoły koncert. W tytule tego wydarzenia pojawia się słowo ballada, więc nikogo nie dziwi, że pierwszym przywołanym tekstem jest „ Romantyczność” Adama Mickiewicza. To preludium do recytowanych później wierszy Bolesława Leśmiana i Agnieszki Osieckiej oraz wykonywanych solo i w grupach damskich, męskich i mieszanych nieśmiertelnych przebojów zespołów takich jak: „Dżem”, „Perfect”, „Lady Punk” czy „Maanam”, a także wykonawców klasy Edyty Bartosiewicz czy Stanisława Soyki.

Dobry humor wykonawców koncertu nagrodzonych przez publiczność rzęsistymi brawami- na środku reżyserki koncertu panie Marta Brudnik i Edyta Dębicka

Dobry humor wykonawców koncertu nagrodzonych przez publiczność rzęsistymi brawami – na środku reżyserki koncertu panie Marta Brudnik i Edyta Dębicka

            Licznie przybyła na koncert publiczność na zmianę kołysana jest lirycznymi akordami piosenek o sile miłości („Piosenka księżycowa” czy „Ostatni”) i ożywiana rockowymi songami („Cykady na Cykladach” czy „Kryzysowa narzeczona”). Organizatorki koncertu zadbały nie tylko o wrażenia słuchowe, ale i o podniebienia widzów, którzy mogą się raczyć kawą i słodkimi do niej dodatkami, upieczonymi przez naszych uczniów. Dodatkową niespodzianką i ucztą dla oczu są tańce towarzyskie, wykonywane przez dwie profesjonalne pary (na czworo tancmistrzów troje to nasi uczniowie).

            Półtorej godziny mija niepostrzeżenie, choć chciałoby się, by czas tym razem nieco zwolnił… Wykonawcy żegnają się ze słuchaczami piosenką „Perfectu” o jakże wymownym tytule „Chcemy być sobą”. Ci drudzy jednak nie spieszą się do wyjścia. Po rzęsistych brawach proszą o bis, więc już wszyscy razem ponownie śpiewamy energetyczne „Cykady na Cykladach”. A potem na gorąco wysłuchujemy wrażeń naszych miłych gości. Pani Violetta mówi, że było super i prosi o więcej takich koncertów. Pani Monika jest zachwycona połączeniem piosenek z tańcami. Ktoś inny dodaje, że to świetnie, że nam się chce i że mamy fantastyczne pomysły. Pani Ula, pełna entuzjazmu, przekonuje, że powinniśmy występować na profesjonalnej scenie. Tego wieczoru słyszymy wiele komplementów i nietrudno się dziwić, że dodają nam one skrzydeł. Obiecujemy, że to nie ostatnie takie wydarzenie. Mamy już pomysły na następne koncerty, ale nie chcemy ich zdradzać. Najbliższy planujemy przygotować na początku nowego roku kalendarzowego.

            Aby oddać wszystkim ich zasługi, wymieniamy osoby, bez których nasz koncert nie byłby ani możliwy, ani kompletny. Wykonawców przedstawiamy w kolejności występowania:

Śpiew: Mateusz Kałuża, Weronika Żygadło, Arkadiusz Sztandera, Marta Brudnik,  Karolina Adamska, Edyta Dębicka, Alan Grobelak, Martyna Sopata, Aleksandra Jastrzębska, Daria Lech, ks. Bernard Bekalarz.

Akompaniament: wiolonczela – Małgorzata Kuczmowska, pianino – Martyna Maciejko.

Recytacje: Patrycja Lipińska, Agata Czarczyk, Natalia Abramowicz.

Tancerze: Paulina Dytko i Przemysław Pustelnik; Joanna Stanowska i Mateusz Październik.

Pomysł i scenariusz koncertu: Edyta Dębicka.

Opieka artystyczna i muzyczna: Marta Brudnik i Edyta Dębicka.

Prowadzący: Aleksandra Jastrzębska i Wojtek Bar

Wystrój sali: Alicja Koniewicz i Joanna Puławska.

Obsługa kelnerska: Dagmara Kwiatkowska i Karolina Trojanowska.

Obsługa sprzętu: Michał Jaśnikowski i Damian Wróblewski.

Zdjęcia: Joanna Puławska.

            Dziękujemy najserdeczniej wszystkim, zarówno gościom, jak i tym, bez których koncert nie mógłby się odbyć. Szczególne podziękowania kierujemy do dyrekcji i pracowników „Koronki”.

            Do kolejnego, miłego spotkania w klimatycznych ratuszowych piwnicach!

            W imieniu organizatorów, Edyta Dębicka

Dolnośląskie zmagania hotelarzy

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-hotelarstwa/wydarzenia/

Dla Niepodległej

11 listopada 2017r. Starostwo Powiatowe w Oławie zaprosiło mieszkańców do wspólnego świętowania 99. rocznicy odzyskania niepodległości. Nasi uczniowie mieli duży wkład w ostateczny kształt imprezy, która odbyła się na dziedzińcu przy ul. Młyńskiej i w Browarze „Probus”.

IMG_4588

Uczniowie klasy 3G, pod opieka Mari Rataj – Bachul, przygotowali bulion z gęsiny z pierożkami.

IMG_4552

 

Kacper Markiewicz z klasy 2D prezentował wyposażenie militarne (razem ze swoją grupą).

IMG_4606

Klaudia Słoniowska, Julia Pasierbowicz i Dawid Janiszewski przygotowali dwa krótkie filmy poświęcone Józefowi Piłsudskiemu.

Fot. Michał Niedźwiedź

 

Oddajemy, ile możemy!

Przed Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego 2 listopada stanął nietypowy autokar. Było to mobilne centrum do poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa  z Wrocławia. Chętni uczniowie, którzy ukończyli 18 lat, mogli oddać krew.

IMG_20171102_124609

 

 

Jednak cała akcja rozpoczęła się dużo wcześniej. Na pomysł jej zorganizowania wpadła nauczycielka fizyki, Magdalena Dorociak, wspierana przez Kamilę Rosińską, nauczycielkę biologii i chemii.  Poparcia dla tej inicjatywy udzieliła dyrektor, Maria Domaradzka, która pamiętała, że szkoła już wcześniej uczestniczyła w takich akcjach, wychowawcy  i nauczyciele również wsparli ten pomysł.

IMG_20171102_105042

 

W tygodniach poprzedzających akcję wychowawcy przedstawili na godzinach wychowawczych prezentację, przygotowaną przez Magdalenę Dorociak, poświęconą honorowemu oddawaniu krwi, wskazującą, komu ona jest potrzebna, jak trzeba się do oddania krwi przygotować, co dyskwalifikuje potencjalnego dawcę oraz jak wygląda cały proces pobierania krwi.

IMG_20171102_105141

Kolejnym krokiem było zaproszenie Adrianny Franc z RCKiK na skierowane do pełnoletnich uczniów prelekcje. Odbyły się one 30 października. Pani Franc nawiązała dobry kontakt z młodzieżą, przywiozła upominki dla najbardziej aktywnych, a przede wszystkim odpowiedziała na liczne pytania, które uczniowie zadawali.

IMG_20171102_104605

Chcielibyśmy kontynuować tego typu działania, szczególnie, że młodzież okazała akcji wielkie zainteresowanie. Znaleźli się także chętni do zgłoszenia się do banku szpiku, dlatego planujemy w przyszłości połączyć akcje promujące krwiodawstwo oraz dawstwo szpiku kostnego. Dziękuję za wsparcie dyrekcji i pozostałych nauczycieli. Dzięki niemu mogliśmy uczulić naszą młodzież na potrzeby innych – mówi Magdalena Dorociak.

 

Gra miejska po niemiecku

23.10.17 młodzież z klas I H i I G wzięła udział w grze miejskiej na wrocławskim rynku.

20171023_092420 (800x480)

Po oprowadzeniu po Starówce przez przewodnika mówiącego w języku niemieckim, uczniowie, podzieleni na kilkuosobowe zespoły, mieli do rozwiązania kilkanaście zadań związanych z wcześniej zwiedzanymi miejscami. Prawidłowe odpowiedzi stworzyły końcowe hasło, które zostało odszyfrowane przez grupę z klasy I H w składzie: Jakub Boratyński, Klaudia Janas, Natalia Jaskółowska, Beata Podpora i Jowita Posiak.

Organizator wycieczki edukacyjnej: Lucyna Seredyńska
Przewodnik po Rynku: Małgorzata Urlich-Kornacka
Opiekunowie: Maria Rataj-Bachul, Krzysztof Matuszak

Magiczny tort na II miejscu

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-organizacji-uslug-gastronomicznych/wydarzenia/

Noc Językowa 2017

20.10.2017 po raz siódmy odbyła się w naszej szkole Noc Językowa. Zgromadzoną w hallu młodzież i zaproszonych gości przywitała pani Dyrektor Ewa Stelczyk. Tym razem na uczestników projektu czekało do rozwiązania 12 stacji językowych, na których trzeba było zmierzyć się z wiedzą realioznawczą, dotyczącą krajów niemieckojęzycznych, wybranym słownictwem, łamańcami językowymi i wieloma innymi zadaniami w języku niemieckim. Trzydziestu uczniów, podzielonych na kilkuosobowe zespoły, dzielnie radziło sobie w gąszczu różnorodnych poleceń.

P1000666 (800x535)

Po dwugodzinnych zmaganiach trzeba było uzupełnić zapasy energii przy wspólnej kolacji. W drugiej części Nocy Językowej uczniowie z wielkim zaangażowaniem walczyli o pulę punktów w grze „Va Bank? Nöö, VA DEUTSCH”, którą przygotowali dla nich doktoranci Koła Naukowego Germanistów z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

P1000703 (800x535)

 

Czwórka młodych asystentów akademickich: Paulina Kluczna, Kwiryna Proczkowska, Agnieszka Skwarek i Michał Gąska, zaproszona w tym roku do współpracy przez organizatorkę Nocy Językowej, nauczycielkę języka niemieckiego – Lucynę Seredyńską, rozpaliła emocje młodzieży gramatycznymi i logicznymi zagadkami. Najlepsze drużyny zostały wyróżnione ufundowanymi przez organizatorów nagrodami, a wszyscy uczestnicy otrzymali za udział w projekcie drobne upominki.

Efektownym akcentem na koniec Nocy Językowej był pokaz tańca z ogniem, wykonany przez Sandrę Bagińską z klasy III G i Patryka Zawłodzkiego z ZSP Nr 2.

Żegnając się przed szkołą, słyszeliśmy powtarzające się pytanie: to kiedy następna taka noc? Może niekoniecznie za rok? Może niebawem spotkamy się na Wieczorze Karaoke po niemiecku czy wieczorze filmowym, albo przy grach planszowych? Ignacy Krasicki byłby zadowolony, widząc młodzież w CKZiU, która „uczy się, bawiąc”.

LS

Gastronomiczna wycieczka

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-organizacji-uslug-gastronomicznych/wydarzenia/

Filmowcy w HollyŁódź

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/klasa-dziennikarska-liceum-ogolnoksztalcace/aktualnosci/

Warsztaty w plenerze

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/wydarzenia-tor/

Od dyskryminacji do ludobójstwa- warsztaty we Wrocławiu

25.09.2017 uczniowie grup policyjnych z 1D, 2D i 3D, wraz z paniami: Agnieszką Czyżewską- Smelą, Edytą Dębicką i Joanną Puławską, wzięli udział w tegorocznym Festiwalu Nauki. W ramach tej imprezy odwiedzili Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie wraz z prowadzącymi zajęcia, panią dr Agnieszką Florczak i panem dr. hab.  Arkadiuszem Domagałą, rozmawiali o uprzedzeniach i stereotypach.

Resized_20170925_131610

 

Obejrzeli także film pod tytułem ,,Niebieskoocy”, w którym ukazano eksperyment Jane Elliott. Bohaterka filmu uważa, że „osoba, która wychowała się w amerykańskim społeczeństwie jest ukształtowana do bycia rasistą/tką. Żyjemy w różnych światach, jeden jest czarny, a drugi biały”. Elliott jest przekonana, że najlepszą metodą uczenia o rasizmie jest stworzenie sytuacji, w której biali doświadczą na sobie dyskryminacji.

Resized_20170925_094459

W „Niebieskookich” obserwujemy grupę 40 osób. Są wśród nich nauczyciele/lki, policjanci/tki, pracownicy/ce administracji i pomocy społecznej. Osoby o różnym kolorze skóry, pochodzeniu, kobiety i mężczyźni. Elliott wdraża pseudonaukową teorię, która uzasadnia niższość osób o niebieskich oczach, stosuje wobec nich jawną dyskryminację i przeprowadza testy na inteligencję, które są stronnicze kulturowo. Widzimy, jak w ciągu zaledwie kilku godzin przebywania w atmosferze takiego reżimu, dorosłych ludzi opanowuje przygnębienie i roztargnienie, mają trudności z wykonaniem najprostszych poleceń. Podejście Jane Elliott jest szczególnie trafne dzisiaj. Pokazuje niezbicie, że nawet bez prawnej dyskryminacji, mowa nienawiści, obniżone oczekiwania i odrzucające traktowanie mogą mieć niszczycielski wpływ na osiągnięcia osób z grup mniejszościowych. Czarni członkowie grupy przypominają pozostałym, że są poddawani takiemu stresowi nie tylko przez kilka godzin podczas warsztatu, ale każdego dnia, przez całe życie. Elliott podkreśla że mechanizmy działania seksizmu, homofobii i ageizmu są takie same. Uczestników doświadczenia podzielono na dwie grupy według nieistotnej cechy dla nich charakterystycznej, jaką jest kolor oczu. Osoby o niebieskich oczach były tymi ,,gorszymi”. Jane Elliott poniża je, aby pokazać im, z jakimi trudnościami boryka się społeczność afroamerykańska.

Resized_20170925_094511

 

Po obejrzeniu filmu uczestnicy zajęć rozważali poruszony w nim problem dyskryminacji. Mowa była też o tym, że uprzedzenia mogą doprowadzić do ludobójstwa, tak jak niejednokrotnie miało to miejsce w historii ( zbrodnie w Srebrenicy w byłej Jugosławii czy Ruandzie).

Po warsztatach osoby zainteresowane obejrzały wystawę dotyczącą patriotyzmu w czasie pokoju. Pani dr Małgorzata Alberska opowiedziała o historii naszych symboli i barw narodowych.      Naładowani sporą dawką istotnych informacji wróciliśmy do Oławy.

 

Aleksandra Jastrzębska i Edyta Dębicka

Przygotowanie do wyjazdu – Malaga 2017

Erasmus+: inny smak paelli czyli przygotowanie kulturowe na warsztatach

DSCN4738

Już niedługo, bo 29 września 2017, 16 uczestników projektu Praktyki w Europie – lepsza zawodowa przyszłość wyjedzie na praktyki zawodowe w hotelach i restauracjach hiszpańskiej Malagi.

Wyjazd poprzedziły wielomiesięczne przygotowania z zakresu języka hiszpańskiego, przygotowania pedagogicznego czy kulturowego. Uczniowie poświęcali swój wolny czas, często w sobotę, aby jak najlepiej znaleźć się w obcym dla siebie środowisku .

20170909_090400

Z panią pedagog M. Mikodą integrowali się w grupie, poznawali zasady współpracy, radzenia sobie ze stresem i w trudnych sytuacjach.

DSCN4746

Z nauczycielem zawodu panią B. Muller poznawali Hiszpanię, Andaluzję i Malagę. Degustowali hiszpańskie tapas: oliwki, jamon, ser, chorizo oraz przygotowali popularne hiszpańskie danie – paella.

Kolejna paella już w Maladze. Ciekawe jak będzie smakować ? Jeszcze ostatnie przygotowania, pakowanie i wyjazd!

Maturzyści w Salonie

Zbliżający się koniec września zawsze wiąże się z poważnymi decyzjami maturzystów. To czas, kiedy muszą dokonać wyboru przedmiotów, które będą zdawali na egzaminie maturalnym.

image2 (800x600)

Uczniowie klas 3D i 4A uczestniczyli w organizowanym przez Portal Edukacyjny Perspektywy Salonie Maturzystów. Wysłuchali wykładów, podczas których zostały omówione procedury egzaminów z przedmiotów obowiązkowych i sposoby przygotowania się do nich. Zapoznali się również z ofertą wydawnictw edukacyjnych i uczelni wyższych z całego kraju.

MF

Tak było… Gra miejska „ Zagraj o tron” oczami Oli i Marty

24 czerwca w Oławie, w gorące wakacyjne popołudnie, odbyła się gra miejska ,,Zagraj o Tron’.  Po zeszłorocznym sukcesie w postaci pierwszej nagrody w projekcie „Młodzi w Grze” za ,,Uratuj Wszechświat’’, organizatorzy nie spoczęli na laurach. Stworzono bowiem dwie gry, jedną dla rodzin ,, Rodzina w Krainie Czarów’’, a drugą dla starszych uczestników i zapalonych fanów kultowego serialu ,,Gra o Tron’’- o naszych wrażeniach po udziale w tej drugiej chcemy pokrótce opowiedzieć.

Zabawa była przednia

Zabawa była przednia!

Ola

Godzina 17.20 i polecenie ,, możecie iść’’ zabrzmiało, jakbyśmy naprawdę szykowały się razem z przyjaciółką na to, by przyjść Westeros na ratunek . Dostałyśmy kartkę ze wskazówkami i ruszyłyśmy do pierwszej stacji- dębu. Obie na bakier z wuefem na początku byłyśmy przerażone perspektywą biegu do tej stacji, ale dałyśmy radę. W końcu Inni nie będą na nas czekać i mogą zaatakować w każdej chwili.

Marta

nas do Królewskiej Przystani, gdzie spotykamy się z jej matką, bratem oraz ojcem. To niesamowite, że w zaledwie parę minut przemieściłyśmy się od Essos do Królewskiej Przystani. Cersei nie okazała litości ani przez chwilę. Kazała wyłowić jabłko z wody bez użycia rąk i to wyzwanie po prostu nas przerosło. Cóż, nikt nie powiedział, że będzie łatwo.

Podróż śladami „Gry o tron” rozpoczęłyśmy od spotkania z Matką Smoków, Deanerys Targaryen i jej męża, Khala Drogo. Przekonanie go za pomocą nie słów, a gestów, żeby poszedł ze swoim wojskiem na północ, przypominało szalony taniec ze smokami.  W końcu udawało nam się zdobyć punkt i zanim się obejrzałyśmy, byłyśmy już w innej części parku.

Skakać w worku fajnie jest

Skakać w worku nie jest łatwo

Ola

Teraz podążamy do drzew obrośniętych bluszczem, a przy nich czekają na nas mieszkańcy Dorne – Doran Martell oraz Myrcella Baratheon w swojej charakterystycznej żółtej sukience. Dostajemy trzy pytania, pozornie łatwe, ale niestety czarna dziura w mojej głowie nie pozwala mi dać żadnej sensownej odpowiedzi. Język mi się plącze, imiona bohaterów uleciały mi z głowy w czasie biegu, a przecież zaledwie pół godziny temu byłam w stanie dokładnie opisać każdą z postaci. Wreszcie, po długim namyśle udało nam się zaliczyć zadanie i zdobyć pierwszy artefakt. Znów powróciła nam pamięć, a stres nieco opadł. Nie ma czasu na przerwę, Myrcella prowadzi

Marta

Do następnego miejsca przywiódł nas Pan Światła, bo docieramy do kapłanki Melisandre z Asshai. Zdobywamy kamień, który pomoże nam zdobyć władzę w Westeros. Jednak wieczna chwała wymaga poświęceń, bo w Siedmiu Królestwach próżno szukać szczęśliwych zakończeń. Dlatego jedna z nas musi się poświęcić, żeby druga mogła założyć koronę. Bez namysłu się poświęciłam, bo byłam ciekawa, co mnie potem czeka.

Ola

Po przekroczeniu fosy i spotkaniu z Czerwoną Kapłanką musiałam rozstać się z przyjaciółką i dalszą podróż odbyć sama. Znów biegłam, bo oto przed sobą, przy świętym drzewie, ujrzałam Starków. Arya leżała ranna, cała we krwi, a Sansa nakazała mi, bym odszukała bandaże i lekarstwo znajdujące się za drzewami.  Założyłam Arii prowizoryczny opatrunek, który w rzeczywistości okazałby się raczej bezużyteczny i z jedną dłonią czerwoną od ‘’krwi’’, a drugą przepełnioną artefaktami ruszyłam przed siebie. Nie zostało mi nic innego jak dotarcie do muru i walka z Innymi. Przywitał mnie tam nie kto inny jak Jon Snow i jego przyjaciel- Samwell Tarly oraz bracia z Nocnej Straży. Inni wyłonili się zza horyzontu, a wraz z nimi, o zgroza, moja przyjaciółka, jako jedna z nich.

Nocna straż

Nocna straż

Marta

Zawsze zastanawiałam się jak to jest być Innym. Zazwyczaj strażników przeszywa strach, gdy patrzą Innym w oczy, a cały świat staje się nagle jeszcze zimniejszy. Choć miałam pomalowaną na biało twarz, chyba zabrakło mi powagi na to, żeby w kimkolwiek wzbudzić podobne uczucia. Mimo to starałam się być najbardziej przekonującym Innym w Oławie, ale urywany śmiech nie pomagał mi utrzymać się w tej roli. W pewnym momencie moja przyjaciółka w towarzystwie najbardziej znanych członków Strażników na Murze zaczyna rzucać balony z dzikim ogniem, które mają powstrzymać nas przed zagładą. Gdy wszyscy Inni padają na ziemię, podchodzi do mnie i wbija mi miecz w serce. Umieram jako zombie, ale powstaję i razem z nią pozuję do zdjęcia na Żelaznym Tronie.

Żelazny tron jest niebezpieczny

Żelazny tron

Ola

Grę uznaję za świetny początek wakacji, dała mi spory zastrzyk energii. Możliwość bycia jednym z bohaterów „Gry o Tron” to niezapomniane przeżycie i rozgrzewka przed kolejnym sezonem serialu. Dzięki miłej atmosferze dobry humor udzielał się każdemu, a trud włożony przez organizatorów w przygotowanie gry poskutkował stworzeniem fantazyjnego świata, który przez kilka godzin dostępny był na wyciągnięcie ręki.

Marta

Muszę przyznać, że gra miejska „Zagraj o tron” sprawiła mi wiele radości. Dzięki niej mogłam się przenieść do krainy Westeros, gdzie władza ma nadrzędną wartość. Bardzo się cieszę, że choć przez chwilę mogłam być częścią tego świata, a fakt, że odbyło się to w Oławie dzięki pomysłowym ludziom mojej byłej szkoły, napawa mnie dumą.

 

 

Ola Jabłońska i Marta Olek

Najbardziej przekonujący Inny

Biuletyn Informacji Publicznej