24/05/2018

2016/2017

III miejsce uczniów CKZiU w ogólnopolskim konkursie

Uczniowie naszej szkoły, Klaudia Słoniowska, Bernadetta Winnicka, Kacper Markiewicz, Mateusz Nowak, Dawid Janiszewski, Marcel Chajdziony oraz Michał Niedźwiedź, wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Byli tacy co rodzili się, byli tacy co umierali, byli też i tacy,którym to było mało”, przygotowanym z okazji 150 rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

IMG_6821 (800x600)

Zorganizowało go Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, a honorowym patronatem objął Minister Obrony Narodowej. Film pt. „Cień wspomnień”, którego autorkami były Bernadetta Winnicka i Klaudia Słoniowska, zajął III miejsce, pokonując ponad 60 zgłoszonych prac. Jury doceniło walory artystyczne filmu oraz wielowątkową fabułę. Wszyscy uczestnicy oraz wychowawczyni klasy 1D, pani Agnieszka Czyżewska-Smela, zostali zaproszeni do Warszawy na uroczystość, która odbyła się 19 czerwca 2017r w Teatrze Żydowskim. Po krótkim wstępie wręczono nagrody, a wszystkim wchodzącym na scenę towarzyszyła melodia z trąbki. Następnie zaprezentowano film, który zajął pierwsze miejsce w konkursie. Jego autorami byli uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 im. gen. José de San Martin w Sierpcu.

Wszystkim szkołom i nauczycielom podziękowano za udział oraz za duże zaangażowanie w pracę nad filmami, zachęcając jednocześnie do dalszej współpracy i udziału w kolejnych konkursach. Po uroczystości laureaci udali się metrem do centrum miasta, na zasłużony obiad. Bogatsi o nowe doświadczenia, pełni wrażeń i z kompletem pamiątkowych zdjęć, wrócili do domu.

Michał Niedźwiedź

Strażacy najlepsi w turnieju „Zawodowcy kontra Uczniowie”

W czwartek, 8 czerwca 2017 roku, na szkolnym boisku odbyła się trzecia edycja zmagań o Puchar Dyrektora CKZiU pani Marii Domaradzkiej. Był to pierwszy turniej, a we wcześniejszych latach rozgrywany był tylko jeden mecz pomiędzy uczniami i przedstawicielami lokalnych firm i instytucji. Dwa lata z rzędu lepsi byli uczniowie, tym razem zostali pokonani przez zawodowców.

IMG_1508

 

Zawody rozpoczęło przemówienie  starosty powiatowego Zdzisława Brezdenia.  Następnie prezes oławskiej drużyny (KS Oława) oraz nauczyciel W-Fu Paweł Nabiałczyk po krótce przedstawił  zasady gry oraz formę, w jakiej rozegrane zostaną rozgrywki. Przedstawiono sędziów zmagań, czyli Wojciecha Tomczyka i Szczepana Kobla. W rolę komentatora wcielił się dziennikarz Gazety Powiatowej – Krzysztof Trybulski.

IMG_1454

 

Mecz finału: Strażacy kontra nauczyciele

Drużyny zostały podzielone na dwie grupy, w pierwszej zostali rozstawieni zawodnicy Starostwa, Policji i nauczycieli, a w drugiej  uczniowie, Straż Pożarna oraz Straż Miejska. Rozgrywki na boisku rozpoczęły się od podania naszej pani Dyrektor – Marii Domaradzkiej do starosty – Zdzisława Brezdenia.  Był to wstęp przed meczem otwarcia pomiędzy Policją a Starostwem, który zakończył się remisem 1-1, jednak bardzo dużą przewagę na boisku mieli  Policjanci, niestety zabrakło im odrobinę szczęścia.

Kolejne mecze były równie emocjonujące. Rozgrywki grupowe zostały zakończone meczem uczniów ze Strażą Miejską, zwycięzca tego spotkania  zagrał przeciwko Policjantom o 3 miejsce w całym turnieju. I tak sprawy w swoje ręce wziął obecny zawodnik KSu Oława oraz uczeń naszej szkoły – Mateusz Żygadło, strzelając dwie bramki przesądził o udziale  swojej drużyny w walce o prestiżową trzecią lokatę w rozgrywkach. Mecz zakończył się zwycięstwem 2:0, po czym wszyscy zawodnicy udali się na zasłużoną przerwę przed rozpoczęciem fazy finałowej turnieju.

Na starcie czekał nas mecz o 5 miejsce, w którym mieli  zmierzyć się zawodnicy z ostatnich miejsc w swoich grupach, a więc Straż Miejska mierzyła się ze Starostwem. Bardzo szybko strzelona bramka przez Starostwo, obudziła ekipę strażników miejskich, grę wziął na siebie były piłkarz między innymi ekstraklasowych zespołów – Waldemar Żelazko i dzięki wspaniałej grze, strażnicy byli w stanie strzelić aż sześć bramek, pokonując zespół Starostwa 6-1   i dzięki temu zajęli piąte miejsce w turnieju.

W meczu o trzecie miejsce, policjanci podejmowali ekipę naszych szkolnych zawodników. Mecz był bardzo ciekawy i emocjonujący, jednak w pamięć zapada bardzo agresywna gra Policjantów, wiele fauli i kopnięć nie znalazło jednak argumentów na pokazanie jakiejkolwiek kary indywidualnej dla zawodnika  KPP, a wręcz przeciwnie, bo po jednym zajściu nie wytrzymał zawodnik drużyny uczniowskiej – Jakub Węgiełek i dostał karę czasową. Mecz zakończył się wynikiem  0-0 i o miejscu medalowym miały rozstrzygnąć rzuty karne. Policjanci okazali się lepsi.

IMG_1501

 

Drużyna nauczycieli

Wokół boiska  zaczęło zbierać coraz więcej osób, a to oznaczało finał rozgrywek między Nauczycielami a Strażą Pożarną. Mecz był szybki i nie zabrakło w nim wielu ciekawych akcji, jednak nasi pedagodzy znów mieli problem ze strzelaniem bramek, co skrzętnie wykorzystali strażacy, którzy po bramkach Broszczaka oraz Słomy, zapewnili sobie zwycięstwo 2-0 i zostali zwycięzcami tegorocznego turnieju „Zawodowcy kontra Uczniowie”.

Po krótkiej przerwie przeszliśmy do zakończenia zmagań boiskowych. Każdy piłkarz grający tego dnia został nagrodzony dyplomem i medalem, a drużyna zwycięska dostała oczywiście puchar wręczony przez panią Marię Domaradzką. Królem Strzelców rozgrywek został zawodnik drużyny zwycięskiej czyli Młynarczyk. Turniej był rozgrywany na bardzo dobrym poziomie, nie zabrakło również wielu kibiców, którzy oglądali potyczki piłkarskie od początku do końca.

Michał Niedźwiedź

Fot: MM, Klaudia Słoniowska

Od problemu uchodźców po rolę rysunków satyrycznych – warsztaty na Uniwersytecie Wrocławskim

Kwitnie nasza współpraca z Instytutem Politologii UWr. 31 maja 2017r. zainteresowani aktualnymi problemami społeczno – politycznymi uczniowie klas 1D, 2D oraz 3HT mieli okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez podopiecznych pani Małgorzaty Alberskiej.

Zadowolone towarzystwo przed Instytutem Politologii

Zadowolone towarzystwo przed Instytutem Politologii

Pierwszy panel dotyczył uchodźców i miał na celu uświadomić nam, że są to tacy sami ludzie jak my.  W ciekawy sposób, bo z wykorzystaniem kart pracy i burzy mózgów, doktoranci trzeciego roku ukazali nam obiektywny obraz osób, które uciekają ze swoich krajów przed wojną oraz prześladowaniami. W trakcie warsztatów pojawiły się też pojęcia takie jak: stereotyp, uprzedzenia oraz migracja. Dzięki zajęciom nieco zmienił się nasz punkt widzenia na uchodźców, mogliśmy także bliżej poznać przyczyny ich emigracji.

            Po krótkiej przerwie przyszedł czas na drugi warsztat. Ten z kolei miał nieco inną tematykę, ale był nie mniej interesujący niż poprzedni.  Tym razem zmierzyliśmy się z satyrą. Poznaliśmy najwybitniejszych satyryków z naszego kraju, odgadywaliśmy przekaz wybranych satyr, a nawet sami je tworzyliśmy. Jak się okazuje,  w naszej szkole jest kilka nieujawnionych wcześniej talentów satyrycznych. Mamy nadzieję, że będą się rozwijały!

            Około czternastej trochę zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy do Oławy. Wycieczkę zorganizowała nam pani Edyta Dębicka, a opiekę zapewniły także panie Agnieszka Czyżewska – Smela i Anita Weller – Weber, która utrwaliła nas w akcji na profesjonalnych fotografiach.

tekst: Natalia Machowska, Edyta Dębicka
zdjęcia: Anita Weber-Weller

VIII Regionalny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/konkursy-i-sukcesy/

Kurs kelnerski dla gimnazjalistów!

Uczniowie trzecich klas gimnazjów wzięli udział w bezpłatnym kursie kelnerskim. Kurs odbył się 23 i 24 maja 2017 roku w CKZiU w Oławie i był nagrodą dla uczestników Żuberiady 2017.

IMG_1207

 

Podczas dnia otwartego uczniowie klas trzecich gimnazjów mogli wrzucać wypełnione kupony do specjalnej urny, komisja nauczycieli przedmiotów zawodowych wylosowała 15 kuponów i telefonicznie kontaktowała się z wybranymi osobami. Z 15 wylosowanych osób, w kursie wzięło udział 9 uczniów oławskich gimnazjów.

IMG_20170523_174522

 

23 maja gimnazjaliści uczyli się ubierać stół i dekorować go odpowiednio do okazji. Następnie poznawali tajemnice zastawy stołowej, rodzaje sztućców i sposób rozkładania ich na stole.

20170524_160345

 

24 maja odczytywali karty dań, poznawali nazwy potraw oraz elementy pomocnika kelnerskiego – walizki z podstawowym wyposażeniem kelnerskim. Zajęcia prowadziły: Maria Rataj – Bachul, Maria Bednarczy, Ewa Górnicka i Małgorzata Słabicka – Kędra. Uczestnicy kursu otrzymają certyfikaty, które z pewnością pomogą im w szukaniu wakacyjnej pracy w gastronomii.

Byliśmy w Trójmieście

W nocy 4 maja o 2:45 dworzec PKP w Oławie przeżył oblężenie – grupa 22 osób pociągiem rozpoczęła wyprawę do Gdańska, który przywitał nas… deszczem niestety…
636295282612567263
Szybko wyruszyliśmy do schroniska, aby pozbyć się ciężkich bagaży i wróciliśmy do centrum na obiad. Zwiedzanie wspólnie z przewodnikiem rozpoczęliśmy pod Bramą Wyżynną. Przeszliśmy głównymi ulicami miasta, mijając Ratusz Główny, Fontannę Neptuna, Dwór Artusa, Długie Pobrzeże, zwiedziliśmy Bazylikę Mariacką, a zakończyliśmy się na Targu Drzewnym. Ten fascynujący, chłodny i deszczowy dzień zakończyliśmy w schronisku przy ciepłej kolacji.

Dzień drugi spędziliśmy w Gdyni i w Sopocie. Oprócz zabawy i zwiedzania był czas na naukę. Gdyńskie Akwarium zorganizowało dla nas warsztaty na temat właściwości biochemicznych wody. Po 45-minutowym wykładzie przyszedł czas na część laboratoryjną. Uczniowie badali właściwości wody słodkiej i porównywali ją z wodą bałtycką. Do Sopotu pojechaliśmy szybką koleją miejską. Głównym punktem zwiedzania było oczywiście sopockie molo. Pogoda była zmienna – na szczęście już nie padało.
Trzeci dzień poświęciliśmy na jedno z ważniejszych miejsc w Gdańsku – Westerplatte. Pogoda wreszcie nam sprzyjała, więc ostatnie chwile spędziliśmy na plaży Stogi. Przywitanie z Bałtykiem przebiegło bardzo żywiołowo – było opalanie na zimnym piasku, a niektórzy odważyli się nawet na moczenie nóg w lodowatej wodzie (miała 5 stopni!). Robieniom zdjęć nie było końca!
Organizator wycieczki: Kamila Rosińska
Opiekun wycieczki: Ewa Swynarczuk

Obóz Taktyczno – Wojskowy dla klas mundurowych Międzygórze 2017

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/nowosc-klasa-policyjna/wydarzenia/

Wyjechali na Majorkę

ERASMUS+: Pojechali !!!

img,gcsi,0F4D40A85020269DA0AA721ED177FB4A0DF3DEC9,mpid,7,maxwidth,1366,maxheight,638

W sobotę, 06.05.2017, w strugach deszczu, wyjechała 16- osobowa grupa uczniów klas gastronomicznych i hotelarskich na czterotygodniowe praktyki na hiszpańskiej wyspie Majorce. Uczniowie będą zdobywać doświadczenie zawodowe w hotelu Blau Privilege PortoPetro Beach Resort & Spa ***** oraz hotelach sieci Globales : America **** i Samoa***.

 

Uczniowie i bezpieczeństwo energetyczne kraju

26 i 27 kwietnia uczniowie klasy 2h i 2AR wraz z wychowawczyniami Elizą Golańską i Magdaleną Dorociak oraz opiekunami mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić strategiczne dla bezpieczeństwa energetycznego kraju miejsce w Polsce – Elektrownię oraz Kopalnię Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni. Specjaliści ds. ochrony środowiska Elżbieta Radoch i Tomasz Wojnarowicz oraz specjalista ds. nawęglania i odpopielania Piotr Janiak oprowadzali po miejscach, do których wstęp mają tylko upoważnione osoby.

20170426_134823

Uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem obiektów, poznali nowe technologie energetyki konwencjonalnej. Dowiedzieli się jakie możliwości daje nam współczesna technologia w zakresie ochrony środowiska naturalnego i jak elektrownia zapobiega degradacji środowiska. Zwiedzając kopalnię węgla brunatnego uczniowie zapoznali się z historią tego miejsca, etapami wydobycia węgla oraz z planami zagospodarowania, rewitalizacji terenów pogórniczych.

20170427_110926

Drugiego dnia również nie zabrakło atrakcji. Uczniowie zwiedzili położony na wygasłym wulkanie malowniczy Zamek Grodziec, klaustrofobiczną:) kopalnię złota w Złotoryi, oraz unikatowy drewniany Kościół Pokoju w Jaworze wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na pewno wycieczka dostarczyła niezapomnianych wrażeń.

20170427_143618

 

Finał konkursu „Mickiewicz. To lubię!”

25 kwietnia 2017 roku odbył się finał II Powiatowego Konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Mickiewicz. To lubię! organizowany przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie pod patronatem Starostwa Powiatowego w Oławie.

DSC_0004

Degustacja potraw przygotowanych przez Gimnazjum nr 1

Uczestnicy konkursu próbowali swoich sił w trzech kategoriach: literackiej, artystycznej i kulinarnej. Musieli wykazać się znajomością życia i twórczości Adama Mickiewicza, a także realiów epoki romantyzmu.

Laureatami zostali:

DSC_0974

1) w kategorii literackiej – Marta Maziarz z Gimnazjum nr 1,

2)w kategorii artystycznej:

film – Filip Cybulak z Gimnazjum nr1,

DSC_0993

prezentacja – Natalia Konarska z Gimnazjum nr 1

fotografia – Natalia Bartkiewicz z CKZiU

3) w kategorii kulinarnej (prezentacja i degustacja potraw odbyła się podczas finału)

DSC_0983

I miejsce  – Paulina Drzewiecka z CKZiU

II miejsce – Julia Szczupał z Gimnazjum nr 1

III miejsce – Karolina Karwan z CKZiU

Nagrody wręczały: Bożena Worek, wicestarosta i Maria Domaradzka, dyrektor Centrum.

DSC_0976

Za oprawę artystyczną finału odpowiadali uczniowie CKZiU. Konkurs przygotowały: Joanna Puławska, Alicja Koniewicz, Edyta Dębicka, Małgorzata Lubkiewicz, Agnieszka Czyżewska – Smela, Magdalena Frontkiewicz.

 

3G w Probusie

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-organizacji-uslug-gastronomicznych/wydarzenia/

Systemy ratownicze, bezpieczeństwo, warsztaty

3A w firmie Stelweld

Najlepsza grupa ratownicza

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-mechaniczne/wydarzenia/

Kacper Radlak najlepszy

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/konkursy-i-sukcesy/

Absolwent – dziennikarz

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/klasa-dziennikarska-liceum-ogolnoksztalcace/aktualnosci/

Konferencja: wolontariat

4 kwietnia 2017r przedstawiciele CKZiU wzięli udział w konferencji organizowanej przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Oławie pt. Wartość wolontariatu.

20170404_122005Aleksandra Jastrzębska


Podczas konferencji mogliśmy wysłuchać prelekcji przedstawicieli różnych instytucji, które zajmują się pomaganiem innym w różnych sferach życia.  W trakcie konferencji wystąpili:
– dr nauk medycznych Małgorzata Szymczyk- Nużka Regionalne Centrum Krwiodawstwa- która starała się oswoić nas z tematem krwiodawstwa i pokazać dlaczego warto oddawać krew
– Marta Możejko- Domowe Hospicjum Caritas oddział oławski- ukazała czym jest wolontariat w domowym hospicjum, jakie działania są podejmowane i jak można z nimi nawiązać współpracę, opowiedziała o historii i idei Pól Nadziei oraz wartościach które są w ten sposób promowane
– Michał Krasnosielski koordynator wolontariatu przy Bonifraterskim Centrum Opieki Hospicyjnej, który opowiedział o działaniu hospicjum, o tym jak wygląda życie hospicjum i funkcjonowanie pacjentów, a także o zakresie działań wolontariuszy i o tym jak ważni są oni w opiece nad ludźmi chorymi, ile dobrego mogą zrobić po prostu będąc.
– Justyna Piotrowska,  która opowiedziała o wolontariacie z perspektywy osoby chorej, która musiała liczyć na wolontariuszy i ich pomoc i zaangażowanie, starała się przekazać nam jak jest ważne takie wsparcie i co jaką siłę daje pacjentom
– dr Małgorzata Sikorska – Spycht ordynator Oławskiego Hospicjum, opowiedziała nam o działalności oławskiego hospicjum, czym różni się ono od domowego i jakie plany związane z działaniem wolontariuszy chciałaby zrealizować.

20170404_085315

Następnie przedstawiciele zaproszonych szkół prezentowali wolontariat w ich szkołach. CKZiU reprezentowała Aleksandra Jastrzębska z klasy II D, która opowiedziała o naszych działaniach wolontaryjnych, o tym, co robimy dla innych i jak staramy się pomagać tym, którzy tego potrzebują.
W trakcie mogliśmy też posłuchać występu szkolnego zespołu z ZSP nr 2 w Oławie.

Prezentacja: Wolontariat w CKZiU

CKZiU_wolontariat

„PENGUIN READERS’ MASTER”

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/konkursy-i-sukcesy/

Chodź, pomaluj mój świat!

31.03.2017 uczniowie CKZiU uczestniczyli w Marszu Żonkili, który przeszedł ulicami oławskiego rynku, marsz rozpoczął się o  11.00.

20170331_105810Akcja odbywa się w ramach  kampani Pola Nadziei. Ta kampania  to edukacja i rozwój wolontariatu. Jesienią uzupełniliśmy nasz szkolny ogródek w nowe sadzonki żonkili. Na wiosnę  nasze żonkile rozkwitły i są świadectwem naszej solidarności z osobami chorymi nieuleczalnie, które żyją obok nas i mają marzenia i pragnienia.

20170331_113022

 

W piątek kolejny już raz wzięliśmy udział w optymistycznej demonstracji, podczas której pokazywaliśmy, że myślimy i wspieramy osoby chore. W trakcie marszu, wraz z innymi uczestnikami śpiewaliśmy oławski hymn Pól Nadziei- piosenkę ” Chodź pomaluj mój świat”.

20170330_092436

Diament na Dolnośląskiej Gali Talentów

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/konkursy-i-sukcesy/

Certyfikat „Dobrze zaPROJEKTowana Szkoła 2017″

Otrzymaliśmy Certyfikat Dobrze zaPROJEKTowana Szkoła 2017 za przygotowanie projektu edukacyjnego z języka niemieckiego „Sehenswürdigkeiten in den deutschsprachigen Ländern” przez panią Agnieszkę Szawan-Paras.

Anastazja najlepsza w Europie

20 marca 2017 roku odbyła się już 9 lekcja z programu Edu-Arctic. W czym tkwiła wyjątkowość tej lekcji? Otóż w całości odbywała się w języku angielskim a Anastazja Szczerba najlepiej rozwiązała quiz on-line.

zdjęcie Anastazji

Po lewej: Anastazja Szczerba z klasy 1D, po prawej Eliza Golańska, nauczycielka geografii.

Tomasz Wawrzyniak specjalista geofizyk przybliżył uczestnikom na czym polega system monitorowania  środowiska i jakie znaczenie ma on dla kompleksowych badań klimatycznych. Po lekcji odbył się quiz on-line, również w języku angielskim, sprawdzający ile uczestnicy wykładu zrozumieli z przedstawianego materiału (każdy uczeń bezpośrednio ze swojego smartfona udzielał odpowiedzi indywidualnie). Nasza uczennica Anastazja Szczerba okazała się najlepsza spośród wszystkich uczniów ze szkół z całej Europy uczestniczcych w Programie Edu-Arctic i biorących tego dnia udział w lekcji.

Jesteśmy dumni i pewni, że oprócz cennej wiedzy geograficznej, Anastazja zdobywa również nowe umiejętności językowe.

Eliza Golańska

Magiczna Praga w marcu – to jest to!

Praga jest zaliczana do najlepiej zachowanych i najbardziej atrakcyjnych europejskich miast, jest jednocześnie stolicą Republiki Czeskiej, liczy już ponad milion mieszkańców, a co roku odwiedzają ją tysiące turystów z całego świata. Co jest w niej takiego magicznego?

WP_20170320_002

 

Na to pytanie próbowali odpowiedzieć sobie uczniowie klasy III HT. Dwudniowa wycieczka ( 20-21.03.2017) miała charakter zawodoznawczy i wymagała gruntownego przygotowania się. Uczniowie specjalności turystycznej pełnili rolę przewodników, zapoznając się z najważniejszymi zabytkami i atrakcjami tego pięknego miasta.

WP_20170321_013

 

Pierwszy dzień to zwiedzanie starego miasta z ratuszem i światowej sławy zegarem astronomicznym, kościołem Tyńskim, pomnikiem Jana Husa, wieczorem spacer urokliwymi uliczkami i symbolem Pragi – Mostem Karola.

Drugi dzień to Mala Strana i oczywiście Hradczany (największy zespół zamkowy na świecie – ma powierzchnię niemal 70 000 m2; wpisano go do księgi rekordów Guinnessa oraz na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO), katedrą św. Wita i Złotą Uliczką.

WP_20170321_027

 

Pogoda i humory dopisały. Zwiedzanie i spacer wśród międzynarodowego tłumu to jest to, co turyści z III HT lubią najbardziej! No może jeszcze smażeny syr i knedliki. Już wiedzą, co przyciąga te rzesze turystów z całego świata i jak wiele osób pracuje w ich obsłudze.

Organizatorem wycieczki była pani Maria Bednarczyk a opiekunem pani Barbara Müller – nauczyciele przedmiotów zawodowych.

Prokurator w szkole

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/nowosc-klasa-policyjna/wydarzenia/

Pluszak w pogotowiu

Nasza szkoła aktywnie włączyła się do akcji „Pluszak w pogotowiu”, 21 marca przekazaliśmy zebrane pluszaki w oławskim oddziale akcji.

17356922_1079541872175647_22588033_o

 

Uczniowie i nauczyciele CKZiU zebrali 6 dużych worków zabawek, które trafia poprzez organizatora akcji  na oddziały szpitalne,  do hospicjów, fundacji pomocy dzieciom.

17038502_1570498389641960_9000028731688069003_o

Etap centralny Olimpiady Wiedzy o Mediach

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/klasa-dziennikarska-liceum-ogolnoksztalcace/aktualnosci/

Czytanie łączy pokolenia

Otwarcie na literaturę i pokochanie książek jest najlepszą drogą do poznawania świata. Pierwsze lata edukacji są najważniejsze dla pozytywnego nastawienia młodych czytelników do czytania. Dlatego od kilku już lat uczniowie CKZiU  odwiedzają przedszkola, szkoły podstawowe i biblioteki, by czytać innym. Jednocześnie mogą opowiedzieć o szkole i zawodzie, który wybrali.

17353386_1093578100754627_8863385836297039259_n 

Projekt „Czytanie łączy pokolenia” przypomina zalety głośnego czytania oraz wskazuje, jak ważne relacje wytwarzają się podczas wspólnego spędzania czasu z książką. Wymiernym rezultatem akcji jest duże zaangażowanie uczniów. Uczestnicy spotkań, zarówno starsi jak i młodsi, doświadczają wielu pozytywnych wrażeń, a rozmowy z nimi wskazują na zadowolenie z udziału w imprezach oraz oczekiwanie na kolejne spotkania z książką. Okazuje się, że czytanie nie jest nudne, a co najważniejsze, że czytanie może być zaraźliwe.

12191883_760241664088274_9201592597255760166_n

 

Spotkania w bibliotece są świetną okazją do integracji starszych i młodszych uczniów. Okazuje się, że książki mają moc jednoczenia ludzi. Podczas wspólnego spędzania czasu wytwarzają się ważne relacje. Dzięki pasji czytania można odkryć swoje hobby i realizować je wspólnie z bliskimi. Ponadto jak wiadomo, czytanie rozwija wyobraźnię, jest nieocenionym źródłem wiedzy na temat otaczającego nas świata i znakomitym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

 

10 argumentów, dlaczego czytanie dzieciom jest ważne:
1. Stymuluje rozwój mózgu
2. Rozbudza ciekawość świata
3. Stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć
4. Kształtuje inteligencję emocjonalną
5. Buduje więź emocjonalną
6. Rozwija wyobraźnię
7. Poprawia pamięć
8. Zachęca do uczestnictwa w życiu społecznym
9. Przygotowuje do samodzielnego czytania i pisania
10. Buduje czytelnika w przyszłości

SCI

Konkurs Geo-Planeta

6.03.2017, na długiej przerwie odbyło się uroczyste zakończenie Ogólnopolskiego Konkursu Geo-Planeta organizowanego przez Wydział Geografii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Upowszechnienia Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie.

20170306_114829

Konkurs miał na celu szerzenie wśród młodzieży wiedzy z zakresu geografii, przyrody oraz miejscu i znaczeniu Polski na świecie (zarówno w aspekcie gospodarczym, jak też terytorialnym). Składał się z dwóch kategorii: test lub praca indywidualna na temat: „Przewodnik turystyczny po Polsce – miejsca, które warto odwiedzać”.

Z naszej szkoły wzięło w nim udział 49 uczniów (47 pisało test, 2 uczennice wykonały prace indywidualne). Test został przeprowadzony 24 listopada 2016 roku, ale wyniki otrzymaliśmy pod koniec lutego.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom a czterech najlepszych uczniów z naszej szkoły dodatkowo zostało nagrodzonych książkami: Kacper Radlak (I miejsce w szkole), Marcin Chowaniak i Michał Niedźwiedź (II- ex aequo), Mateusz Sucharski (III miejsce). Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

20170306_114059

Szkolni koordynatorzy

Agnieszka Kuczmowska i Eliza Golańska

 

ERASMUS+, pracowity początek ferii

Uczestnicy projektu Erasmus+  „PRAKTYKI W EUROPIE-LEPSZA ZAWODOWA PRZYSZŁOŚĆ” swoje ferie zimowe zaczęli od… zajęć na warsztatach szkolnych.

DSCN4420

 

Najpierw odbyli przygotowanie pedagogiczne z panią pedagog Martą Mikodą, w ramach którego integrowali się z grupą, uczyli prezentacji i zachowania w odmiennym środowisku.

DSCN4423

 

 

Następnie poznawali Hiszpanię, Majorkę i tajniki kuchni hiszpańskiej. Nie obyło się bez tapas: oliwek z migdałami i czarnych, hiszpańskich wędlin: szynki i fluet, suszonych pomidorów.

DSCN4432

Danie główne przygotowane przez uczniów do degustacji to oczywiście paella! Zajęcia „Muzyka i kuchnia” odbywały się pod okiem nauczyciela przedmiotów zawodowych Barbary Müller.

DSCN4444

W ramach przygotowań do wyjazdu uczniowie uczestniczą również w intensywnym kursie języka hiszpańskiego, prowadzonym przez native speakerów ze szkoły językowej El Dorado. Zajęcie będą odbywały się również w terenie np. w sklepie, na dworcu, w hotelu.

DSCN4453

Zakwalifikowana grupa uczniów kl. II H i II G odbędzie w maju czterotygodniową praktykę w hotelach i restauracjach Majorki/Hiszpania. Dlatego też uczniowie są zmotywowani do intensywnej pracy na feriach i w czasie wolnym.

DSCN4439

Studniówka 2017

28 stycznia nadszedł najbardziej oczekiwany przez maturzystów wieczór… STUDNIÓWKA! Przepiękne makijaże, sukienki i garnitury odmieniły wszystkich. W Hotelu Antonio Conference w Skarbimierzu, gdzie odbył się tegoroczny bal uczniów klas 3D, 4A, 4C, 4G, 4H i 4T, panowała uroczysta, ale również trochę napięta atmosfera. Każdy z nas mógł poczuć się wyjątkowo – czerwony dywan, pięknie udekorowane stoły i, co najważniejsze, osoby, z którymi spędziliśmy minione lata.

IMG_4500 (2)

Część oficjalną poprowadzili przedstawiciele wszystkich klas maturalnych: Milena Gołda, Dagmara Motyka, Joanna Pasek, Alicja Skoczylas, Bartłomiej Chwiałek i Wojciech Tomczyk. Przywitali gości i podziękowali Staroście Powiatu Oławskiego Zdzisławowi Brezdeniowi, którego reprezentowała Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Pani Małgorzata Łagowska, i Dyrekcji Szkoły, Paniom Marii Domaradzkiej, Agnieszce Kuczmowskiej i Magdalenie Maziarz za wsparcie i stworzenie warunków do nauki, wychowawcom Annie Bielickiej (4T), Joannie Danik-Kruk i Elżbiecie Hańczaruk (4C), Edycie Dębickiej (4A), Magdalenie Frontkiewicz (3D), Agnieszce Szawan-Paras (4H) oraz Lucynie Seredyńskiej i Pawłowi Nabiałczykowi (4G) za pomoc i opiekę, nauczycielom za cierpliwość i wyrozumiałość, rodzicom za zorganizowanie balu, a nam – uczniom, za wspólnie spędzone chwile.

Dopełnieniem wyjątkowej atmosfery każdej studniówki jest polonez – uroczysty taniec przyszłych abiturientów. We wspaniałym stylu, para za parą, zatańczyła go każda klasa.

Uczniowie do poloneza zaprosili Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Małgorzatę Łagowską oraz dyrektor szkoły Marię Domaradzką.

Uczniowie do poloneza zaprosili Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Małgorzatę Łagowską oraz dyrektor szkoły Marię Domaradzką.

Tradycyjnie grupa uczniów przez kilka tygodni przygotowuje również pokazową wersję poloneza. W tym roku wszystkich zachwycił wyjątkowy układ, odtańczony do muzyki z filmu „Czas honoru”. Obie aranżacje zostały przygotowane pod „bacznym okiem” Pani Anny Bielickiej, która wykazała ogromną cierpliwość i poświęciła wiele czasu, aby wszystko wyszło idealnie.

Przemówienia, toast i piosenki przygotowane przez Wiktorię Jach, Aleksandrę Laszkowską, Pawła Kawałko, Bartłomieja Stańczaka, Bartosza Telążkę oraz Panią Agnieszkę Szawan-Paras, zakończyły część oficjalną. Kiedy stres i emocje opadły, zaczęła się zabawa!

O 22.00 czekała nas niespodzianka. Każda klasa otrzymała dedykowany tort ze zdjęciem charakteryzującym profil kształcenia. Doskonale skomponowały się one z filmem zmontowanym z naszych zdjęć. Dokumentował on czas spędzony w szkole. Przypomniał wyjątkowe momenty i osoby, z którymi zetknęliśmy się w szkolnych murach. Było dużo śmiechu, ale także trochę łez.

Tort_CKZiU

Ten moment uświadomił nam, że „to już jest koniec”, że to nasz „ostatni wspólny bal”. Z tej sentymentalnej zadumy wyrwali nas uczniowie klasy 4G, którzy umilili nam degustację tortu przygotowaną przez siebie scenką, ukazującą szkołę z przymrużeniem oka.

3 (800x533)

Po chwilach wzruszenia kontynuowaliśmy szampańską zabawę! Frekwencja dopisała. Były wspólne zdjęcia „na ściance”, klasowe pozowanie przed obiektywem, podwiązki i muszki. Szaleństwu nie było końca – nieustannie zapełniony parkiet, tańce i wyśmienite nastroje. Do końca zabawy uśmiechy nie schodziły z twarzy, a bawiliśmy się do białego rana.

Grono pedagogiczne

Grono pedagogiczne

Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy… Teraz czas skupić się na nauce. Zostały nam trzy miesiące ciężkiej i mamy nadzieję, owocnej pracy.

tekst:
Kaja Czarnowusy
Magdalena Frontkiewicz

zdjęcia:
DK Studio
Magdalena Maziarz
Magdalena Frontkiewicz

Akcja „Zgadnij kotku, co masz w środku”

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/wydarzenia-tor/

Geografia on-line

3 lutego 2017 roku w naszej szkole chętni uczniowie klas 1 h,1 d oraz 2 h i 2 d uczestniczyli w  lekcji geografii on-line.

20170203_111318

 

Lekcja była przeprowadzona przez Tomasza Wawrzyniaka specjalistę geofizyka, klimatologa i hydrologa. Transmisja odbywała się prosto ze Spitsbergenu i była w pełni interaktywna (prowadzący, jak i uczniowie zadawali pytania i udzielali odpowiedzi).

Tematem lekcji były zjawiska pogodowe i pomiary na Spitsbergenie. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, jak temperatura powietrza, opady, wiatr i inne czynniki meteorologiczne wpływają na gospodarkę, rolnictwo, transport i nasze codzienne życie.

20170203_110820

 

Lekcja była możliwa dzięki przystąpieniu CKZiU do europejskiego projektu EDU-ARCTIC, którego koordynatorem i pomysłodawcą jest Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Kolejne zajęcia, tym razem w języku angielskim, planowane są na 15 lutego. Temat: Noc polarna i słońce o północy – jeden rok w Arktyce.

Zainteresowane projektem osoby odsyłamy do koordynatorek: pani Elizy Golańskiej i Agnieszki Kuczmowskiej oraz na stronę http://edu-arctic.eu/program.

Z wizytą w OSP w Wiązowie

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-mechaniczne/wydarzenia/

Graficy i reklama na SWPS

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-cyfrowych-procesow-graficznych/wydarzenia/

Zajęcia dziennikarskie na uczelni

Pasowanie, złote statuetki i urodziny!

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/klasa-dziennikarska-liceum-ogolnoksztalcace/aktualnosci/

Weronika i Martyna z wyróżnieniem na konkursie europejskim

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-organizacji-uslug-gastronomicznych/wydarzenia/

II miejsce w VIII Wojewódzkim Konkursie Niemieckojęzycznych Piosenek Świątecznych

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/jezyki-obce/konkursy-i-sukcesy/

Po co nam prawa człowieka? Wokół akcji Amnesty International „Maraton Pisania Listów”

7 grudnia 2016 roku zainteresowani problematyką praw człowieka uczniowie z klas 1 D, 1 H, 1 AR, 2 D oraz 3 C, pod opieką Agnieszki Czyżewskiej- Smeli i Edyty Dębickiej,  odwiedzili zaprzyjaźniony z naszą szkołą Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wyjazd był związany z inauguracją szkolnego koła Amnesty International oraz udziałem w organizowanym przez Amnesty już 12 raz „ Maratonie Pisania Listów”.

dsc_0467

 

Odbywa się on zawsze w weekend w okolicach 10 grudnia, ponieważ tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Ustanowiono go w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku.

odpowiedz-na-propagande

Jak podkreśla Amnesty International, dzięki akcji udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji osób, wobec których prawa człowieka są łamane. Po zeszłorocznym maratonie pisania listów udało się uniewinnić Yecenii Armenty z Meksyku. Kobieta została poddana torturom w celu wymuszenia zeznań.

plakat-z-wystawy

plakat-propagandowy

Maraton Pisania Listów Amnesty International po raz pierwszy zorganizowało w Polsce. Na pomysł wpadli 15 lat temu członkowie organizacji w Warszawie. Zasięg akcji stopniowo rozszerzał się na inne kraje. W ubiegłym roku na całym świecie napisano 3,7 mln listów, z czego w Polsce ponad 270 tys. W tym roku można było napisać list w ponad 700 miejscach w Polsce, między innymi w naszej szkolnej bibliotece. Uczestnicy maratonu 2016 pisali listy w obronie 11 osób.

Amnesty International listami chce zmienić los m.in. Edwarda Snowdena, któremu w USA grozi 30 lat więzienia za ujawnienie informacji o tajnych programach służących inwigilacji dowolnych osób. Według Amnesty International działania Edwarda Snowdena przyczyniły się do dyskusji o szpiegowaniu obywateli i do zmian w przepisach. Celem akcji jest jego ułaskawienie przez Baracka Obamę.

Zupełnie innym przypadkiem jest sprawa Annie Alfred. Jest to 10-letnia dziewczynka z Malawi, której grozi śmierć z powodu albinizmu. Wielu ludzi w Malawi uważa, że ciało albinosa zapewnia bogactwo i szczęście. Amnesty International chce, aby rząd w Malawi chronił wszystkie osoby z albinizmem w kraju, a tych może być nawet 10 tysięcy.

Poza pisaniem listów uczestnicy naszej wycieczki obejrzeli wystawę poświęconą nadchodzącej 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Oprowadzała ich po niej pani dr Małgorzata Alberska, która w  zajmujący sposób opowiadała o trudnych latach 80. i przybliżyła ich atmosferę.

Wzięli też udział w warsztatach poświęconych prawom człowieka, podczas których wykonywali ciekawe zadanie dotyczące przysługujących im praw. Choć uczestnicy wyjazdu wrócili do Oławy dopiero po szesnastej, to nie żałowali z tych kilku godzin ani chwili. Zapraszamy do udziału w przyszłorocznym Maratonie Pisania Listów.

Edyta Dębicka, Michał Niedźwiedź, Kacper Markiewicz

Drób na europejskim poziomie

Kulinarny Rajd Mistrzów

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-organizacji-uslug-gastronomicznych/wydarzenia/

Stypendystki Prezesa Rady Ministrów

28 listopada 2016 roku Paulina Karłowicz z klasy 2D i Klaudia Nędzarek z klasy 4C odebrały dyplomy za stypendium Prezesa Rady Ministrów z rąk Romana Kowalczyka, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

15219646_1429818140376653_4579510575572153051_n

Paulina Karłowicz

20161129_1201171

Klaudia Nędzarek

Stypendium przyznawane jest uczniom, którzy w poprzednim roku szkolnym osiągnęli najlepsze wyniki w nauce w szkole ponadgimnazjalnej, kończącej się maturą lub mieli na koncie wybitne osiągnięcia w danej dziedzinie nauki lub sportu. Paulina osiągnęła najwyższą średnia w klasach liceum ogólnokształcącego a Klaudia w technikum.

15170892_1429818183709982_8079449563216981430_n

Dyplomy

15181335_1429818330376634_2469010809021503666_n

30 listopada te same uczennice odebrały dyplomy za stypedniu Starosty Oławskiego. Uroczystość odbyła się w Starostwie Powiatowym.

pk

Dolnośląskie Potyczki Hotelarskie 2016

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-hotelarstwa/wydarzenia/

Kadeci Roku 2016 i pasowanie mundurowych

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/liceum-ogolnoksztalcace-nr-ii-w-olawie/nowosc-klasa-policyjna/wydarzenia/

Zasłużona Jubilatka

21 października 2016 roku świętowaliśmy jubileusz 70-lecia istnienia pierwszej szkoły zawodowej w Oławie. Uroczystość rozpoczęła się o 10.00 koncertem Orkiestry Dętej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, następnie goście obejrzeli krótki film o najnowszej historii szkoły a potem były odznaczenia, gratulacje i podziękowania.

imgp7822

Pamiątkowe zdjęcie wszystkich gości

imgp7716

Koncert wzbudził wielkie zainteresowanie i podobał się zebranym

 

Maria Domaradzka, dyrektor szkoły, przypomniała działania placówki na rzecz środowiska lokalnego. Opowiadała o zaangażowaniu uczniów i pracowników w życie mieszkańców miasta i powiatu.

imgp7760_1

Magdalena Ziólkowska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Oławie oraz Tomasz Frischmann, Burmistrz Oławy, wręczyli szkole, na ręce Mari Domaradzkiej i byłych dyrektorów, tytuł „Zasłużony dla Miasta Oława”.

imgp7709

 

Gratulacje otrzymaliśmy od Cezarego Przybylskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Przekazał je Michał Rado, radny Rady Powiatu Oławskiego.

imgp7782

 

imgp7784

Potem, kolejno gratulowali nam: Beata Pawłowicz, w imieniu Romana Kowalczyka, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty; Józef Hołyński, przewodniczący Rady Powiatu i Zdzisław Brezdeń, Starosta Oławski; Małgorzata Łagowska, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia; Dariusz Żuraw i Krzysztof Urbańczyk z Banku Spółdzielczego w Oławie; dyrektorzy powiatowych placówek oświatowych: m.in. Renata Ulanicka, Anna Korczak, Halina Pawińska; dyrektorzy oławskich gimnazjów:  Barbara Turczynowska, Małgorzata Gancarczyk i Ireneusz Pętal; Ireneusz Grochowski, Prezes Społem w Oławie oraz dyrektorzy szkól z ościennych powiatów. ksiądz Stanisław Bijak i Andrzej Kupczak, ZNP Oława.

imgp7736

W sali, podczas uroczystości było ponad 200 osób: goście, nauczyciele, uczniowie, absolwenci.

imgp7742

Podczas imprezy odsłonięto tablicę pamiątkową, umieszczona na ponad trzytonowym głazie oraz posadzono dąb.

v

W części nieoficjalnej goście zaproszeni zostali na tort z Żubrem, dzika oraz kawę, herbatę i ciasto.

vvv

„Ścianka” z czerwonym dywanem okazał się doskonałą formą upamiętnienia obecności na jubileuszu szkoły.

img_0086

W holu, na I piętrze, absolwenci i byli pracownicy przeglądali kroniki szkolne oraz podziwiali wystawę fotografii.

Fot: Anita weber – Weller, Agata Piasecka, Magdalena Maziarz

 

 

Nasi kadeci na III Centralnym Zlocie Klas Mundurowych „Żagań 2016″

http://archiwum.ckziu.olawa.pl/o-szkole/technikum-nr-i-w-olawie/technikum-mechaniczne/wydarzenia/

Występ Wiktorii w Synagodze pod Białym Bocianem

26 września 2016 w Synagodze pod Białym Bocianem, w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków we Wrocławiu, odbył się niezwykły koncert pod hasłem „Wielojęzyczna Europa”.  Organizatorami byli m.in. Komisja Europejska – Przedstawicielstwo Regionalne w Polsce oraz Fundacja Bente Kahan .

dzien_jezykow_pokazy_wrzesnia-26-2016_110

W drugiej części koncertu można było podziwiać talent muzyczny uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowała Wiktoria Jach z klasy 3D, wykonując w języku niemieckim piosenkę „Wer bin ich”.

Biuletyn Informacji Publicznej